از پتانسیل‌های موجود استان برای توسعه آن استفاده نشده است

نماینده ایلام در مجلس پنجم گفت: از پتانسیل‌های موجود استان ایلام برای توسعه استفاده نشده است و استفاده از این پتانسیل‌ها مستلزم انتخاب استانداری قوی و با برنامه در دولت جدید است.
مهندس حمید کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام‌، اظهار کرد: امروز اولین مشکل استان بیکاری است و شاه کلید حل این مشکل و توسعه استان توسعه میادین نفتی و فرآوری آن در استان است که تاکنون مورد غفلت قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه تنها استخراج نفت از میادین نفتی استان به توسعه ایلام نمی‌انجامد، گفت‌: تاسیس پالایشگاه در ایلام با توجه به اینکه در همسایگی یک کشور خارجی مانند عراق قرار دارد، می‌تواند مشکلات استان را حل کند.
نماینده ایلام در مجلس پنجم گفت: مصوبه مجلس پنجم قانونی را تصویب کرد که بر‌اساس آن دو دهم درصد درآمدهای نفتی هر استان به آن استان تعلق گرفت که متاسفانه مورد غفلت قرار گرفته و هنوز اجرایی نشده است.
وی ادامه داد: با وجود اینکه شهرک‌های صنعتی در شهرستان‌ها تاسیس شده است و مهمترین آن شهرک صنعتی ایلام با 200 واحد صنعتی است که متاسفانه غیر فعال هستند و اگر صنعت در استان متولی پیدا کند، رونق خواهد یافت و به شکوفایی استان کمک خواهد کرد.
کریمی بخش کشاورزی را در استان از پتانسیل‌هایی دانست که هنوز بالقوه است و آن گونه که باید شکوفا نشده است و اکثر آب‌های استان بدون بهره برداری صحیح به کشور عراق سرازیر می‌شوند که باید با کار کارشناسی مهار شوند و در خدمت کشاورزی و در نتیجه توسعه استان قرار گیرند.
وی گفت‌: از اقلیم مناسب استان برای دامداری و دامپروری تاکنون آن‌گونه که باید استفاده نشده است که جای توجه ویژه دارد.
این عضو مجمع نمایندگان ادوار استان ایلام ادامه داد: بخش دیگر که خیلی موثر بوده، توجه به بازارچه مرزی است که متاسفانه بصورت عمده کالا و دیگر مواد به کشور عراق است که در اختیار تعداد اندکی سرمایه دار غیر بومی است، بطوری که 95 درصد این افراد غیر بومی بوده و تنها کارهای پست آن نصیب مردم استان می‌شود.
وی گفت :"تجارت چمدانی" یا "تجارت خرد" در بازارچه مرزی مهران که می‌تواند وضعیت اقتصادی مردم را ارتقاء بخشد، وجود ندارد و بر خلاف استان‌های مرزی دیگر از این پتانسیل استفاده نشده است.
این نماینده دوره پنچم مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی ابراز عقیده کرد: در برخی مواقع یکی از مشکلات دولت احمدی نژاد، عدم ثبات مدیریتی بود به این مفهوم که تا استانداری می‌خواست با وضعیت استان کاملا آشنا شود، برکنار می‌شدند، بطوری که در ایلام 5 تا 6 نفر استانداری کردند.
کریمی با بیان اینکه انتخاب یک استاندار بومی برای ایلام توسط دولت نهم قابل تقدیر بود، ادامه داد: متاسفانه این رویکرد ادامه پیدا نکرد و استانداران ایلام‌، استاندارانی ضعیف بودند و بعنوان کسی که دارای تجربه مدیریتی هستم .
وی گفت‌: با شناختی که از رییس جمهور منتخب وجود دارد و همواره از مجلس پنجم با وی همکاری داشته‌ایم، انتظار داریم به نخبگان استان توجه ویژه‌ای داشته باشد و در سطح وزیر‌، معاون وزیر‌ یا سازمان‌های مهم و استانداری‌ها از نخبگان استفاده کند‌.
کریمی نیاز امروز استان ایلام را استانداری قوی و با برنامه دانست و از رییس جمهور منتخب خواست تا نسبت به انتخاب چنین فردی اقدام کند.
نماینده مردم ایلام در مجلس پنجم ادامه داد: بر اساس اصل 88 قانون اساسی هر نماینده مجلس نماینده تمام ملت مخصوصا حوزه انتخابیه خود است و باید بر مشکلات استان اشراف داشته باشند و با تدبیر و برنامه و استفاده از خرد جمعی مردم استان برای حل آنها راهکار ارائه دهند.
کریمی ‌گفت: متاسفانه نمایندگان خود را صرف کارهای زودگذر و جابجایی مدیران استانی می‌کنند که این رویکرد هیچ سودی برای استان ندارد و نمی‌تواند به توسعه استان و برون از مشکلات و محرومیت‌های کنونی استان کمک کند.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 16سال و 17ماه و 8روز