شنبه 17 خرداد 1399

واکنش نماینده ایلام به افزایش بی رویه قیمتها

دکتر احمدی گفت: به شکل کلی متولی تنظیم بازار و حفظ تعادل در بازار و کنترل و نظارت بر سطح عمومی قیمت‌ها بر عهده دولت است.
به گزارش خبرنگار کردپرس، دکتر احمدی نماینده استان ایلام و یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه و عضو کمیسیون تلفیق می‌گوید: مجلس وظیفه نظارت و قانونگذاری دارد اما این به این معنا نیست که بی‌تفاوت باشد. مجلس شرایط و اوضاع و احوال اقتصادی کشور را مدام رصد می‌کند و هرجا که احساس کند که دولت در انجام وظیفه خودش قصور می‌کند یا سیاست‌ها و تدابیری که به کار می‌گیرد سیاست‌ها و تدابیر متناسب با آن شرایط نیست وارد عمل می‌شود کما اینکه در سال گذشته زمانی که شوک ارزی رخ داد و تعادل بازار به هم خورد مجلس حرکت کرد به سمت تشکیل کار گروه مشترک بین دولت و نمایندگان و جلسات مختلفی داشتیم و راهکارهایی هم ارائه شد و تبادل فکر به وجود آمد.
وی گفت: قصور دولت بیشترین آسیب را به تنظیم بازار وارد می‌کند. سطح عمومی قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند. بنده بارها و بارها در مصاحبه‌هایی که با رسانه‌ها سال پیش داشتم عرض کردم که آثار شوک ارزی که وارد شده بر قیمت‌های نسبی، بر تولید، بر بازار این آثار سال آینده خود را نشان خواهد داد.
علی ایرانپور نماینده مبارکه اصفهان و یکی از اعضای کمیسیون کشاورزی در پاسخ به گرانی‌های اخیر و نارضایتی مردم در آستانه انتخابات و وظیفه دولت و نمایندگان گفت: متاسفانه در چند روز اخیر بحثی که از سوی مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت در بین مردم از طریق رسانه‌ها مطرح شد افزایش قیمت کالاهایی است که دولت خود راسا در آنها ورود پیدا کرده است. گرانی نان، گرانی روغن و گوشت که چون ارز مرجع را به این کالاها اختصاص نمی‌دهند باعث افزایش آن می‌شود. بعضی از کالاها نیز به دلیل سوء مدیریت و عدم نظارت در کنترل قیمت‌ها بی‌رویه بالا رفته‌اند.
وی گفت: متاسفانه موضوعاتی که می‌شنویم و اظهار نظر مقامات وزارت صنعت، معدن و تجارت را که ملاحظه می‌کنیم می‌بینیم که مغایرت دارد با شعار امسال و جای بسی تاسف است. در رابطه با گرانی‌ها بایستی این نکته را هم بنده عرض کنم عمده دلیل این افزایش قیمت‌ها بر می‌گردد به عدم اختصاص ارز مرجع و اینکه دولت رسما اعلام کرد اما دقیقا این در کنترل خود دولت بود. یعنی مشخص است که خود دولت هم در این زمینه علاقه‌مند این افزایش ناگهانی قیمت‌ها بوده است و الا یقینا سیاست خودش را بر اساس آنچه که در چند ماه گذشته بوده و تا حدودی هرچند کم، توانسته بودند قیمت‌ها را کنترل کنند باز هم این کار را می‌توانستند انجام دهند. بنده خودم عضو کمیسیون کشاورزی هستم و می‌دانم که میزان مصرف گوشت قرمز ما یک میلیون و دویست هزار تن بوده و در سال 91 تقریبا 950 هزار تن آن را توانسته‌ایم در داخل کشور تولید کنیم و حدود 250 هزار تن از خارج وارد شد که عمده آن از کشور برزیل بود. نکته‌ای که وجود دارد این است که عمده تولید ما در داخل کشور است و نباید یک مرتبه قیمت‌ها دو برابر شود. ما حدود 20 درصد واردات گوشت قرمز داریم و75 تا 80 درصد را خودمان تولید می‌کنیم. وی افزود: من معتقدم که مسئولین باید در کمیسیون‌های تخصصی دعوت شوند و پاسخگو باشند.
نظرات ارسال نظر
  • وبگرددر تاریخ ۵ ارديبهشت ۱۳۹۲

    هر دم از این باغ بری می رسد تازه تر از تازه تری می رسد

    پاسخ به این نظر