دوشنبه 28 بهمن 1398

شبکه دیجیتال دهلران وعده‌ای که عملی نشد/ ماهواره تهدیدی جدی برای نسل جوان

در حالی که ماهواره تهدیدی برای نسل جوان است که شبکه دیجیتال دهلران بعد از سال‌ها انتظار و وعده هنوز عملی نشده‌است.
به گزارش خبرنگار مهر، استان ایلام یکی از استان‌های کشور است که عدم توسعه یافتگی آن باعث شده مردم این خطه از کشور عزیزمان با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم کنند.
هرچند خدمات نظام ودولت‌های آن قابل تقدیر بوده و هست اما آنچه که از آن نمی‌توان به سادگی گذشت عدم توسعه یافتگی این استان است استانی که در هشت سال دفاع مقدس پیشانی جنگ بوده و هنوز که هنوز است آثار آن  نه تنها در چهره استان بلکه در چهره تک به تک مردم آن به وضوح واضح است.
این حقیقت است که به آسانی نمی‌توان آن را کتمان کرد استانی که از نظر میزان توسعه یافتگی با استانهای دیگر بسیار فاصله دارد چرا که فقر ، بیکاری ،و.... در این استان به خوبی قابل لمس است.
استانی که بعضی از شهرستان‌های آن فاقد پوشش دیجتالی هستند و همین باعث شده مردم این شهرستان‌ها به ماهواره روی بیاورند و عدم آگاهی بعضی از خانواده ها باعث شده سبک زندگی خود در این استان محرم تغیر بدهند و سبک و یا مدل غربی جایگزین سبک زندگی خود کنند.
رویه استفاده از ماهواره در شهرستان‌های فاقد شبکه‌های دیجیتال باعث شده مشکلات اجتماعی فراوانی به وجود بیاورد و صدای ائمه جمعه بعضی از شهرستانها را در بیاورد که شهرستان دهلران هم یکی از شهرستانهای است که علی رقم وعده های چندین ساله مسئولان در خصوص راه اندازی شبکه دیجیتال هنوز وعده آنها محقق نشده است.
شبکه دیجیتال یکی از خواسته‌های مردم دهلران است
بهزاد علیزاده فر ماندار شهرستان دهلران در این خصوص در گفتگو با مهر گفت: بات وجه به شرایط مرزی بودن شهرستان دهلران راه اندازی شبکه دیجیتال یکی از خواسته های و نیاز های اجتماعی دهلران است که تاکنون محقق نشده است.
وی اظهار داشت: بیش از دو سال است که ما در راستای راه اندازی شبکه دیجتال مکاتبات فروانی با مسئولان صدا وسیمای مرکز استان ایلام داشته ایم و سال گذشته 200میلیون برای راه اندازی شبکه دیجیتال اختصاص یافت ولی متاسفانه به خاطر کمبود نقدینگی این امر محقق نشد.
وی اظهار داشت: خوشبختانه امسال از محل اعتبارات شهرستان 500 میلیون تومان در این راستا اختصاص یافته که خواست ما از معاونت برنامه ریز استانداری این است که با توجه به خواست شهروندان و از طرفی مرزی بودن آن این است که این نقدینگی را در اختیار صدا وسیمای مرکز استان قرار بدهد.
علیزاده بیان داشت: امیدوارم صدا وسیما استان قبل از وصول این مبلغ از محل منابع  داخلی خود اجرای شبکه دیجیتال در این شهرستان اقدام کند تا مردم به خوبی بتوانند شبکه های بیشتر وتصویر باکیفیت در این شهرستان مرزی دسترسی پیدا کنند.
انتقاد شدید امام جمعه دهلران از عملی نشدن وعده مدیر کل صدا وسیما
 
اما این پایان ماجرای شبکه دیجیتال شهرستان دهلران نیست چرا که سید محسن موسوی امام جمعه شهرستان دهلران به نقش مهم و مخرب ماهواره‌ها در بی حجابی و ناهنجاری‌های اجتماعی اشاره و گفت: خانواده ها باید در این موضوع از فرزندان خود بسیار مواظبت و مراقبت کنند، ماهواره مایه انحراف است و باید از شبکه های دینی و اسلامی و معارفی استفاده کرد.
موسوی از عدم راه اندازی شبکه های دیجیتالی در شهرستان دهلران انتقاد کرد و اظهار داشت: راه اندازی شبکه  دیجیتال که می تواند یک جایگزین برای ماهواره ها باشد و از استفاده ماهواره های مخرب که باعث انحراف جوانان ما است، جلوگیری کند بسیار مهم است.
وی بیان داشت: مدیرکل صدا و سیمای مرکز ایلام در نما زجمعه دهلران وعده راه اندازی دیجیتال را در دهلران داد، ولی این موضوع عملی نشد که ما خواستار رفع این مشکل و راه اندازی شبکه دیجیتال در دهلران هستیم.
 
