بهرمندی بیش از ۵هزار بهره‎بردار از آب سیمره

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دره‌ شهر گفت: بیش از 5 هزار بهره‌بردار در حاشیه سیمره مشغول به کاشت انواع محصولات کشاورزی هستند.

 «علی غلامی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، با اعلام این خبر اظهار کرد: شهرستان دره شهر دارای بیش از 28 هزار هکتار اراضی قابل کشت بوده که  رودخانه سیمره بعنوان پرآب‌ترین رود استان با 90 کیلومتر طول در حوزه این شهرستان به لحاظ آبیاری اراضی و رونق محصولات کشاورزی بسیار حائز اهمیت است.

 وی با بیان اینکه بیش از 50 درصد محصولات تولیدی بخش کشاورزی شهرستان دره شهر در حاشیه رودخانه سیمره کاشت می‌شود افزود: از مجموع 6 هزار و 500 هکتار اراضی آبی 3 هزار و 500 هکتار آن توسط رودخانه سیمره آبیاری می‌شود .

 غلامی ادامه داد: محصولات کشاورزی که در طی دو نوبت کشت بهاره و پاییزه توسط رودخانه سیمره آبیاری می‌شود شامل خیار پاییزه و بهاره ، غلات، طالبی، سبزی و صیفی، برنج، حبوبات، دانه‌های روغنی، ذرت و باقلا است.

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دره‌شهر تولید محصولات کشاورزی حاشیه رودخانه سیمره را 60 هزار تن به ارزش اقتصادی 250 میلیارد ريال عنوان و خاطرنشان کرد: بیش از 5 هزار بهره‌بردار در حاشیه این رودخانه مشغول به کاشت انواع محصولات کشاورزی هستند .

 وی با تاکید بر اینکه در صورت تأمین اعتبار و حق‌آبه بیشتر به کشاورزان می‌توان سطح زیرکشت آبی را به 10 هزار هکتار، میزان محصولات تولیدی را از 60 هزار تن به 200هزار تن و اشتغالزایی را از 5هزار نفر به 15 هزار نفر افزایش داد تصریح کرد: بیش از 250 ایستگاه پمپاژ ثابت و سیار در بخش‌های مرکزی و ماژین آب رودخانه سیمره را به بالادست اراضی کشاورزی انتقال می‌دهند.

 غلامی از جذب اعتباری بیش از 30 میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی در بخش کشاورزی شهرستان دره‌شهر خبر داد و گفت: از ابتدای سال تا کنون در قالب طرح توسعه کشاورزی شهرستان 16 طرح با اشتغالزایی 40 نفر به صورت مستقیم به تصویب رسیده است .

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دره‌شهر با اشاره به اینکه این طرح‌ها شامل 9 طرح ایستگاه پمپاژ ثابت، ایجاد صنایع تبدیلی، پرورش کبک، آزمایشگاه خاک، فرآوری بذر گندم، طرح تولید کود، برنج کوبی و بسته‌بندی گوشت  بوده است اضافه کرد: با تصویب این طرح‌ها ، تعداد طرح‌های اشتغال‌زا و تولیدی بخش کشاورزی این شهرستان در یک سال گذشته تا کنون به بیش از 215 طرح افزایش یافته و زمینه  اشتغالزایی 280 نفر به صورت مستقیم را فراهم نموده است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و 8روز