چهار‌شنبه 7 اسفند 1398

وقتی فروشگاههای دولتی نیز در ایلام آلوده احتکار می شوند!

صبح که از خوب بیدار می شوی نمی دانی سرکار بروی ودنبال یک لقمه نان بگردی یا دنبال صف برای لقمه ان ارزانتر باشی؟داریم به سیستم کوپنی وسهمیه بندی سنتی برمی گردیم!!! کی ما روی خوش ارامش وثبات بازار را می بینیم خدا می داند.
برنج که نایاب شد گفتیم خوب برنج خارجی نخوریم وبه جای آن برنج تولید داخل بخوریم اما وقتی خریدم وخوردیم تا واپسین لقمه چشمامونو باز نکردیم.
گفتند جو قاطی برنجاشده است باور نکردیم  اصولا خبرهای ناامید کننده را دوست نداریم پخش کنیم.آخه جناب عباس زاده هم فرمودند رسانه ها اخبار نا امید کننده را به مردم منعکس نکنند. نمی دانیم مگر خبر امیدوار کننده ای در این استان هست برای انعکاس!!
این روزها که قیمتها درایلام وکشور با حرکت الاکلنگی خود  کمر ملت واقشار آسیب پذیر را دوتا نموده وشبیه شتر سواری که دولا دولا سواری می کند شدیم ومردم به سختی امورات خود را رفع ورجوع می کنند عده ای سود جوبا احتکار مواد مصرفی ولوازم اولیه زندگی مردم دست به اقدامی غیر انسانی زده اند.
دراین بین انچه بیشتر دل کسانی را که به فروشگاه های دولتی مراجعه نموده اند به درد اورده است احتکار مواد شوینده است.
برنج نبود بخوریم حداقل بزارید لباسهایی که درصف برنج کثیف شده اند رابشوریم. پودر رختشویی به عنوان کالایی شوینده به وفور درفروشگاه دولتی اتکا موجود بوده است وجلوی چشم مردم می گوید نداریم!!!
ووقتی از مسئول فروشگاه می پرسی پودر رختشویی دارید چرا نمی فروشید می گوید از مرکز فروش تماس گرفتند وگفتند نفروشید برای اعمال قیمت جدید.مگر معنی احتکار چیست؟جز این است که انبار مواد مورد نیاز مردم برای گرانتر شدن آن؟
مهدوی؛ رئس سازمان صنعت،معدن وتجارت استان ایلام در این زمینه در گفتگو با ماگفت: با فروشگاه های دولتی وخصوصی که کوچک ترین  احتکاری را داشته باشند به شدت برخورد می شود ودر صورت محرض شدن تخلف پلمپ می شوند.
به عینه مشاهده شد جناب مهدوی بدون کوچکترین وقفه ای یک ماموربازرسی را برای رسیگی به این موضوع گسیل داشت. غرب آنلاین تشکر می کند اما پیشگیری بهتر از درمان است.
هم اکنون هم که فضای توزیع برنج در استان تقریبا به حالت آرام خود برگشته است امیدواریم مسئولین با دقت نظر وکنترل بیشتر این موضوعات در ظاهر کوچک اما مهم را فیصله دهند تا مشکلات بیشتر از این پیش نیاید.
یکی از مشتریان این فروشگاه به نام «ح –ک» که شغلش کارمند است و برای دومین روز پیاپی به این فروشگاه مراجعه کرده است در حالی که پرینت فهرست کالاهایی که روز گذشته از فروشگاه اتکا خریداری کرده است را در دست دارد می گوید: روز گذشته در همین فروشگاه اتکای مرکزی ایلام  بعد از خرید تعدادی از اقلام مورد نظرم در حالیکه با تعجب می دیدم تعدادی از کارکنان این فروشگاه با  چرخهای داخل فروشگاه دهها کارتن پودر شوینده را  از داخل آن جمع آوری و به سالن کناری و یا انبار فروشگاه انتقال می دادند من هم برحسب نیاز از یکی از خانمهای اپراتور فروشگاه سراغ چند عدد پودر شوینده را برای خرید گرفتم اما آن خانم اپراتور به من گفت که فعلا پودر شوینده نمی فروشیم و من وقتی دلیل این کار و همچنین دلیل جمع آوری این کالا از فروشگاه و قفسه ها  را از او پرسیدم جواب داد: به ما دستور داده اند چون قرار است در آینده قیمت آن تغییر و افزایش پیدا کند به این خاطر تا زمان اعلام نرخ جدید پودر شوینده نمی فروشیم.
این کارمند در ادامه می گوید من همان موقع استدلال کردم که اگر هم فرضاْقرار باشد که قیمت پودر شوینده افزایش داشته باشد این مقدارپودرهایی که در فروشگاه دارید باید بر همان اساس نرخ قبل فروخته شوند نه اینکه بخاطر سودجویی بیشتر و خارج از ضوابط ،آنها را در انبار احتکار نمایید. و آن آپراتور در جواب گفت که فروشگاه اتکای ایلام چون سیستم آن به فروشگاه مرکز متصل است دستور داده اند که نفروشیم.
این کارمند در ادامه می گوید: انبار و احتکار کردن کالاهای ضروری مورد نیاز مردم به قصد گران فروختن آن در آینده به مردم ، از طرف هر فروشگاهی که باشد یکی از آشکارترین جرمهای اقتصادی و در واقع بزرگترین جفا و خیانت به مردم و کشور می باشد و مسئولین تعزیرات حکومتی باید با شدید ترین شکل ممکن با عوامل آن به عنوان اخلالگران اقتصادی برخورد قاطع نمایند.
وی در پایان می گوید اگرچه که در این وضعیت نابسامان اقتصادی عده ای فروشنده نما و اخلالگر اقتصادی قصد سودجویی  های کلان و در واقع از آب گل آلود ماهی گرفتن را دارند اما زمانی که فروشگاههای تاحدودی وابسته به دولت همانند اتکا دست به این گونه احتکارها بزنند دور از انتظار و خطای آنها به مراتب سنگین تر می باشد
هرچند شایعاتی که درسطح شهر پیچیده شده است بر دامنه این سیرصعودی قیمتها ودراصل احتکار بیشتر افزوده شود اما مرم فهیم وشریف استان ایلام باید دراین زمینه با بصیرت این تحریمهای داخلی که دلالان سودجو برما روا داشته اند را هم چون تحریمهای خارجی پشت سرگذاشته وسرفراز بیرون بیایند.
نظرات ارسال نظر