چهار‌شنبه 20 فروردین 1399

کوچه‌های تنگ و باریک زمین‌شهری؛نتیجه‌ی عدم آینده‌نگری طراحان و مسوولان وقت

به لطف طراحان وقت، اکنون پس از گذشت بیش از 20 سال از مکان‌سازی در برخی مناطق شهر ایلام ، تکلیف بسیاری از کوچه‌ها از نظر جدول و تردد خودرو مشخص نیست به گونه‌ای که عابران در حال عبور از خود می‌پرسند کدام مهندس چنین کوچه‌ای در یکی از محلات مرکز شهر طراحی کرده است؟

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایران)،ایسنا، منطقه ایلام،اواخر دهه 60 سازمان زمین شهری وقت در ایلام، زمین‌های کشاورزی پایین دست بلوار کنونی مدرس شهر ایلام را برای توسعه محلات شهری، از مالکان گرفت و به جای پول به آنان، حدنصاب ( قطعه‌ای از زمین همان مکان) واگذار کرد. بنا بود این محله جدید با زمین بسیار زیادش به محلاتی بزرگ و با طراحی خوب تبدیل شود اما به دلیل ضعف و ناتوانی شدید مسولان وقت استان در این بخش، سستی و نارسایی طرح تفضیلی و بی‌سوادی و ناکارآمدی طراحان و بررسی کنندگان، قطعه‌بندی زمین‌ها آنقدر متراکم انجام شد که کوچه‌های در نظر گرفته شده بسیار کم‌عرض و طولانی از آب درآمدند، تراکم مسکونی شدیدی ایجاد شد و هیچ پیش‌بینی و آینده‌نگری در آن لحاظ نشد.

 به لطف طراحان وقت، اکنون پس از گذشت بیش از 20 سال از این مکان‌سازی، تکلیف بسیاری از کوچه‌ها از نظر جدول و تردد خودرو مشخص نیست به گونه‌ای که عابران در حال عبور از خود می‌پرسند کدام مهندس چنین کوچه‌ای در یکی از محلات مرکز شهر طراحی کرده است؟

 زمستان‌ها تا حدود یک ماه پس از بارش هر برف، این کوچه‌ها آفتاب نمی‌خورند و یخ زده‌اند از طرفی تردد دو خودرو از آنها با مشکل مواجه است و مردم حتی برای پارک موقت‌

خودروهایشان با مشکل مواجهند به طوری که اگر یک خودرو در کوچه پارک شده باشد امکان تردد خودرو دیگری نیست و کوچه عملا مسدود می‌شود.

 توسعه محلات شهری در مرکز استان همواره با ضعف قانون توسط نیروی انسانی ناکارآمد در «سازمان مسکن و شهرسازی» و «شهرداری» و دیگر سازمان های ذی‌ربط انجام شده و بر اساس قاعده " وقوف پس از وقوع" عمل شده است. در محلات جدید شهر نظیر محلات «زمین شهری»، «جانبازان» ، «فرهنگیان» و «هانیوان» مردم با مشکلاتی مواجهند که اگر برخی کارها کارشناسانه انجام می‌گرفت امروز شاهد آنها نبودیم.

 قطعه‌بندی بدزمین‌ها، تراکم مسکونی، طراحی کوچه‌ها بدون در نظر گرفتن ضروت‌های اولیه زندگی مردم، پیش‌بینی نکردن نیازهای آینده نظیر آب و تلفن و...، نداشتن پارکینک و فضای سبز، نداشتن جدول و پیش‌بینی نکردن در خصوص شیب کوچه‌ها و بروز سیلاب هنگام بارندگی و... از جمله مشکلات این محلات در شهر ایلام است که مردم را در یک تنگنای شدید شهری گرفتار کرده است.

کارشناس ارشد مهندسی معماری وضعیت موجود را نتیجه‌ی عدم آینده‌نگری طراحان  در 20 سال گذشته عنوان کرد.

«توران احمدی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه ایلام، اظهار کرد:مناطقی که در قالب قانون زمین شهری در  10 سال گذشته شکل گرفته‌اند و اکثرا هم نوساز هستند که برای حل این  مشکل می‌توانند براساس کمیسیون ماده 5 با همراهی تمام واحدهای مسکونی مناطق اقدام کنند.

وی گفت: مناطق «مدرس»، «تپه شاهد» با مشکلات شهری عدیده‌ای روبرو هستند که بدون در نظر گرفتن جمعیت در سال‌های بعد پی‌ریزی شده‌اند.

این کارشناس ارشد معماری اندازه طولی کوچه و مسائلی از این دست را ضعف کارشناسان مسکن و شهرسازی عنوان کرد و گفت: عدم آینده‌نگری در 10 سال پیش منشاء مشکلات کنونی شهر ایلام  است.

نظرات ارسال نظر