آبدانان و داستان غم‌انگیز دانشگاه‌های نیمه کاره

کار ساخت مجتمع دانشگاهی آبدانان بدلیل عدم وجود جاده دسترسی و محرومیت از خدمات شهری متوقف شده است و قرار است در داخل شهر ساختمان دیگری ساخته شود،تکلیف هزینه‌های انجام شده در این ساختمان چه می‌شود؟

نرم نرمک ماه مهر، ماه بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها، ماه آغاز علم و دانش و آغاز تکاپوی دوباره دانش‌آموزان و دانشجوان که فرا می‌رسد که دانشگاه‌ها و مدارس نیز، خود را برای پذیرایی از دانش آموزان و دانشجویان آماده می‌کننداما دانشگاه‌های نیمه کاره آبدانان انگار قصد ندارند خود را آماده پذیرایی از دانشجویان کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه ایلام،هر جای شهر آبدانان که باشی ناخودآگاه نگاهت به دانشگاه نیمه‌کاره‌ای بر فراز بلندترین نقطه شهر می افتد و گاهاً اندوهی از عدم توجه به این دانشگاه، ذهن را مشوش می‌کند.

رییس دانشگاه پیام نور آبدانان گفت: با توجه به ضرورت وجود ساختمان آموزشی دانشگاه پیام نور و پس از تأسیس این دانشگاه در شهرستان آبدانان در سال 85، با پیگیری رییس وقت دانشگاه کار ساخت ساختمان این دانشگاه در بالای تپه‌ای در شهرستان آبدانان آغاز شد.

«داریوش رحمتی» ادامه داد: کار ساخت فاز اول این دانشگاه با اعتباری بالغ بر 5 میلیارد ریال و در زمینی به مساحت 5 هزار متر مربع و زیربنای 2 هزار متر مربع از سال 88 شروع و تا پایان همان سال به اتمام رسید که پس از بازدید ناظران مرکز پیام نور، اجرای فاز دوم آن متوقف شد.

وی در مورد دلیل توقف ادامه ساخت این دانشگاه گفت: به دلیل اینکه مقرر شده بود شهرداری، جاده دسترسی و خدمات شهری را در این منطقه فراهم کند، فاز اول با جدیت تمام انجام شد اما طی بازدید ناظرین مرکز پیام نور کشور، اجرا و ادامه روند ساخت این دانشگاه منوط به ایجاد جاده دسترسی و خدمات شهری اعم از آب و برق اعلام شد که با توجه به عدم ایجاد جاده دسترسی، اجرای فاز دوم آن متوقف شد.

رحمتی خاطر نشان کرد: مبلغ 6 میلیارد ریال جهت انجام فاز دوم این دانشگاه اختصاص یافته است که منوط به ایجاد جاده دسترسی و خدمات شهری است که تاکنون از سوی شهرداری اقدامی صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: هم اکنون دانشجویان پیام نور در ساختمان آموزشی این دانشگاه واقع در شهرک «شهید باقرصدر» آبدانان مشغول به تحصیل هستند که برای افزایش ساختمان‌های آموزشی و کارگاهی این دانشگاه زمینی به مساحت 6 هزار متر مربع در جنب این دانشگاه در شهرک صدر در نظر گرفته شده و با تخصیص اعتباری بالغ بر 4 میلیارد ریال، عملیات ساخت این مجموعه شروع می‌شود که با ساخت این مجموعه، مساحت دانشگاه پیام نور به 10 هزار متر مربع افزایش یافته و زمینه تحصیل بیش از 5 هزار دانشجو فراهم می شود.

این کارشناس ارشد اقتصاد گفت: در چند ماه اخیر جاده دسترسی دانشگاه پیام نور واقع در بالای تپه به صورت خاکی انجام شده که با اجرای کامل این جاده دسترسی، فاز دوم این ساختمان نیمه کاره اجرا و در صورت نیاز تغییر کاربری پیدا می کند.

رحمتی یادآور شد: تعداد 1500 دانشجو در 13 رشته و گرایش فیزیک، علوم اجتماعی، اقتصاد، مدیریت بازرگانی، حسابداری، حقوق، مدیریت صنعتی، علوم تربیتی، روانشناسی و جغرافیای طبیعی در مقاطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته مشغول به تحصیل هستند.

وی در پایان گفت: دانشگاه پیام نور آبدانان در سال 85 با تعداد 50 دانشجو کار خود را شروع کرده و هم اکنون تعداد 1500 دانشجو در رشته های مختلف مشغول به تحصیل هستند که نیازمند توجه جدی مسئولین برای ایجاد ساختمان های آموزشی و افزایش سطح آموزشی در این شهرستان است.

در بازدید از دانشگاه نیمه کاره پیام نور آبدانان در بالای تپه در قسمت غربی شهر و جنب منطقه فرهنگیان ، ساختمان آموزشی نیمه کاره دانشگاه آزاد اسلامی را با فاصله چند صد متری از دانشگاه پیام نور مشاهده می‌شود که در سال 90 کار ساخت آن در زمینی به مساحت 2 هزار متر مربع شروع و بنا بوده که سال 91 به بهره برداری برسد اما تاکنون فقط پایه ریزی این ساختمان انجام گرفته است امیدواریم که به سرنوشتی مانند دانشگاه پیام نور گرفتار نشود یعنی بعد متوجه نشوند که مکان آن مناسب نبوده است!

گزارش:وحید حاجیان خبرنگار ایسنا،منطقه ایلام 

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 4روز