پنج‌شنبه 3 بهمن 1398

مهر تائید رتبه دوم بیکاری در کشور بر پیشانی ایلامی ها

استان ایلام دارای امکانات بکر خدادادی و زمینهای حاصلخیز است و همچنین از لحاظ کشاورزی و دامپروری یکی از مناطق برخوردار کشور است که اگر مسئولان استان بر روی این موضوعات تمرکز کنند نه تنها مشکل بیکاری که مردم از آن رنج می برند؛در ایلام حل می شود بلکه با بهره گیری از استعدادهای طبیعی و انسانی آن الگویی برای جوانان این مرزبوم خواهد شد.
استان ایلام در سال گذشته رتبه اول بیکاری را در بین استانهای کشور کسب کرد و امسال نیز رتبه دوم، این هدیه و دست آورد بی توجهی به گوشه ایی از خاک میهن اسلامی است که مردم دلیر آن سالها جان برکف از کیان و مرز و بوم این کشور دفاع کرده اند و با وجود این همه موهبتهای بی بدیل و ثروتهای نهفته در خاک این سرزمین که مجانی به ودیعه گذاشته شده ولی مردم این دیاربه تنهایی قادر به بهره ببرداری از آنها بدون سرمایه نیستندو چشم یاری به دستهای پر توان مسوولان پایتخت نشین دارند تا با بهره گیری از اختصاص بودجه و تامین اعتبار هم مشکل بیکاری حل شود هم به ثروت ملی کشور اضافه شود..
استان ایلام با دارا بودن منابع غنی نفت و گاز، فضای مناسب گردشگری، موقعیت بین المللی، شرایط مستعد کشاورزی و دامپروری و دارا بودن جمعیتی فعال،جوان، باسواد و آگاه می تواند بعنوان الگویی مناسب برای توسعه اشتغال حتی در استانهای همجوار باشد.
برای کسانیکه ایلام را ندیده اند و یا تاکنون به آن سفر نکرده اند فکر می کنند که تمام امکانات را داراست ولی اما بخواهید به درون آن بنگرید مشکلات آن زبانزد عام و خاص شده است،این در حالی است که این استان از لحاظ امکانات خدادادی یکی از استانهای بکر کشور است.
این استان بدلیل مشکلات ناشی از بیکاری رنجهای زیادی را متحمل شده و از لحاظ ناهنجاریهای اجتماعی از جمله خودکشی،بیکاری و غیره مقامهای اول را به گردن دارد و گویا این مشکلات قصد ندارند این دیار مرزی را ترک کنند، همتی را می طلبد که به وسیله آن بتوان کلمه نامبارک"محرومیت" را از پسوند ایلام حذف کرد.
دولت قبلی برای جبران رفع بیکاری جوانان این مرزو بوم در قالب بنگاههای زودبازده اقتصادی اقدامات قابل توجهی انجام داد ولی متاسفانه مسئولان استانی و بانکهای عامل بخوبی نتوانستند از این فرصت بخوبی استفاده کنند تا این کلمه نامیمون که سالهای سال است در که در ایلام جا خوش کرده برای همیشه از این دیار مرزی جدا شود.
در دولت های قبلی در زمینه های مختلف به این استان مرزی اعتباراتی تزریق شد تا شاید بتواند بسیاری از مشکلات اقتصادی آن را حل کند ولی متاسفانه عمق محرومیتها در گذشته آنقدر زیاد بود که این همه اعتبارات نتوانست گوشه ای از مشکلات مردمان این مرز و بوم را حل کند.
کسب مقام دوم بیکاری ایلام در بین سایر استانهای کشور،این رویداد برای آنانکه با پیشینه استان ایلام و روحیات مردمش آشنا نبودند کمی عجیب و غریب می نمود،خبر این بود:"استان ایلام مقام دوم نرخ بیکاری در کشور را کسب کرد!".
از زمان اجرای طرحهای زودبازده در دولت های قبلی تاکنون بنا بر آمارهای رسمی دبیرخانه این کارگروه در استان ایلام بین 12 تا 17 هزار فرصت شغلی ایجاد شده است در حالی که آمارها نشان می دهد میزان بیکاران در این استان540 هزار نفری نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش محسوسی داشته است.
مردمان این مرز و بوم در زمان جنگ تحمیلی بعنوان مرزدارانی شجاع از کیان ایران اسلامی آبرومندانه دفاع کردند ولی در شرایط فعلی مقام دوم بیکاری در سطح کشور زیبنده آنها نیست.
استان ایلام بدلیل اینکه متوازن با سایر استانهای دیگر کشور از امکانات برخوردار نشده و بدلیل درگیری مستقیم در زمان دفاع مقدس این مسئله باعث شده که زیرساختها متناسب با نیاز جامعه اجرا نشود و یا با تاخیر اجرا شود که برای رفع این معضل اجتماعی می طلبد که دولتمردان، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به این مهم توجه ویژه ای داشته باشند تا این معضل اجتماعی برای همیشه این دیار مرزی را ترک کند.
منشا بیکاری فقط مربوط به دولت نیست، بلکه بستر اقتصادی و ایجاد و نهادینه کردن فرهنگی را می طلبد که مردم و جوانان ایلامی را به سمت و سوی کارهای اقتصادی در بخش خصوص اعم از خدمات، صنعت و کشاورزی سوق دهد. نهادینه کردن این بستر و فرهنگ نیاز به طرح مطالعاتی جامع و کاملی دارد تا با یک برنامه ریزی منسجم و مدون هم مشکل بیکاری و اقتصادی استان حل شود و هم برتولید ملی و اقتصاد کلان کشور افزوده شود.
مرکز آمار ایران با اعلام نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در زمستان سال گذشته، نرخ بیکاری کشور را 4/12درصد و لرستان و ایلام را بیکارترین استان‌های کشور معرفی کرد.
در بخش بیکاری استان لرستان با 4/20 درصد بالاترین نرخ بیکاری را داشته و بعد از آن ایلام با 2/19 درصد قرار دارد.
نظرات ارسال نظر
 • خزلدر تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۹۲

