نقاط مرزی استان ایلام هنوز آلوده به مین هستند/ جشن پایان پاکسازی برگزار نشود

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه اعلام پایان مین زادیی از مرزها به نفع منطقه نیست، تاکید کرد: بهتر است تا مین زدایی از شهرهای مختلف غرب و جنوب غرب کشور به طور کامل انجام شود و پس از آن جشنی به این مناسبت انجام شود.
به گزارش خبرگزاری مهر، احمد شوهانی درباره سوال خود از احمد وحیدی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: این سوال درباره عملکرد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در مین روبی مناطق آلوده مرزی است.
نماینده مردم ایلام، ایوان، شیروان، مهران و ملکشاهی در مجلس شورای اسلامی در تشریح سوال از وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، افزود: مسئولان این وزارت مدعی شده‌اند که کل مرزهای کشور از وجود مین پاک شده و برای پایان این کار جشنی باید برگزار کرد، در حالی که در مناطق غرب و جنوب غرب کشور به ویژه نقاط مرزی استان کرمانشاه و ایلام آلوده به مین‌ هستند به طوری که همین چند هفته قبل یکی از هموطنان مرزی در این منطقه به علت حادثه انفجار مین مجروح شد.
وی با بیان اینکه اعلام پایان مین‌زادیی از مرزها به نفع منطقه نیست، تاکید کرد: بهتر است تا مین زدایی از شهرهای مختلف غرب و جنوب غرب کشور به طور کامل انجام شود و پس از آن جشنی به این مناسبت انجام شود.
شوهانی با بیان اینکه دولت می‌خواهد در روزهای آخر عمر خود چنین مراسمی را برپا کند، تصریح کرد: برای مین روبی در منطقه کارهای خوبی انجام شده اما این عملکرد باعث نشده است تا تمام منطقه از وجود مین پاکسازی شود.
این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: اگر جشنی برای پایان مین روبی در مناطق مرزی برپا شود و پس از آن فردی براساس انفجار مین مجروح شود چه کسی پاسخگوی این اتفاق خواهد بود؟
وی با بیان اینکه به طور متوسط سالیانه ۱۰ نفر در مناطق مختلف بر اثر حادثه انفجار مین مجروح یا شهید می‌شوند، یادآور شد: نهادهای مختلف از جمله بنیاد شهید و امور ایثارگران برخی از مجروحان ناشی از انفجار مین را تحت پوشش خود قرار نداده است و علت این کار را حضور مجروحان در مناطق ممنوعه اعلام کرده در حالی که بسیاری از این افراد در زمین‌های کشاورزی خود مجروح شده‌اند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم، تصریح کرد: با توجه به اینکه اعتبارات خوبی به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برای مین روبی از مناطق جنگ زده اختصاص پیدا کرده است وزیر دفاع باید پاسخگوی چگونگی هزینه کرد این اعتبارات باشد.
نظرات ارسال نظر
  • در تاریخ ۲ ارديبهشت ۱۳۹۲

    احسنت. پیگیری کنید تا حصول نتیجه مطلوب

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -6روز