گرمای دهلران و دماسنج‌های متفاوت

وسایل سرمایشی در مقابل گرمای دهلران کم آورده‌اند و  مردم این شهرستان درجه گرما را بیش از دمایی می دانند که اخبار رسمی هواشناسی اعلام می‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام ،دهلران روزهای بسیار گرمی راپشت سرمی گذارد ،گرمای هوا به حدی است که از پانزده ساعت روز تنها چند ساعت برای دهلرانی‌ها می تواند ساعات فعالیت وکسب روزی باشد.

 مردم خانه نشینی واستفاده از وسایل سرمایشی راتنها راه فرار از گرمای مستقیم می بینند کولرهایی که قیمت آنها سر به فلک کشیده وتهیه‌ی آنها برای همه خانواده‌ها تهیه آنها ممکن نیست اما این روزها حتی دیگر کولرهای گازی نیز طاقت گرمای دهلران را ندارند وروزی نیست که خبر ازکار افتادن کولری را از زبان آشنایی نشنوی دراین بین اما کار و بار تعمیرگاههای کولر سکه است.

سعیدی یکی از تعمیرکاران کولرهای گازی می گوید: به دلیل مجبور بودن مردم به استفاده از کولها واستاندارد نبودن این وسیله‌ی گرمایشی وتاثیر آب وهوا وآب گرم دهلران بر سیستم کولرها مردم حداقل سالی یک یا دوبار باید هزینه هایی  تا 150 هزار تومان را برای سرویس کولرها کنار بگذارند.

البته با گشتی در داخل شهر با تعداد زیاد تعمیرکاران مواجه میشویم که این صنف در دهلران  از ره‌آورد گرما برای خود کسب روزی می کنند.

افت ولتاژ برق نیز معمولا برای مردم دهلران مشکل زا بوده است این روزها تعدادی از اهالی روستاهای دهلران که به طور جدی با این مشکل روبرو هستند گرچه مسولین اداره برق شهرستان قول‌هایی برای حل این مشکل داده اند وبرخی تلاش‌های آنها نیز ستودنی است ودربسیاری از جاها نیز این مشکل کمتر شده است اما باز می طلبد که گام های بلندتری برداشته شود.

چندروز پیش بود که مدیر توزیع برق دهلران قول داد که مردم افت ولتاژ وقطعی برق راشاهد نباشند اما گویا آفتاب دهلران قوی تر ازآن است که بتوان آن را به این سادگی ها مهار کرد واز کار افتادن دهها کنتور خانگی موید این مطلب است و پیش بینی  محمدبیگی مدیر توزیع برق دهلران نیز در این زمینه درست از آب درآمد.

نکته ای که خیلی از مردم دهلران وروستاهای تابعه ازآن گله‌مند هستند قبض های برقی است که باارقام بالا به دستشان می رسد وداغی قبوض را بیشتر از گرما متحمل می شوند.

محمدی یکی ازهمشهریانی که قبض برقی 80هزارتومانی برایش صادرشده می گوید: هوا گرم است ومجبوربه استفاده از وسایل خنک کننده هستیم مسئولین ارشد استان  باید درخصوص مردم مجبور به استفاده از برق هستند وتوان پرداخت قبوض باارقام بالا راندارند چاره اندیشی کنند.

مضر بودن گرمای مستقیم و بالای 50 درجه برای سلامتی انسان راهمه پزشکان وهمچنین  دکتر عبدالصاحب شریفی رییس شبکه بهداشت ودرمان شهرستان نیز تایید کرده واز همه همشهریان وبخصوص سالمندان وافرادی که دارای ناراحتی‌های قلبی وریوی هستند  خواسته که مردم در اوج گرما از منزل بیرون نیایند ودرصورت خروج ازمنزل ازلباسهای روشن ،عینک آفتابی وکرم‌های ضدآفتاب استفاده کنند.

از نکات جالب دیگر دردهلران نبود آب سردکن در داخل شهر ودرنقاط مختلف است به طویکه اگر فردی بخواهد تشنگی خودش رابرطرف کند مجبوراست که تا منزل برود یا اقدام به خرید آب معدنی کند اما برای  مسافران تنها گزینه موجود خرید آب معدنی است.

این روزها اما مردم که آفتاب سوزان را بربدن خودشان احساس می کنند به آنچه که دمای هوای اعلامی از سوی هواشناسی نیز است کمتر باور دارند ومی گویند که چون در صورت اعلام درجه دقیق گرما دولت باید تسهیلاتی رابرای مردم درنظر بگیرد از اعلام میزان دقیق گرمای هوا امتناع می‌ورزند.
نظرات ارسال نظر
 • در تاریخ ۲۲ تير ۱۳۹۲

  بنده کارمند هواشناسی هستم و به مردم عزیز اطمینان میدهم که تمام دماهای اعلامی بدون هیچ گونه تغییری تا 0.2 درجه دقت با سیستم سوییچ به هواشناسی کشور ارسال می گردد

  پاسخ به این نظر
 • مهدیدر تاریخ ۲۵ تير ۱۳۹۲

  قسم بخور

  پاسخ به این نظر
 • mamad90در تاریخ ۲۸ تير ۱۳۹۲

  بخدا امروز با دماسنج گرفتم بالا 55 بود لعنت به هرچی خیانتکاره

  پاسخ به این نظر
 • طیلادر تاریخ ۲ مرداد ۱۳۹۲

  راستم میگه بنده خدا سیستم سوییچ هم بیچاره از زور گرما قاطی کرده!!!

  پاسخ به این نظر
 • در تاریخ ۳ مرداد ۱۳۹۲

  احتمالا عزیز دلم دماسنج هوا شناسی داخل سردخانه است

  پاسخ به این نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -14روز