شنبه 17 خرداد 1399

تونل کبیرکوه از نبود اراده برای ساخت رنج می برد

پروژه بزرگ تونل کبیرکوه در حد فاصل شهرستان دره شهر و آبدانان از مصوبات دولت است که چند سال از ساخت آن می گذرد و متاسفانه با کندی پیش می رود و هرچند وقت یک بار نیز این پروژه به دلیل کمبود اعتبار تعطیل می شود.
به گزارش خبرنگار مهر، درحالی که یکی از شاخص های پیشرفت توسعه، راهها هستند، استان ایلام در این زمینه با مشکلاتی روبروست و ایلام استانی است که حتی یک کیلومتر آزادراه و اتوبان ندارد و این در شرایطی است که این استان به عنوان کریدور ارتباطی با سایر کشورهای واقع در غرب ایران می تواند نقشی اساسی ایفا کند.
شهرستان آبدانان دارای مشکلات فراوانی در بحث توسعه است که اولین و مهمترین این مشکلات هم بن بست بودن شهرستان از نظر جغرافیایی و نبود راه های ارتباطی است.
جاده آبدانان به دره شهر که از  بالای ارتفاعات دیناکوه عبور می کند دارای 150 پیچ در اندازه های مختلف است که بیشتر مسافران این مسیر با سرگیجه و سردرد مواجه می شوند و یکی از نقاط حادثه خیز و خطرناک است و این در حالی است که این جاده فقط 35 کیلومتر طول دارد.
این جاده ارتباطی یاعث شده شهرستان آبدانان در بن بست قرار گیرد و به خوبی نتواند با مرکز اسستان برای نیازهای خود ارتباط برقرار کند هرچند مرکز استان خود محروم است.
در حال حاضر برای حل این مشکل اجرای تونل بزرگ کبیرکوه در حد فاصل شهرستان آبدانان و دره شهر به طول 10 کیلومتر در حال اجراست که نزدیک به پنج کیلومتر آن تونل است و با تسریع و اجرای این طرح مهم ملی تا حدود زیادی مشکل رفت و آمد و خارج شدن شهرستان از بن بست حل می شود.
تونل کبیرکوه بین شهرستان دره شهر و آبدانان در مراحل مقدماتی به سر می برد و بسیاری از راههای ارتباطی استان هنوز وضعیت مناسبی ندارند.
ساخت این تونل که مصوبات دولت است در سالهای گذشته آغاز شده و متاسفانه از برنامه پیش بینی شده عقب است و اجرای این پروژه حذف 35 کیلومتر از گردنه کبیرکوه و نقاط پرحادثه این مسیر و کاهش 13 کیلومتری فاصله شهرستان های آبدانان و دره شهر را به دنبال دارد.
طرح تونل کبیرکوه و راه های طرفین شامل چهار و نیم کیلومتر تونل و 14 و نیم کیلومتر راه های طرفین که کار اجرایی آن از خرداد ماه 1390 آغاز شده هم اکنون در حال اجراست.
اما مشکلات این پروژه باعث شده هرچند وقت یک بار این پروژه تعطیل شود که مسئولان و پیمانکار دلیل آن را کمبود اعتبار عنوان می کنند ولی به نظر می رسد در چند سال گذشته اراده بزرگی برای این پروژه بزرگ در استان وجود نداشته است و در حال حاضر هم ندارد.
معاون عمرانی استانداری ایلام در این ارتباط به خبرنگار مهر گفت:  عملیات اجرایی این طرح سال 89 آغاز شده و تاکنون جاده دسترسی این طرح به طول 12 کیلومتر با 75 درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجراست.
احمد کرمی از اختصاص 35 میلیارد ریال برای ادامه اجرای طرح تونل کبیرکوه در شهرستان آبدانان خبر داد و گفت: پس از 45 روز با اختصاص این میزان اعتبار، عملیات اجرایی این طرح شروع شده است.
وی افزود: مسائلی که مطرح شده است بحث راه های ارتباطی تونل کبیرکوه است که جزو پروژه های تاثیرگذار استان و کشور است که این پروژه هم از سمت شهرستان آبدانان و هم از سمت شهرستان دره شهر درحال انجام است.
وی ادامه داد: در لایحه بودجه 92 اعتبار برای تونل کبیرکوه 3.5 میلیارد تومان لحاظ شده است که امیدواریم با پیگیری ها و با کمک نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بتوانیم سطح اعتباراتی که برای تونل کبیرکوه در نظر گرفته شده است را افزایش بدهیم.
نماینده مردم آبدانان در مجلس نیز در این ارتباط گفت: بحث تونل آبدانان  از پروژه های مهم است که به دلیل محدودیت اعتباری که وجود داشت پیشرفت فیزیکی مورد انتظار به عمل نیامده است که از طریق رئیس شهرسازی استان، استاندار و از طریق رایزنی های کمیسیون برنامه و بودجه که داشتیم و در وزارت راه وشهرسازی با وزیر و معاون آنها موضوع رابه شکل جدی دنبال می کنیم.
علی محمد اظهار داشت: امیدواریم با تخصیص هایی که صورت می گیرد اعتبار برای تونل درنظر گرفته شود تا این پروژه مهم و حیاتی برای شهرستان آبدانان روند اجرایی وعملیاتی را دنبال کند.
تونل کبیرکوه یکی از پروژه های عظیم کشور است که تأثیر مطلوبی بر استان خواهد داشت و به علت اهمیت بالای این پروژه هیچ گونه توقفی در روند کاری تونل کبیر کوه نباید ایجاد شود و از مسئولان استانی و محلی باید همت خود را در این پروژه به طور ویژه قرار دهند.
نظرات ارسال نظر