دستگاههای پخت غیر استاندارد؛ عامل مهم عدم کیفیت نان در ایلام

مدیر کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان ایلام گفت: یکی از مهمترین مشکلات در خصوص عدم کیفیت نان در ایلام  استفاده از دستگاه های پخت غیر استاندارد است که در این خصوص دستگاه های پخت نان مشمول استاندارد های اجباری قرار گرفته اند.

 

محمد مددی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه ایلام ، با اشاره به مصوبات کارگروه کنترل کیفیت نان اظهار کرد: اجرای استانداردهای ملی آرد، گندم و دستگاه های پخت نان مبنای تصمیم گیری و نظارت کارگروه کنترل کیفیت آرد و نان استان قرار گرفت.

 

 وی با بیان اینکه  نان به عنوان کالایی اساسی و ضروری، اهمیت زیادی در سبد مصرفی خانوار‌ها دارد گفت: اجرای استانداردهای ملی مرتبط با کیفیت آرد، برای تولید نان با کیفیت و مورد پسند مردم بهترین راهکار است.

 

مدیر کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان انتخاب آرد بسته به نوع نان مورد نظر را  متفاوت دانست و گفت: ارزش غذایی نان هایی که با آرد سبوس دار پخته می شوند، نسبت به نان‌ تهیه شده با آرد سفید بیشتر است و با توجه به اینکه نانی که از سبوس کافی برخوردار است از لحاظ شکل ظاهری دارای مقبولیت کمتری نسبت به نان روشن و بدون سبوس است، از رسانه های گروهی، دانشگاه علوم پزشکی و به ویژه صدا و سیمای مرکز استان درخواست کرد نسبت به فرهنگ سازی در بین مردم در جهت استفاده بیشتر از نان های سبوس دار تلاش کنند.

 

مددی ملزم نمودن واحدهای تولیدی از سوی اداره کل استاندارد استان به درجه بندی آرد تولیدی به ستاره دار، سبوس گرفته و آرد کامل و نظارت بر خبازی ها جهت استفاه هر یک از آن ها از نان مشخص شده برای پخت از سوی دانشگاه علوم پزشکی را یادآور شد و افزود: کارگروه ویژه نظارت بر کیفیت نان به طور فعال موضوع کیفیت، ارتقاء آن و رضایت شهروندان را پیگیری می‌کند و مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

 

مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان ایلام با بیان اینکه خبازان موظفند برای پخت انواع نان بین 7 تا 18 درصد آرد مورد نیاز  را از کارخانه ها تهیه و متناسب با نوع نان استفاده کنندادامه داد: سنجش کیفیت نان تولیدی توسط نانوایی های استان باید مطابق با نظر مردم و بر اساس سبوس گیری استاندارد انجام شود تا از بروز مشکلاتی همچون افزایش ضایعات جلوگیری شود.

 

مددی ادامه داد: یکی از مهمترین مشکلات در خصوص عدم کیفیت نان، استفاده از دستگاه های پخت غیر استاندارد است که در این خصوص دستگاه های پخت نان مشمول استاندارد های اجباری قرار گرفته اند.

 

وی ادامه داد: در سال گذشته توسط این اداره کل، استاندارد بودن دستگاه های پخت نان مورد بررسی قرار گرفته است و در برخی موارد عنوان شده که پخش حرارت مستقیم به نان، باعث عدم کیفیت در پخت می شود که این امر در دستگاه های غیر استاندارد به طور مکرر دیده شده است.

 

مددی در پایان گفت: یکی از عوامل مهم در ارتقاء کیفیت نان، در کنار بهره گیری از هنر و تجربه متصدیان نانوایی و آرد استاندارد، استفاده از ماشین آلات استاندارد و با حرارت غیرمستقیم است که این مهم علاوه بر واحدهای نانوایی جدید التأسیس در بین واحدهای قدیمی نیز مورد نظارت و بازرسی کارگروه آرد و نان قرار می گیرد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 15ماه و 7روز