مشکلات کنونی شهر ایلام نتیجه‌ی عدم آینده‌نگری در ۱۰ سال پیش

به لطف طراحان وقت، اکنون پس از گذشت بیش از 20 سال از مکان‌سازی در برخی مناطق شهر ایلام ، تکلیف بسیاری از کوچه‌ها از نظر جدول و تردد خودرو مشخص نیست به‌گونه‌ای که عابران در حال عبور از خود می‌پرسند کدام مهندس چنین کوچه‌ای در یکی از محلات مرکز شهر طراحی کرده است؟
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی ایلام، اواخر دهه‌ی 60 سازمان زمین شهری وقت در ایلام، زمین‌های کشاورزی پایین دست بلوار کنونی مدرس شهر ایلام را برای توسعه‌ی محلات شهری، از مالکان گرفت و به جای پول به آنان، حدنصاب( قطعه‌ای از زمین همان مکان) واگذار کرد. بنا بود این محله جدید با زمین بسیار زیادش به محلاتی بزرگ و با طراحی خوب تبدیل شود اما به علت ضعف و ناتوانی شدید مسوولان وقت استان در این بخش، سستی و نارسایی طرح تفضیلی و بی‌سوادی و ناکارآمدی طراحان و بررسی‌کنندگان، قطعه‌بندی زمین‌ها آنقدر متراکم انجام شد که کوچه‌های در نظر گرفته شده بسیار کم‌عرض و طولانی از آب درآمدند، تراکم مسکونی شدیدی ایجاد شد و هیچ پیش‌بینی و آینده‌نگری در آن لحاظ نشد.
به لطف طراحان وقت، اکنون پس از گذشت بیش از 20 سال از این مکان‌سازی، تکلیف بسیاری از کوچه‌ها از نظر جدول و تردد خودرو مشخص نیست به گونه‌ای که عابران در حال عبور از خود می‌پرسند کدام مهندس چنین کوچه‌ای در یکی از محلات مرکز شهر طراحی کرده است؟
زمستان‌ها تا حدود یک ماه پس از بارش هر برف، این کوچه‌ها آفتاب نمی‌خورند و یخ زده‌اند از طرفی تردد دو خودرو از آنها با مشکل مواجه است و مردم حتی برای پارک موقت‌ خودروهایشان با مشکل مواجهند به‌طوری‌که اگر یک خودرو در کوچه پارک شده باشد امکان تردد خودرو دیگری نیست و کوچه عملاً مسدود می‌شود.
توسعه‌ی محلات شهری در مرکز استان همواره با ضعف قانون توسط نیروی انسانی ناکارآمد در«سازمان مسکن و شهرسازی» و «شهرداری» و دیگر سازمان‌های ذی‌ربط انجام شده و بر اساس قاعده «وقوف پس از وقوع» عمل شده است. در محلات جدید شهر نظیر محلات «زمین شهری»، «جانبازان»،«فرهنگیان» و«هانیوان» مردم با مشکلاتی مواجهند که اگر برخی کارها کارشناسانه انجام می‌شد امروز شاهد آنها نبودیم.
قطعه‌بندی بد زمین‌ها، تراکم مسکونی، طراحی کوچه‌ها بدون در نظر گرفتن ضرورت‌های اولیه‌ی زندگی مردم، پیش‌بینی نکردن نیازهای آینده نظیر آب و تلفن و...، نداشتن پارکینگ و فضای سبز، نداشتن جدول و پیش‌بینی نکردن در خصوص شیب کوچه‌ها و بروز سیلاب هنگام بارندگی و... از مشکلات این محلات در شهر ایلام است که مردم را در یک تنگنای شدید شهری گرفتار کرده است.
«توران احمدی»، کارشناس ارشد مهندسی معماری وضعیت موجود را نتیجه‌ی عدم آینده‌نگری طراحان در 20 سال گذشته می‌داند.
وی به ایسنا گفت: مناطقی که در قالب قانون زمین شهری در 10 سال گذشته شکل گرفته‌اند و اکثراً هم نوساز هستند که برای برطرف کردن این مشکل می‌توانند براساس کمیسیون ماده 5 با همراهی همه‌ی واحدهای مسکونی مناطق اقدام کنند.
کارشناس ارشد مهندسی معماری ادامه داد: مناطق «مدرس»، «تپه شاهد» با مشکلات شهری عدیده‌ای روبرو هستند که بدون در نظر گرفتن جمعیت در سال‌های بعد پی‌ریزی شده‌اند.
احمدی اندازه طولی کوچه و مسائلی از این دست را ضعف کارشناسان مسکن و شهرسازی برشمرد و یادآور شد: عدم آینده‌نگری در 10 سال پیش منشاء مشکلات کنونی شهر ایلام است.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 4روز