سريال "حريم سلطان" به حريم خانه‌ها ورود كرده
 
خلیل کمربیگی محقق وجامعه شناس در این خصوص در گفتگو با مهر گفت: شايد امروزه يكي از اصلي‌ترين موضوعاتي كه در جامعه‌ي ايراني در كانون توجه قرار دارد و مخالفان و موافقان آن نیز به خوبي نمي‌توانند زبان همديگر را درك كنند، موضوع ماهواره است.
وی اظهار داشت: همين جبهه‌بندي پيرامون يك تكنولوژي، بيانگر تأثيرگذاري زياد اين وسيله‌ي ارتباط جمعي است.
این جامعه شناس اظهار داشت: برخي آن را ويروسي مي‌دانند كه مي‌خواهند نظام فرهنگي جامعه را بيمار كند و بعضي ديگر از آن ابزاري بسان ساير ابزارهاي ارتباطی دنيا تلقي مي‌كنند كه همانند يك شمشير دولبه عمل مي‌كند.
وی بیان داشت: علي رغم اقدامات فراوان تأميني و انتظامي، آمارها نشان‌دهنده‌ي آن است كه اين وسيله‌ي ارتباطي اينك به داخل بيش از نيمي از خانوارهاي ايراني نفوذ كرده و ديش‌هاي ماهواره نه تنها در شهرها و روستاها، بلكه در كنار چادر خانوارهاي عشايري نيز ديده مي‌شود.
وی عنوان کرد: همين امر سبب شده است كه ماهواره امروزه به تكنولوژي تبديل شود كه نه مي‌توان از آن دل كند و نه مي‌توان بدان دل بند و مخالفان از گفتن همه‌ي واقعيت طفره مي‌روند و بسياري از موافقان احساس هراسي از اين وسيله نداشته و در نتیجه به پیامدهای تخریبی آن نیز توجه نمی کنند.
کمربیگی افزود : با اين وجود، اغلب صاحب‌نظران بر اين عقيده‌اند كه تأثيرات منفي اين وسيله‌ي ارتباطي، در جوامع در حال گذار، بيشتر از ساير جوامع خواهد بود و شهرستان دهلران به عنوان يكي از نقاط مرزي استان ايلام، بسان ساير مناطق، جامعه‌اي در حال گذار است، هر چند مي‌توان در ميزان سرعت گذار اين جامعه با ساير مناطق تفاوت‌هايي را نيز مشاهده نمود.
این محقق تصریح کرد:  اين ابزار مدرنيته، به معلق‌سازي اذهان افراد اين منطقه در بين سنت و مدرنيته کمک زیادی می کند، پيوندهاي سنتي و فرهنگ بومي منطقه كم كم رنگ مي‌بازد و جامعه را با بحران هويت مواجه مي‌سازد.
وی بیان داشت: در گذشته‌اي نه چندان دور، گرماي دهلران باعث مي‌شد، نوجوانان و جوانان زيادي، نتوانند در طول روز به قدم‌زني در خيابان و پاساژگردي اقدام كنند و در عوض به ديدار عمو، عمه، دايي و خاله و پدربزرگ و مادربزرگ مي‌رفتند و از تجربيات و خاطرات آن‌ها مي‌شنيدند و در نتیجه از ایجاد شکاف بین خود و نسل پیشین می کاستند اما اكنون برنامه‌هاي ماهواره، جايگزين بسياري از آن ديدارها گشته است.
وی اظهار داشت: وابستگي‌هاي روزافزون بسياري از مردم اين منطقه، به ماهواره، سبب گشته كه همه‌ رشته‌هاي فرهنگي و تربيتي نهادهاي خانواده، مدرسه و غيره كه امر جامعه‌پذيري كامل را انجام نداده‌اند به آساني پنبه گردد.
این کارشناس عنوان کرد: نظام خانواده با تزلزل روبه‌رو شده و رشته‌ي تربيت از دست بسياري از اولياء و مربيان در آمده است. سليقه‌ها و عقيده‌هاي مردمان اين ديار هر روز به وسيله‌ي ماهواره دست‌كاري مي‌گردد و انديشه‌هايي سطحي، جايگزين آن معاني، ارزش‌ها و هنجارهاي محلي گردد و بدين گونه از نهاد خانواده، هويت‌زدايي مي‌شود و جاي آن ارزش‌ها و هنجارهاي نهاد خانواده سنتي، ارزش‌ها و هنجارهاي مدرني گردد كه كمتر كسي براي پذيرش آن‌ها تربيت گشته است.
کمربیگی بیان داشت: درك مردمان از اين ارزش‌ها و هنجارها متفاوت بوده و همين امر به آشفتگي نهاد خانواده بيشتر منجر مي‌گردد و در اين ميان بيشترين آسيب را كودك نوپايي دهلرانی مي‌بيند كه دارد مراحل شكل‌گيري شخصيت خود را طي مي‌كند.
وی افزود: روح و روان اين كودكان و طرز رفتار و گفتار آن‌ها از ابزاري تأثير مي‌پذيرد كه براي محيط اطرافش قابل پذيرش نمي‌باشد. خانواده، پدر و مادر هيچ كدام از رفتارها، گفتارها و افكار را مستقيماً در او به وجود نياورده‌اند كه فردارروز فرزند خود را به آن‌گونه می بینند، نوجوان و جوان، با مدل جديدي از تفكر و انديشه، رفتار، اخلاقيات، سبك پوشش و آرايشي متفاوت از پدر و مادر ظاهر مي‌شود و همه‌ي اين‌ها را نه پدر و مادر، بلكه مهماني انجام داده كه ناخوانده وارد شده و تأثيرات خود را بر جاي گذاشته است.
 
