"رضایی‌نژاد " فرزند ملت ایران

یکم مردادماه سالروز شهادت دانشمند فرهیخته شهید رضایی‌نژاد به دست دشمنان اسلام و انقلاب است.

این روز تاریخی سالروز شهادت داریوش رضایی‌نژاد دانشمند هسته‌ای کشورمان است و فرزند دلیر و شجاع کبیرکوه است.

در روز یکم مردادماه سال 1390 خبری در رسانه‌ها منتشر شد که به سرعت به خبر نخست تمام رسانه‌های داخلی و خارجی تبدیل شد.

آن خبر این بود که " داریوش رضایی‌نژاد ترور شد" بررسی‌های سربازان گمنام امام زمان (عج) نشان داد که عوامل استکبار جهانی در پشت پرده این جنایت قرار داشتند.

هدف اصلی دشمنان از این حرکت تروریستی ایجاد اختلال در روند پیشرفت‌های هسته‌ای کشورمان بود اما در ادامه موفقیت‌های کشورمان در این عرصه سبب ناامیدی دشمنان شد.

شهید دکتر داریوش رضایی‌نژاد در صبح چهارشنبه 29 بهمن سال 1356 در شهرستان آبدانان در استان ایلام به دنیا آمد.

از همان اوایل کودکی در سخن گفتن و دیگر اعمال خود، نبوغ خود را به اطرافیان نشان داد. وی همچنین به واسطه اینکه جثه‌اش ظریف‌تر و کمی ریزتر از هم سن و سالانش بود، همراه با متولدین 1357 وارد دوره ابتدائی شد و همیشه با هوش و توانایی خود، معلم و دانش‌آموزان را تحت تأثیر قرار می‌داد.

شهید داریوش کلاس سوم ابتدائی را طی تابستان گذراند و دیگر سال‌های دوره ابتدائی شاگرد اول و نماینده کلاس بود.

در دوره راهنمایی با توجه به ظرفیت هوشی بسیار بالای داریوش، مقطع دوم را نیز در تابستان گذراند و با توجه به این سرعت بالا در کسب مدارج علمی توانست پیش از همکلاسی‌های خود دوره متوسطه را به پایان رساند و در تیرماه 1373 دیپلم خود را در رشته ریاضی دریافت کرد.

دکتر داریوش رضایی‌نژاد چندین بار در مسابقات علمی استان ایلام مقام اول را کسب کرد، وی همچنین در مهر ماه 1373 در رشته مهندسی برق، در گرایش قدرت، در دانشگاه پذیرفته شد.

با وجود این که در برخی از رشته‌های مهندسی در دانشگاه‌های معتبر تهران، اصفهان، شیراز و... پذیرفته شده بود، اما بنابر انتخاب خود وارد دانشگاه صنعتی مالک اشتر اصفهان شد.

شهید والا مقام دکتر داریوش رضایی‌نژاد با وجود نبوغ ذاتی در امور کارگاهی و آزمایشگاهی که از ویژگی‌های تمامی نوابغ و مخترعان است، در تحصیل و پذیرش و اجرای آکادمیک نیز بسیار منظم و کوشا بود. شهید ضمن فراگیری و کسب تجربه در رشته خود، در زمینه استفاده از رایانه و علوم کامپیوتری بسیار توانا بود. با داشتن چنین توانایی‌هایی، توانست در مدت هفت ترم و با رتبه اول، به عنوان دانشجوی برتر دانشگاه خود فارغ التحصیل شود.

شهید دکتر داریوش رضایی‌نژاد به محض فارغ التحصیلی به عنوان پژوهشگر در مراکز مهم تحقیقاتی و علمی کشور مشغول به کار شد.

در عرصه‌ای که فعالیت داشت، توانایی فراوانی داشت و نبوغ و تلاش خود را در مسیر خدمت به وطن خویش قرار داد.

در همان نخستین سال شروع به کار، در آزمون کارشناسی ارشد سال 1378 در رشته مهندسی برق، گرایش قدرت، در دانشگاه دولتی ارومیه پذیرفته و مشغول به ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد شد.

وی در تیر ماه سال 1379 ازدواج کرد و صاحب یک فرزند دختر به اسم آرمیتا شد که قبل از پنج سالگی و در برابر دیدگانش شاهد پرپر شدن پدر عزیزش بود.

شهید گرانقدر در طول خدمت پربار خود چندین مقاله در حوزه تخصصی خود نگاشت و بسیاری از طرح‌های تحقیقاتی را رهبری و اجرا کرد.

در پی این فعالیت‌های علمی از دانشگاه‌های متعدد اروپایی جهت ادامه تحصیل و فعالیت پژوهشی از وی دعوت به عمل آمد.

این دانشمند با وجود همه این فرصت‌ها به واسطه عشق به این آب و خاک و روحیات خاص خود که همیشه خود را نمونه یک ایرانی وطن پرست می‌دانست، به همه آنها نه گفت.

در چند سال اخیر ضمن تدریس و انجام فعالیت‌های تحقیقاتی و مسئول اجرای بسیاری از طرح‌های تحقیقاتی در دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی و خواجه نصیرالدین طوسی، بود در 34 سالگی معاونت انرژی اتمی ایران را به عهده داشت.

شهید رضایی‌نژاد با قبولی در تمام مراحل آزمون دکترا سال 1390 در دانشگاه خواجه نصرالدین طوسی پذیرفته شد، اما با تأسف بسیار فرصت به پایان رساندن این مقطع تحصیلی نشد و در تاریخ اول مرداد 1390 توسط سرویس جاسوسی اسرائیل (موساد) به شهادت رسید.

نظرات ارسال نظر
  • محمد رضادر تاریخ ۱ مرداد ۱۳۹۲

    شهید رضایی نژاد مدال افتخار گردن هر ایلامی یادش همیشه یاد ماست به روان پاکش درود

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 15سال و 18ماه و 3روز