  اعلام رتبه دوم بیکاری در استان ایلام توسط مرکز امار ایران مهر تاییدی است بر یاوه گوییهای عوامفریبان و فریبکارانی که به طرزی ریاکارانه ای در حین فعالیت دولتها یکی پس از دیگری واقعیت را از مردم پنهان نموده و هر از چند گاهی به دروغ دم از رشد اشتغال و خدمات دولت در رفع بیکاری می زدند. خداوند رویتان را از روی کلاغهای یاوه گو سیاه تر گرداند، ای چاپلوسان عوامفریب دروغگو به خیال خودتان نماز میخوانید و روزه میگیرید و برای مردم هم خزعبلات سرهم میکنید. خداوند انشاء الله شما را با روسیاهان عالم محشور نماید.

  پاسخ به این نظر
 • kardoدر تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۹۲

  ممنونم که به استان کردنشین ایلام توجه زیادی دارید، ما که همیشه اولیم، تنها استانی که زمان جنگ شهر خودش رو خالی نکرد، غبار آلود ترین شهری که مردمش صداشون در نمیاد، بیشترین حضور در انتخابات، اول خودکشی کشور، دیرترین استانی که به گاز شهری دست رسی پیدا کرد، تنها شهری که شبکه استانی اون از شبکه های ملی بیشتر فارسی صحبت میکند .و هزاران رتبه اولی دیگر،

  پاسخ به این نظر
 • WHEATدر تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۹۲

  برین از هموطن هامون بپرسین ببینین میدونن ایلام کجاس.... بپرس تا بشنوی ، راستی ایلام استان شده....:( بیکاری با این وضعیت حل شدس .... :( وقتی بحرانی بشه بزرگان میگن مردم فقط مردم شجاع و دلیر ایلام .... کم براشون شهید و جانباز دادیم که الان باید این وضع همشهری هامون باشه ؟؟؟؟

  پاسخ به این نظر
 • مهراندر تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۹۲

  اینکه ما از نظر بیکاری رتبه دوم کشور رو داریم همه اش به مسئولین استانی بر میگرده میدونین چرا؟ چون مسئولینی که این بیکاری ها متوجه آنها میشه به خاطر حفظ صندلی هم شده حاضر نیستن آمار دقیق بیکاری رو اعلام کنن اگه بازرسین هم از سطح کشور به آنها مراجعه کنن و اوضاع بیکاری رو بپرسن میگن الحمدالله وضعیت خوبه اینجوری هم توجیه میکنن که 100وام 500هزار تومانی قرض الحسنه جهت خوداشتغالی دادیم، یا اکثرا با این مشکل مواجه شدیم همین وام های خود اشتغالی رو میگم.اینکه بعد کلی بیا و برو و تشکیل پرونده وقتی به بانک معرفی میشی بانک یه ایرادهای ازت میگیره که خودبخود ناامید میشی و پرونده رو همون جا جا میذاری و میری دنبال زندگیت و بیکاری رو به همه چی ترجیح میدی انگار یارو میخواد از جیب خودش ببخشه ......... و درد دل زیاده کیه تو این استان عقب مانده این ها رو ندانه

  پاسخ به این نظر