وی افزود: زمينه‌ها و بسترهاي گرايش به ماهواره در اين جامعه با ساير جوامع متفاوت است و هم آداب و رسوم، ارزش‌ها، هنجارها و در كل فرهنگ منطقه. اگر به نتايج اغلب تحقيقات در زمينه‌ گرايش به ماهواره و علل آن بنگريم مي‌بينيم، تماشاكنندگان ماهواره، علايق، نيازها و خواسته‌هايي براساس زمان و مكان محل زندگي دارند كه كسي به اين نيازها، پاسخ صحيح و درخور نمي‌دهد، صدا و سيما نيز اگر به آن‌ها بپردازد، نمي‌تواند به طور واقعي آن‌ها را برآورده سازد، اما ماهواره توانسته به خوبي اين خلاء را پر نمايد و بر پايه‌ي نيازها و خواسته‌هاي كودكان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان عمل نمايد و آن‌ها را رفع كند و همين امر سبب گرايش به ماهواره شده است.
رويكرد حقوقي و پليسي نتوانسته از تمايل به استفاده از ماهواره كاهد
کمربیگی تصریح کرد: به عنوان مثال ديدن سريال و دنبال كردن آن از ديرباز، مورد پسند ايرانيان بوده است و در اين ميان سريال‌هاي خانوادگي از جذابيت بالايي برخوردارند، صدا و سيماي ملي در پاره‌اي از اوقات كه توانسته سريال جذابي پخش كند، عده‌ي بسياري از شهروندان را به پاي جعبه‌ي خود كشانده، اما، شبكه‌هاي ماهواره‌اي اين نياز را ديده و مورد هدف خود قرار داده و توانسته‌اند بينندگان بسياري را نیز بر همين اساس جذب كنند.
وی ادامه داد: ديدن برنامه‌هاي مستند، يكي از خواسته‌هاي شهروندان است اما براي پي بردن به راز گرایش به تماشاي برنامه‌هاي ماهواره، مستندهاي شبكه‌ي "من و تو" را با مستندهاي سيما مقايسه كنيد تا به نتيجه‌ي لازم برسيد.
این محقق گفت : برخي از شهروندان كه براي كسب آگاهي از اخبار، به تماشاي برنامه‌هاي ماهواره مي‌پردازند وقتي با اين سؤال روبه‌رو مي‌شوند كه چرا اخبار را از شبكه‌هاي ماهواره‌اي دريافت مي‌كنيد؟ از آن اخبار، احساس انعكاس واقعيت را دارند.اين گونه مسائل در كنار مسائلي چون ويژگي‌هاي منحصر به فرد اين تكنولوژي و عملكرد ضعيف نهادهاي متولي انتقال ارزش‌ها در ايران، سبب تمايل روزافزون به استفاده از اين تكنولوژي شده است.
کمر بیگی افزود: به نظرم فعاليت‌هاي دو دهه گذشته مبني‌بر رويكرد حقوقي و پليسي نتوانسته است از سرعت تمايل به استفاده از اين تكنولوژي بكاهد. سياست بگير و خراب كن و منع مطلق، فقط به پنهان‌كاري و قانون‌شكني دامن مي‌زند.
وی تصریح کرد: برخوردهاي سطحي و شتابزده، ديش‌ها را تنها از پشت‌بام‌ها به درون خانه‌ها مي‌كشاند و بايد زمينه‌ استفاده مشروط و كنترل‌شده را براي شهروندان مهيا كرد.
-------------------------------------------
گزارش: مجتبی کاور
نظرات ارسال نظر
  • عليدر تاریخ ۳۰ شهريور ۱۳۹۲

    بابا پس شهرستان ايوان چي،ما هم شبكه ديجيتال نداريم .درصد بالایی از مردم شهرستان از ماهواره استفاده مي كنن.برسين به داد ما هم

    پاسخ به این نظر