ایلام در انتظار تدبیری برای امید به آینده / محرومیت هایی که به سادگی رفع نمی شود

با روی کار آمدن دولت یازدهم، استان ایلام در انتظار حل مشکلات و محرومیت های فراوان خود نشسته است تا این استان برای توسعه همچنان امیدوار باشد.
به گزارش خبرنگار مهر، استان محروم ایلام بیش از 30 سال است با مشکلات فروانی مواجه است. با روی کارآمدن دولتها هر کدام وعده های فروانی برای توسعه این استان شنیده ایم ولی هنوز این استان با آبادانی و توسعه  فاصله دارد.
استان ایلام دارای منابع عظیم نفت و گاز است ولی از از 550 هزار نفر جمعیت این استان بیش از 25 درصد بیکار هستند و بیش از 12 هزار نفر افراد تحصیل کرده استان با مدرک لیسانس در جستجوی شغل به سر می برند.
مشکلات در بخش آب، پزشکی، صنعت، راه، طرح های اشتغالزایی، زیرساختی و... باعث شده این استان به یک استان مهاجر فرست در کشور تبدیل شود و بیشتر مردم این استان به دیگر نقاط کشور مهاجرت کنند.
در حال حاضر طرحهای اشتغالزایی استان ایلام در رکود به سر می برند و بیشتر این طرحها به دلیل نبود اعتبار تعطیل شده اند و بعضی از طرحها بعد از چند سال در نقطه صفر هستند.
پالایشگاه نفت دهلران، کارخانه سیمان آبدانان، کارخانه سیمان بدره، پتروشیمی دهلران، تونل کبیرکوه، راه های ارتباطی مختلف، پتروشیمی ایلام، منطقه ویژه مهران، سد گلان، و بسیاری دیگر از طرحهای استان مصداقی از رکود در استان ایلام است.
استان ایلام دارای ظرفیتهای منحصربه فردی در بخش کشاورزی است ولی هنوز کشاورزی این استان به شکل سنتی است و از سدهای استان در جهت آبی کردن زمینهای کشاورزی استفاده نمی شود.
متاسفانه هنوز جمعیت 80 هزار نفری در استان ایلام زیر پوشش نهادهای حمایتی هستند و نبود کار مناسب در استان باعث شده مردم درآمد پایینی داشته باشند.
نماینده مردم ایلام در مجلس در این ارتباط به خبرنگار مهر اظهار داشت: استان ایلام دارای مشکلات فروان است که باید به همکاری و همدلی همه مسئولان و نمایندگان حل شود.
علی محمد احمدی ادامه داد: استان ايلام داراي منابع مشترك نفت و گاز فراواني است ولي حجم سرمايه‌گذاري‌ها در اين حوزه‌ها بسيار محدود است، اكثريت تركيب بيكاران استان با  فارغ‌التحصيلان است اين در حالي است كه استان ايلام يكي از معدود استان‌هايي است كه داراي نعمت خدادادي نفت و گاز بوده و دسترسي به راه هاي زميني و دريايي براي صادرات اين منابع خدادادي را در اختيار دارد.
وی بیان داشت: بر اساس آمارها این استان بیشترین میزان بیکاری را در کشور دارد و جالب اینجاست که این استان نخبه ها و دانش آموختگان متعددی دارد که برای یافتن شغل به دیگر استانهای کشور مهارجرت کرده اند.
وی افزود: بيشتر بيمارستان هاي استان ايلام يا تجهيز نشده يا فاقد پزشك متخصص است و اين امر باعث شده كه برخي از شهروندان براي مداواي خود مجبور شوند مسافت هاي چند كيلومتري را به مركز استان يا ديگر مراكز درماني ساير استان ها طي كنند.
احمدی عنوان کرد: استان ایلام دارای قابلیتهای منحصربه فردی در زمینه اقلیم و جنگل و مرتع است که متاسفانه از این ظرفیتها استفاده نمی شود.
عضو‎ ‎کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی یادآور شد: موقعیت جغرافیایی،‎ ‎دوران ‏هشت ساله جنگ ‏تحمیلی و محرومیت های مزمن به جا مانده از رژیم گذشته،‏‎ ‎استان ایلام را با ‏مشکلات بزرگ و عقب ماندگی های ‏فراوانی مواجه کرده است که‏‎ ‎تنها با همکاری و هم ‏افزایی نمایندگان و حرکت جهادی مدیران و کمک مردم‏‎ ‎قابل ‏جبران است‎‏. ‏
علی محمد احمدی عنوان کرد: متأسفانه ایلام از داشتن خط آهن محروم است و به واسطه  جغرافیای کوهستانی، جاده های نامساعد آن که حتی ده کیلومتر آن بزرگراه نیست هر روز شاهد تلفات جانی و خسارات مالی ناگوار است.
اين عضو كميسيون برنامه و بودجه با ابزار تاسف از اجرايي نشدن طرح پتروشيمي و پالايشگاه دهلران گفت: احداث اين دو طرح اقتصادي در دولت نهم به تصويب رسيد ولي پس از گذشت بيش از شش سال پيشرفت فيزيكي چنداني نداشته‌اند و مسئولان استان به تازگي اعلام كرده‌ا‌ند اين پروژه‌ها صرفه اقتصادي ندارد.
وی ادامه داد: ایلام نیازمند شعار نیست و با شعار مسئله و مشکلات ایلام حل و فصل نمی‌شود، باید استاندار، نمایندگان، ائمه جمعه، مسئولان و همه و همه دست به دست هم داده تا استان از این شرایط خارج شود.
این نماینده اظهار داشت: جریان سازی توسعه استان ایلام توسط مسئولان کشوری باید تغییر کند و بیشتر از گذشته به این استان محروم توجه شود.
وی بیان داشت: نرخ بالای بیکاری در استان به عنوان معضل بزرگ جوانان این استان با شعار حل نمی شود بلکه باید نسبت به آن عمل کرد.
احمدی ادامه داد: انتظار ما ‏از دولت  این است‏‎ ‎که با ابتکار عمل در فضایی آرام و سازنده، از ‏زمان چند ماهه باقی مانده عمر‏‎ ‎دولت ‏دهم برای توسعه ایلام، بهره لازم گرفته شود.
نماينده مردم ايلام از دولتمردان خواست تا در احداث پروژه‌هاي راهسازي،‌ آزادراه‌ها، خدمات عمومي، پتروشيمي، پالايشگاه و جاده‌ها براي خود افتخار خلق كنند.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 3روز