یک‌شنبه 11 خرداد 1399

نرخ باسوادی در استان ایلام ۸۲.۳۵ درصد است

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات استانداری ایلام گفت: نرخ باسوادی در استان ایلام 82.35 درصد است.
به گزارش خبرنگار مهر، شهرام طهماسبی پور با بیان این مطلب اظهار داشت: نرخ باسوادی در استان ایلام نسبت به سرشماری گذشته نیم درصد رشد داشته است.
وی گفت: از جمعیت 503 هزار و 840 نفر واجد شرایط تحصیل 414 هزار و 901 نفر باسواد است.
وی ادامه داد: در بین شهرستان های استان شهرستان ایلام با  86 درصد بیشترین و شهرستان ملکشاهی با 76 درصد کمترین میزان باسوادی را دارا هستند.
وی تصریح کرد: همچنین نرخ باسوادی در نقاط شهری استان 82.86 درصد و در نقاط روستایی 74.5 درصد است.
طهماسبی پور گفت: بیشترین نرخ باسوادی شهری مربوط به شهرستانهای ایلام و دره شهر با 88.5 درصد است و کمترین نرخ باسوادی شهری مربوط به ملکشاهی با 98.81 درصد است.
وی افزود: همچنین بر اساس این گزارش بیشترین و کمترین نرخ باسوادی روستایی به ترتیب مربوط به شهرستان مهران با 78 درصد و شهرستان ملکشاهی با 65 درصد است.
این مسئول اظهار داشت: از مجموع افراد باسواد استان 55 هزار و 600 مفر دارای مدرک تحصیلی عالی هستند که بیشترین و کمترین آنها به ترتیب در شهرستانهای ایلام و ملکشاهی وجود دارند.
جریمه شکار و صید گونه های جانوری اعلام شد
مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام از تعیین مقدار جریمه شکار و صید گونه های مختلف جانوری خبر داد.
غلامحسین کاظمی اظهار داشت: مقدار جرائم شکار و صید غیر مجاز همه ساله توسط شورای عالی حفاظت محیط زیست در کمیسیون امور زیر بنایی، صنعت و محیط زیست و بنا به پیشنهاد این سازمان مشخص می شود.
وی افزود: میزان جریمه های اعلام شده از 100 هزار تا 250 میلیون ریال است که بیشترین مربوط به شکار یوزپلنگ و کمترین میزان جریمه متعلق به صید انواع ماهی از آب های داخلی است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام ادامه داد: میزان جریمه برای گوزن زرد و پلنگ ایرانی 50 میلیون ریال، گورخر و خرس سیاه 60 میلیون، مرال و شوکا 32 میلیون ریال، آهو و جبیر 20 میلیون ریال، روباه شنی و ترکمنی، گربه پالاس، گربه شنی، شاه روباه، دوپای فیروز و فوک خزری 30 میلیون ریال تعیین شده است.
کاظمی گفت: همچنین میزان جریمه خرس قهوه ای، کفتار، گرگ، کاراکال و سیاه گوش با 50 میلیون ریال، قوچ و میش وحشی، کل و بز وحشی نیز 18 میلیون ریال تعیین شد.
موفقیت عکاس ایلامی
محمدعلی قاسمی مدیر حوزه هنری با بیان این مطلب افزود: اثر سیروس لطیفیان به ‏همراه آثار 62 عکاس کشور به نمایشگاه سومین دوسالانه عکس فرش دستباف ایران راه یافته ‏است.‏
وی ادامه داد: در این نمایشگاه 80 اثر از هنرمندان برجسته عکاس کشور در معرض دید قرار ‏خواهد گرفت.‏
مدیر حوزه هنری استان ایلام بیان داشت: این آثار از میان چهار هزار و 600 قطعه عکس رسیده از ‏‏632 هنرمند کشور از سوی هیئت داوران انتخاب شده است.‏
قاسمی یادآور شد: سومین دوسالانه عکس فرش دستباف ایران به همت روابط عمومی مرکز ملی ‏فرش ایران برگزار خواهد شد.
نظرات ارسال نظر