یک کارشناس ارشد اقتصاد:نبض اقتصادی ایلام به شمارش افتاده است/ دولت جدید سیکل توسعه‌نیافتگی در استان را بشکند

یک کارشناس ارشد اقتصاد گفت: بررسی شاخص‌هایی مانند تورم، بیکاری و میزان سرمایه‌گذاری در استان ایلام نشان از وخیم بودن اوضاع اقتصادی دارد بطوری که می‌توان گفت نبض اقتصاد ایلام به شمارش افتاده است.

«علی حیات‌نیا» در گفت‌وگو با خبرنگار خبر گزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام ، اظهار کرد:معمولا برای سنجش سلامت انسان‌ها از یکی سری مشخصه‌ها مانند ضربان قلب، فشار خون و ... استفاده می‌شود و برای سنجش سلامت و رشد اقتصادی در یک منطقه یا استان هم از یک سری شاخص‌های از جمله نرخ سرمایه‌گذاری، نرخ بیکاری، نرخ تورم استفاده می‌شود که معیاری برای تحلیل روندها در یک سیستم اقتصادی است.

وی افزود: در استان ایلام شاخص‌های اقتصادی در سال‌های اخیر به شدت روبه افول نهاده و وضعیت وخیمی را برای اقتصاد ایلام رقم زده‌اند. بنابر آمارها در بهار امسال استان ایلام با 21 درصد نرخ بیکاری رتبه اول استان‌های کشور داشته و  در سال‌های اخیر در میزان  نرخ تورم جزو دو سه استان با تورم بالا بوده است.

حیات‌نیا تأکید کرد:  در بخش سرمایه‌گذاری خارجی هم ایلام تنها استانی است که نتوانسته است یک دلار هم جذب سرمایه داشته باشد و  فرار سرمایه‌های داخلی در استان هم روند رو به رشدی داشته و عملا مدیریت استان در این سال‌ها نتوانسته است در ماندگاری سرمایه‌گذاران توفیقی داشته باشد.

این کارشناس ارشد اقتصاد با بیان اینکه در بخش صنعت و در شاخص‌هایی مانند ارزش افزوده کارگاه‌های صنعتی، تعداد و سهم کارگاه‌های با مالکیت عمومی، تعداد و سهم کارگاه‌های با مالکیت خصوصی استان ایلام رتبه سی‌ام  را در بین استان‌های کشور داراست تصریح کرد: در بخش معدن هم از نظر تعداد معادن در حال بهره‌برداری باز هم رتبه ایلام سی‌ام است و در ارزش افزوده کشاورزی(زراعت و باغداری) هم  در جایگاه بیست و نه کشور قرار دارد.

مدرس دانشگاه‌های ایلام ادامه داد: در بخش تخصیص اعتبار هم تنها 18 درصد بودجه سال گذشته استان تخصیص پیدا کرده است و شوربختانه اینکه روند رشد بودجه‌ها و اعتبارات جاری و عمرانی استان در چند سال اخیر هم از روند رشد اعتبارات ملی کمتر بوده است و قدرت چانه‌زنی و جذب اعتبارات در ایلام بسیار ضعیف بوده به گونه‌ای که در بخش اعتبارات ملی ایلام سهم ناچیزی را داشته است.

حیات‌نیا با بیان اینکه و در این وانفسا بسیاری از این اعتبارات صرف طرح‌های فرهنگی چون «نسیم رحمت»،  «شب‌های  آفتابی» شد خاطرنشان کرد: طرح‌های چند صد میلیونی مطالعاتی با خروجی ضعیف در حوزه اشتغال، سرمایه‌گذاری، جنگل‌های استان و... با امضای مدیران بومی ایلام و مشارکت شرکت‌های غیربومی انجام گرفت که در این بخش هم مردم استان دستاوردی نداشته‌اند.

این مدرس اقتصاد تصریح کرد: اقتصاد ایلام اکنون رنجور شده و و به مدیرانی نیاز دارند که بتواند این وضعیت را بهبود بخشند از این رو انتظار می‌رود تیم جدید مدیریتی استان  جهت بهبود اقتصاد بیمار و رنجور آن بکوشند و با انتخاب مدیران توانمند و باتجربه وضعیت استان را بهبود دهند.

