تشریفات گمرکی از مبدا، انجام صادرات را در مهران را کند کرده است

صادرکنندگان فعال مرز مهران، معتقدند: تشریفات گمرکی ترخیص کالا از مبدا، انجام صادرات در مرز مهران تاثیر گذاشته و روال آنرا کند کرده است از این رو انجام این تشریفات در خود پایانه مرزی، ضروری است.
امیر یوسفی، صادرکننده، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در این خصوص گفت: بسیاری از محصولات و کالاهایی که برای صادرات خریداری می‌کنیم تولید استان‌های دیگر است که متاسفانه تشریفات گمرکی آن نیز باید در همان استان‌ها یا نقاط دیگر انجام گیرد که باعث طولانی شدن فرآیند صادرات شده است.
وی اضافه کرد: تشریفات گمرکی که هم زمان بر است وهم هزینه بر، انجام ترخیص کالا و روال اداری صادرات در استان هایی است که از همانجا خریدهای خود را انجام می دهیم و این در شرایطی است که این روال می‌تواند از طریق گمرک ایلام انجام شود.
"خالد جادری" نیز گفت: بسیاری از خریدهای ما از طریق کارگاه‌های تولیدی یا مراکز کوچک تولیدی انجام می‌گیرد که برخلاف کارخانجات کلان، امکان ترخیص کالا یا تحقق تشریفات گمرکی در آنها وجود ندارد.
وی تاکید کرد: گاهی گمرک مبدا با خودداری از ترخیص کالا نیز مواجه هستیم، مثلا کارشناس ارزیاب آنجا در محل خرید کالا یا حاضر نمی‌شود یا دیر به محل می آید که همه اینها کار را مشکل می کند.
مدیرکل گمرک استان ایلام به خبرنگار ایسنا گفت: اینکه تشریفات گمرکی از مبدا در حال انجام است یک دستور العمل است که اصولا زیاد هم بر روند صادرات کالا از مرز مهران تاثیر گذار نبوده است.
"خلیل حیدری" اظهارکرد: با وجود این دستور العمل ما سعی داریم دغدغه صادرکنندگان را با ایجاد تسهیلات و رفع مشکلات این چنینی مرتفع سازیم تا در روال صادرات کالا از مرز مهران هیچ منع یا کندی صورت نگیرد.
وی تاکید کرد: دستور العمل فعلی تحقق تشریفات گمرکی را در چند نقطه ممکن ساخته است با این حال ما براساس وظایف خود هرگونه پیشنهادی که منجر به افزایش صادرات از مرز مهران شود با مرکز در میان خواهیم گذاشت .
مدیرکل گمرک استان ایلام همچنین گفت: میزان صادرات ما از مرز مهران که تا بهمن ماه انجام گرفته است از مرز 750میلیون دلارهم گذشت.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 10روز