آخرین وضعیت آب شرب شهر ایلام/ روند صعودی صرفه جویی در استان

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان ایلام گفت: روند صعودی مشترکینی که الگوی مصرف آب را رعایت می کنند در استان روبه بهبود است.

به گزارش خبرنگار مهر، داراب بیرانوندی صبح دوشنبه در حاشیه بازدید از سد ایلام افزود: در سال 89 حدود 52 درصد از مشترکین ما زیر 20 متر مکعب در ماه مصرف آب داشته اند که این رقم در سال 91 به حدود 60 درصد رسیده است و این نشان دهنده توجه شهروندان به مصرف بهینه آب است.

وی مصرف صحیح آب و صرفه جویی در آن را نیاز جدی امروز عنوان کرد و گفت: با توجه به افزایش تعداد مشترکین و نیز کاهش نزولات آسمانی در سالهای اخیر چاره ای نداریم جز اینکه همه سعی کنند در راستای استفاده بهینه از آب برنامه ریزی های لازم را انجام دهند.

وی افزود: سالانه حدود 33 میلیون متر مکعب مصرف آب داریم که 70 درصد آن از منابع زیرزمینی و مابقی از نزولات جوی تامین می شود.

بیرانوندی با تاکید بر اینکه مردم خود باید مصرف آب را مدیریت کنند، گفت: خوشبختانه با توجه به افزایش سطح آگاهیهای عمومی جامعه انتظار می رود شهروندان و مشترکینی که الگوی مصرف را به خوبی رعایت می کنند با تشویق دیگران در این راستا روز به روز بر میزان جمعیت افراد کم مصرف اضافه کنند.

وی اشاره ای هم به وضعیت استان کرده و افزود: در میان شهرستان های استان ایلام، شهرهای ایلام و ایوان جزو پرمصرف ترین شهرستانها و مهران و آبدانان جزو کم مصرف ترین شهرستانهای استان است.

وی با ذکر آماری از میزان سرانه مصرف آب در کشور گفت: در سال 1335 سرانه مصرف برای هر نفر شش هزار و 560 متر مکعب در سال بوده که با توجه به افزایش جمعیت و نیز محدودیت منابع آبی اکنون به یک هزار و 750 متر مکعب رسیده که کشور ما را جزء مناطق کم آب قرار داده است.

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان این وضعیت را هشداری برای نسل کنونی و آینده دانست و افزود: پیش بینی می شود در سال 1405 سرانه مصرف هر ایرانی به کمتر از هزار و 350 متر مکعب برسد که این مسئله توجه جدی به مصرف آب را ضروری تر از همیشه کرده است.

کیفیت آب شرب شهر ایلام خوب است

بیرانوندی کیفیت آب شرب شهر ایلام را نیز خوب ارزیابی کرده و گفت: طبق گزارش های ارسالی از دانشگاه علوم پزشکی ایلام که مرتبا بحث سلامت آب را با انجام آزمایشات پیگیری می کنند در طی 22 ماه گذشته هیچگونه آلودگی میکروبی در آب شرب شهر ایلام مشاهده نشده است ضمن اینکه با نصب سیستمهای جدید برای اولین بار در کشور ما در ایلام ضدعفونی آب را با نمک انجام می دهیم که نتیجه خوبی هم در پی داشته است.

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان ایلام گفت: 13 ایستگاه پمپاژ با یک تصفیه خانه به ظرفیت روزانه 41 هزار متر مکعب آب شرب شهروندان را تامین می کنند.

وی به سیستم دفع فاضلاب شهری اشاره کرد و گفت: اکنون 180 هزار نفر از جمعیت استان تحت پوشش سامانه و شبکه دفع فاضلاب هستند که بیش از 45 درصد است و طبق برنامه باید تا پایان برنامه پنجم این رقم به بیش از 47 درصد برسد اما با برنامه ریزی ها و کارهای صورت گرفته و در دست اقدام در استان این رقم با بیش از 55 درصد خواهد رسید که با این وضعیت از پیش بینی برنامه هم جلوتر خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان ادامه داد: سالانه بیش از شش هزار مشترک به تعداد مشترکین ما افزوده می شود که با برنامه ریزی های صورت گرفته سعی می شود هیچگونه خللی در ارائه خدمات به آنها ایجاد نشود.

وی در خصوص تفاوت فشار آب در برخی مناطق شهری هم خبر داد که مطالعات مانیتورینگ آب شهر ایلام انجام گرفته و با دریافت اعتبارات لازم در آینده این مشکل نیز رفع خواهد شد.
نظرات ارسال نظر
  • رضادر تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۲

    کدخدا وضعیت آب شربتون مناسب نیست . بجاش مصرف آب معدنی چند برابر شده دل خودت رو خوش نکن

    پاسخ به این نظر
  • رضادر تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۹۲

    متاسفم براتون ایلام امروز هیچ نظری رو چاپ نمی کنی فکر کنم جرات نداری

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 16سال و 17ماه و 8روز