وی با انتقاد از ضعف برنامه‌ریزی و مدیریت در استان گفت:  روند مهاجرت به خارج از استان و کشور به شدت تشدید شده که این علامت خطری برای آینده استان است به گونه‌ای که برخی آمارهای غیررسمی از مهاجرت حدود سی‌هزار نفر از مردم استان به خارج از کشور حکایت دارد که با توجه به جمعیت 570 هزار نفری ایلام این رقم بسیار هشدار دهنده است.

ایلام  رتبه اول سرانه‌ی کارکنان دولت نسبت به جمعیت را داراست

این کارشناس ارشد اقتصاد  این روند مهاجرت را معلول عدم سرمایه‌گذاری و بستر مناسب کسب و کار در ایلام عنوان کرد و ادامه داد: ایلام اکنون به یک استان مصرفی تبدیل شده که حجم کارکنان اداری در آن از بالاترین بخش‌های شاغلان آن بوده به گونه‌ای که سرانه کارکنان دولت به جمعیت در استان ایلام در کشور اول است و در تولید ناخالص داخلی سرانه بدون نفت هم ایلام در این سال ها همواره جزو دو استان آخر کشور بوده است.

حیات‌نیا با هشدار به مسئولین مبنی بر اینکه وضعیت اقتصادی استان به مرز خطر رسیده گفت: دولت جدید و تیم مدیریتی آن با تغییر در بخش برنامه‌ریزی و  اقتصادی استان استفاده از نیروهای توانمند و باتجربه در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی که خوشبختانه دوباره احیا شده وضعیت موجود را ترمیم کنند و با خروج مدیران صفرکیلومتر و ناکارآمد که جز لفاظی و بلغور یک سری کلمات در جلسات دستاوردی عملی نداشته‌اند تغییر رویه‌ای در فرآیند توسعه استان ایجاد کند.

وی تصریح کرد: فرار سرمایه‌ها و نیروهای فکری و خلاق نتیجه ضعف مدیریت و نبود بسترهای اشتغال و تولید در ایلام است که انتظار می‌رود دولت جدید این فضا را تغییر دهد و سیکل توسعه‌نیافتگی در استان را شکسته و با تخصیص اعتبار و جذب سرمایه‌گذاران و انتصاب مدیران عملگرا و با دانش دره‌ی  عمیق محرومیت و توسعه نیافتگی که بین استان ایلام و سایر مناطق کشور ایجاد شده  را تعدیل کند.

این کارشناس ارشد اقتصاد ادامه داد: ایلام نیازمند مدیرانی است که از آفت‌هایی چون خودشیفتگی، متوهم بودن، قبیله‌گرایی و رابطه‌سالاری، منفعت شخصی‌جویی و هر آنچه مانع توسعه می‌شود مبرا باشند تا بتوانند فارغ‌البال برای ارتقای وضعیت بغرنج و نابهنجار استان بکوشند.

نظرات ارسال نظر
 • دوستدر تاریخ ۱ مهر ۱۳۹۲

  معلومه که نگارنده بشدت میل به مدیریت دارد وگرنه اینقدر بیرحمانه نمی تاخت

  پاسخ به این نظر
 • احساندر تاریخ ۲ مهر ۱۳۹۲

  اقتصاد ایلام نیازمند مدیرانی جامع نگر و زمان شناس است. زمانه ای که در آن به سر می بریم عصر جهانی شدن و وابستگی متقابل اقتصادهای مختلف به هم دیگر است در چنین شرایطی مدیران اقتصادی ما عموماً در بند منافع جزئی خود یعنی در همین جا و همین امروز هستند، هیچگونه درک درستی از وضعیت حاکم بر عالم ندارند و اقتصاد را در یک جمله خلاصه کردند « اختصاص اعتبارات» به کسانی که نه بویی از حساب و کتاب برده اند و نه در طول زندگی توانسته اند ثروتی خلق کنند. تنها هنرشان ارائه طرح های توجیهی به بانک ها، گرفتن وامهای کلان و بهانه تراشی برای پس ندادن این وامه بوده است. گلخانه هایی که حتی یکی از آنها هم فعال نیست، گاوداری های بسیاری که ورشکست شده، سیلوهای متروکه شهرک صنعتی، مطالبات معوق بانکها در کنار ماشین های صفر کیلومتر و ساختمانهای شیک چند طبقه دو رویه اقتصاد بیمار ایلام هستند. اقتصادی که همانطور که کارشناس محترم فرموده در آن تولید هیچگونه نقش و اهمیتی ندارد و تنها دلال بازی و استفاده از نفوذ برای گرفتن امتیازات اقتصادی حرف اول را می زند. بی دلیل نیست که با داشتن یکی از بالاترین آمارهای بیکاری، شاهد تورم بالاتر از سایر نقاط کشور، فقر گسترده و .. هستیم. راستی چرا مرکز جامع اشتغال و سرمایه گذاری بی سر و صدا تعطیل شد، آقای معاون برنامه ریزی استاندار و استاد محترم اقتصاد شما اطلاعی از این مسئله دارید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ به این نظر
 • مهدی زماندر تاریخ ۲ مهر ۱۳۹۲

