زبانه آتش در سایت دفع زباله شهرستان دهلران/ سلامتی مردم فدای مشاجره مسئولان

زبانه آتش در سایت دفع زباله شهرستان در حالی هر روز بدتر می شود که سلامتی مردم فدای مشاجره مسئولان این شهرستان در این خصوص شده است.
به گزارش خبرنگار مهر، شب گذشته دود بسیار غلیظ  آسمان مهتابی و پر از ستاره شهر دهلران را در بر گرفت و زبانه آتش در سایت زباله،  آسمان این شهر را سرخ کرد و دیگر ستاره ای به چشم نمی خورد.
این قصه آتش گرفتن و زبانه کشیدن سایت دفع زباله شهر دهلران درست به 12سال رسیده  است و مردم این شهر تنها شاهد جلسات و صورت جلسات در این مدت بودند  و مسئولان این شهرستان تاکنون کاری از پیش نبردند، کار تا آنجایی پیش رفته که مشاجره بین شهرداری و محیط زیست این شهرستان هم به وجود آمده است.
اداره محیط زیست این شهرستان در آخرین جلسه کارگروه پسماند شهرستان دهلران  مهلت 15روزه به شهردار این شهر برای تعین تکلیف سایت دفع زباله که در دو کیلومتری شهر قرارگرفته است داد و گفت: اگر مشکل حل نشود برابر ماده 7 قانون خدمات پسماند و ماده  24قانون نحوه جلو گیری از آلودگی هوا و ماده  9قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست و همچنین ماده 688 قانون مجازات اسلامی از طریق مراجعه قضایی اقدام خواهیم کرد.
حال بعداز گذشت چندین ماه از مهلت 15روزه اداره محیط زیست به شهرداری نتنها سایت دفع زباله  جا به جا نشده بلکه هر زوز و هر شب دود غلیظ و زبانه آتش از محل دفع زباله شهر بلند می شود و زندگی را برای مردم شهر دهلران به خصوص شمال شهر به جهنم تبدیل کرده است چرا که شدت دود به قدری است که خیلی از آنها به علت کمبود اکسیژن برای تنفس  خود را به نقاط دیگر شهر می رسانند تا از دود غلیظ آشغال های سوخته دچار مشکل تنفسی نشوند.
 
حال باتوجه به اینکه مسئولان شهرستان دهلران به فکر سلامت مردم نیستند می طلبد کارگروهی از کشور و یا استان برای بررسی موضوع و برخورد قانونی با مسئولینی که بدون توجه به سلامت مردم  برای حل این مشکل چاره جویی نمی کنند تشکیل شود چرا که این آتش سوزی باعث تولید گازهای دی اکسیدکربن و سایر گاز های سمی می شود که همین باعث انتقال بیماری برای شهروندان خواهد شد یعنی سلامت مردم دهلران در خطر ابتلا به انواع بیماری ها است.
 
وعده مدیر کل محیط زیست شهرستان دهلران عملی نشد
مدتی قبل رئیس اداره محیط زیست شهرستان دهلران در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کرد: شهرداری دهلران باید نسبت به تغییر سایت جمع آوری زباله شهر اقدام کند.
کیانوش شادی وند اظهار داشت: مشکلاتی در حوزه پسماند شهرستان دهلران وجود دارد که باید حل شوند و متاسفانه تا کنون در خصوص پسماند شهرستان دهلران به صورت جدی اقداماتی انجام نشده است.
شادی وند افزود: متاسفانه سایت دفع زباله در نزدیکی شهر باعث مشکلات عدیده بهداشتی شده است و شهرداری باید هرچه سریع تر اقدام به جابه جایی سایت زباله کند.
 
رئیس اداره محیط زیست شهرستان دهلران اظهار داشت: متاسفانه در کنار سایت دفع زباله عشایر زیادی اسکان پیدا کرده اند که در معرض انواع بیماری قر ار گرفته اند.
 
وی از دفع غیر بهداشتی و غیر اصولی زباله در این شهرستان انتقاد کرد و گفت: در صورتی که مسئولان شهرداری اقدام به جابه جایی سایت زباله نکنند محیط زیست به عنوان مجری قانون برابر مواد قانونی اقدام خواهد کرد.
 
ریئس اداره محیط زیست شهرستان دهلران اظهار داشت: تا کنون تعامل این اداره در خصوص سایت زباله بیش از حد بوده است و در صورتی که مشکل حل نشود موضوع را از طریق مراجعه قضایی پیگیری خواهیم کرد.
 
مشجاره هایی که به نفع مردم نیست
 
شهردار دهلران اسماعیل جشنی نیز چند وقت پیش در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ما هیچ گونه پراکنش زباله در سطح شهر و اطراف سایت دفع زباله نداریم و زباله ها را به صورت کاملا بهداشتی دفع می کنیم.
وی افزود: تا زمانی که زمین سایت زباله جدید با مراحل قانونی تحویل شهرداری داده نشود امکان بهره برداری از آن برای شهرداری امکان پذیر نیست.
جشنی گفت: زمین مذکور هنوز تحت اجاره شخص است و شهرداری نمی تواند زباله های شهری را به این سایت انتقال دهد.
حال باید دید با این وضعیت دستگاه های محیط زیست و شهرداری دهلران بالاخره تکلیف سوزندان زبالها که منجر به خطر افتادن سلامتی مردم می شود چیست؟
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 10ماه و 9روز