سه‌شنبه 26 شهریور 1398

یک گونه نادر جانوری درایستگاه های محیط زیست استان ایلام+عکس

غلامحسین کاظمی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: شناسایی یک گونه جدید جانوری در ایلام بر وجود گونه های نادر جانوری در استان چهار فصل ایلام مهر تاییدی دوباره زده است.

وی افزود: اخیرا با تلاش مأموران حفاظت محیط زیست یک گونه نادر پستاندار در استان ایلام شناسایی شده است.

وی اضافه کرد: این گونه که جزو گروه گربه سانان است در مناطق حفاظت شده کبیرکوه، مانشت و قلارنگ وکولگ و در ارتفاع 2300 متر با دوربین های پیشرفته مشاهده شده است.

کاظمی ادامه داد: 36 گونه پستاندار در سطح استان شناسایی شده که گربه کاراکال نمونه جدیدی است که در نواحی استپی و تپه ماهور در مناطق استان و دهلران و تپه ماهورهایی که در سطح استان است، دیده شده است.

وی اظهار داشت: این گونه غذایش را از پرندگان و خزندگان تأمین می کند و در ارتفاعات دو تا سه متر می پرد و پرندگان را شکار می کند و طعمه خود قرار می دهد.

کاظمی در پایان افزود: این گونه جانوری بیشتر در هنگام شب حرکت می کند و با دوربین هایی که در مناطق مختلف به کار گرفتیم که با حرکت هر جنبنده ای فیلم و عکس می گیرد توانستیم این گونه را شناسایی کنیم.

اخبار تکمیلی:

براساس گزارش پاسگاه محیط بانی زرین آباد، مبنی بر دریافت یک توله کاراکال از عشایر منطقه کبیر کوه، بلافاصله گروهی از کارشناسان اداره نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان ایلام به محل اعزام و پس از اقدامات لازم، توله کاراکال در زیستگاه اولیه خود رهاسازی شد.

به گزارش پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان ایلام گفت: این برای دومین بار است که در استان ایلام توله کاراکال در ارتفاعات بیش از ۲۳۰۰ متری و کوهستانی منطقه حفاظت شده کبیر کوه مشاهده و مستند می گردد.
زنده گیری و رهاسازی یک توله کاراکال در کبیرکوه
غلامحسین کاظمی با اشاره به نصب دوربین­ های تله ­ای در زیستگاه مختلف استان ایلام افزود: کاراکال گونه ­ای است که معمولا در زیستگاه تپه ماهور و استپی زندگی می کند، از سال ۱۳۹۱ تاکنون ۴ رکورد از این گونه توسط گروه مطالعاتی گربه سانان اداره کل ایلام به ثبت رسیده است که تنها یک مورد در زیستگاه دشتی و تپه ماهور منطقه حفاظت شده کولک بوده مابقی مشاهدات در زیستگاه های کوهستانی و ارتفاعات بیشتر از ۲۰۰۰ متر ثبت شده است.

وی خاطرنشان ساخت: در استان ایلام تاکنون حضور ۴ گونه از گربه سانان شامل پلنگ ایرانی، گربه جنگلی، کاراکال و گربه وحشی با استفاده از دوربین های تله ای مستند گردیده است.
زنده گیری و رهاسازی یک توله کاراکال در کبیرکوه

کاراکال از گربه سانان کمیاب و در معرض انقراض کشور به شمار می رود که کمتر مورد مطالعه قرار گرفته است. در برخی مناطق این جانور به دلیل نزدیک شدن به سکونتگاه های انسانی و حمله به دام های اهلی توسط افراد محلی و سگ های گله ازبین برده می شود.

شکار غیرمجاز پرندگان به خصوص کبک به عنوان یکی از مهمترین طعمه های کاراکال، تخریب زیستگاه و وجود دام اهلی در مناطق تهدیدی جدی برای حیات این گونه محسوب می گردد.
نظرات ارسال نظر