  آفرین بر این مصاحبه علمی و دقیق واقعا از مطالب مستدلشان لذت بردم

  پاسخ به این نظر
 • دوستدر تاریخ ۲ مهر ۱۳۹۲

  اتفاقا خیلی خوبه جناب حیاتی و دوستان دیگر برند ببینند چه کسی مرکز اشتغال را راه اندازی کرد؟ چه نگاه بلندی داشت؟ و چرا تعطیل شد؟ کوته نظری برخی افراد سنتی که اعتقادی به سرمایه گذاری ندارند و عدم رغبت آنها به ارائه خدمات متمرکز به سرمایه گذاران باعث تعطیلی آن شد. بررسی چرایی شکل گیری مرکز و چرایی تعطیلی آن حسن نظر و حسن ظن خیلیها رو روشن خواهد ساخت. سخنرای ساده است. این چه توقعی است که رشد اقتصادی کشور 6 درصد منفی است ولی توقع این است رشد استان مثبت باشد؟ وقتی تحریم یک دلار را اجازه ورود به کشور نمی دهد آقا انتظار جذب سرمایه گذاری خارجی دارد اون هم توایلام.. معلومه آقایون تو این مملکت زندگی نمی کنند. چشمشان را روی خیلی واقعیتها بستن. آقایان با این مصاحبه ها می خواهند تو این فضای دولت جدید به اهداف خودشون که تصدی مدیریتی است دست یابند. به نظرم دست یافتن به این مسولیتها این همه شلوغ کاری نیاز ندارد خیلی سخت نیست. اینقدر این مدیران ایلامی مادر مرده را اذیت نکنید؟ چرا همه رو فراری میدید؟ از خواص توقع دیگه میره. چرا بچه های ایلام جاهای دیگه خوب عمل می کنن؟ آیا فکر نمی کنید همین نگاهها باعث عدم توفیق آنها تو استان می شود؟ برید ببینید معاون وزیر اقتصاد چه سابقه ای دارد؟ با معاون ایلام مقایسه کنید و خیلی افراد دیگر که خیلی ضعیفتر هستند ولی جاهای اساسی مسوولیت گرفتند. ولا انصاف خوب چیزی است. برید یه بررسی از نقش نمایندگان تو توسعه استان بکنید بهتر نیست؟ تا الان یک نماینده از عملکردش در حوزه وضع قانون برای بهبود ایلام گفته؟ یا فقط عملکرد دولت رو گفته؟ نقش یه نماینده بالاتره یا یک مدیر استانی؟ با یک گل بهار نمیشه. برای توسعه هم برنامه لازم است هم منابع؟ کدام منابع؟ کدام نماینده 50 میلیون پول وارد استان کرده؟ همش حرف خالیست. وقتی با زحمت اعتبار استان در لایحه افزایش می یابد و در مجلس اعتبار استان نسبت به لایحه 30 میلیارد تومان کم میشه چرا مصاحبه نمی کنید و از نماینده ها مطالبه نمیکنید؟ پس نقش نمایندگان در حراست و تقویت بودجه در مجلس چیست؟ وقتی سهم هم فرد در توسعه استان محاسبه شود معلوم می شود معاونت برنامه ریزی بیش از سهمش کار کرده و این حرفهای صد من یک غاز فقط غرض شخصی است/

  پاسخ به این نظر
عمر سایت: 16سال و 18ماه و -14روز