زورخانه؛ میدانی که گذشت زمان آن را فرسوده نمی‌کند

ورزش‌های زورخانه‌ای و پهلوانی هیچگاه رنگ کهنگی به خود نمی‌گیرد اما رییس هیئت‌ ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای از فرسوده شدن قدیمی‌ترین زورخانه‌ی شهر ایلام می‌گوید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه ایلام،از در ورودی که وارد می‌شوم صدای نواختن اولین پنجه‌ی مرشد "اصغر کمالی" به "ضرب" زورخانه ی "پوریای ولی" ایلام به گوش میرسد، به داخل وارد میشوم، ورزشکاران با طمانینه دویدن ابتدای ورزش دور گود را آغاز کرده‌اند. سادات پیش آهنگ همه هستند، مرشد به احترام سادات زنگ را می‌نوازد و در بلندگو می گوید: "به احترام جد سادات صلوات".

 دویدن ورزشکاران که هم نوجوانان و جوانان  وهم میان‌سالان را شامل می شود و هم افراد مسن، ضرب آهنگ تندتری به خود گرفته است، مرشد با ضرباهنگ زیبایش این اشعار را در فضای روزخانه ای می خواند. "علی (ع) را چه بنامم/ علی را چه بخوانم/ ندانم، ندانم/ ثنایش نتوانم، نتوانم، نتوانم/ علی دست خدا بود/ علی مست خدا بود"... تماشاگران ورزش، از مدح امام علی (ع) همراه با ضرب زیبای مرشد که حالا دیگر با قرار گرفتن در مقابل هیتر برقی و گرم شدن صدای زیباتری از خود تولید می کند، به وجد آمده‌اند.

ورزشکاران که مثل همان روزهای قشنگ گذشته احترام به پیشکسوت، جوانمردی و ایثار و انسانیت در میان موج می‌زند، با ریتم خاص تخته‌های شنا را یکی پس ازدیگری از جایش بلند می کنند و بدست می گیرند. مرشد کمالی با صلواتی تکلیف از قبل مشخص شده انتصاب "میاندار شنا" را مشخص می‌کند.

پیر ورزش باستانی ایلام "خسروی پور" که دوستانش میزان سن و سالش را حدود 100 سال تخمین می‌زنند به وسط گود می‌آید و از همه "رخصت" می طلبد، برخی تماشاگران به احترام وی از جا بلند می‌شوند. نوای مرشد همراه با ضرباهنگ نرم باز هم فضا رادر بر می گیرد؛ "علی (ع) امام من است و منم غلام علی (ع)..."، انگار صدای مرشد را در سال‌های دفاع مقدس می شنوم، همان سال‌هایی که این زورخانه توسط ارتش عراق مورد اصابت یک موشک قرار گرفت اما موشک با فرود به گود زورخانه عمل نکرد و منفجر نشد...

از فضای آن سالها که خارج می شوم، میاندار در حال به پایان بردن حرکات شناست و همه بزودی از تخته‌های شنا جدا می‌شوند و نرمش‌های زورخانه‌ای را آغاز می‌کنند، پس از پایان شنا همه صلوات می فرستند و باز هم‌نوای مرشد همراه با حرکات نرم ورزشکاران زورخانه را در یک فضای آرام و معنوی قرار می دهد؛" روزگاریست که سودای بتان دین من است/ غم این کار نشاط دل غمگین من است"... سپس میاندار یا علی می گوید و نرمش‌ها را شروع می کند، پیرمرد آن‌قدر مسلط و با اشتیاق حرکات را انجام می‌دهد که گمان می‌کنی دارد تماشاگران را میانه ی گود زورخانه فرا می‌خواند

با خودم می اندیشم که چرا تعداد زورخانه‌های استان کم است؟ چرا این ورزش سنتی و دینی در استان با وجود طرفداران زیاد گسترش نیافته است؟ چرا امکانات بیشتری در بین علاقمندان آن در شهرستان‌ها توزیع نشده است؟ چرا اعتبارات بیشتری برای گسترش آن اختصاص نیافته است؟

مرشد پس از پایان "شنای پیچ"، مرد مسن دیگری را برای میان‌داری میل گرفتن به میانه ی گود فرامی‌خواند، مرد مسن علی (ع) گویان میل‌ها را بر سر نشانه هایش می برد و آرام آرام میل گرفتن را آغاز می‌کند؛ صفای معنوی زورخانه همراه با حرکات هماهنگ و خلق و خوی پهلوانی و استفاده از اشعار شاعران بزرگ، تماشاگران را در حالت اشتیاق فرو برده است...

"علی اصغر پاکزاد" رئیس هیئت ورزش های زورخانه ای در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام، اظهار کرد: هدف ورزش‌های زورخانه‌ای، حاکم کردن فرهنگ غنی و ریشه دار پهلوانی بر ورزش است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر سه روزخانه‌ی رسمی در استان ایلام وجود دارد گفت: در برخی شهرستان‌ها مانند ملکشاهی علاقه‌ی جوانان این ورزش را به یک سالن عادی کشانده است که در صدد هستیم این مشکل را حل کنیم و نسبت به ساخت زورخانه اقدام کنیم .

رییس هیئت ورزش‌های زورخانه‌ای استان ادامه داد: در کنار پیشرفت‌های مجازی و مدرن روز جهان استقبال جوانان از این ورزش پهلوانی خوب و امیدوارکننده است اما با توجه به این استقبال و در جهت قطع نشدن این روند باید به دنبال برآورده کردن توقعات جزئی از قبیل اردوهای تفریحی و تمرینی آنها بود.

پاکزاد  از فرسوده شدن بعضی از قسمت های زورخانه ای ایلام خبر داد و گفت: به دنبال تامین اعتبار در جهت مرتفع کردن این مشکل هستیم.

وی ازعضویت حدود 110 نفر ورزشکار در این هیئت خبر داد و تصریح کرد: در حال حاضر 60 نفر این افراد مشمول خدمات بیمه‌ای هستند که در صورت فراهم کردن شرایط بیمه‌ای دیگر اعضاء، استقبال و عضویت بیشتر خواهد شد.

رییس هیئت ورزش‌های زورخانه‌ای استان ادامه داد: به لحاظ موقعیت های قهرمانی، جایگاه ایلام در میان اکثر شهرهای کشور خوب و امیدوارکننده است و مقام‌های کشوری گوناگونی دررشته‌های کباده، چرخ و سنگ توسط ورزشکاران ایلامی کسب شده است.

وی از برادران کمالی بعنوان افتخارات ورزش زورخانه‌ای استان نام برد و تصریح کرد: این 2 مرشد در سطح بین‌المللی شناخته شده هستند و هم اکنون "علی اصغر کمالی" از طرف فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای در کشور "تایلند" به آموزش این ورزش سنتی می‌پردازد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 10روز