جمعه 9 اسفند 1398

مجموعه شعر "شه لم" در حوزه هنری ایلام رونمایی شد

طی مراسمی در کانون ادبی هانا، از سومین مجموعه اشعار کردی ایرج خالصی با نام "شه لم" رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در این مراسم که عصر چهارشنبه در حوزه هنری ایلام با حضور جمعی از کردی سرایان برگزار شد، حبیب الله بخشوده دبیر کانون هانا به عنوان سخنران جلسه به نقد و بررسی این کتاب پرداخت.

بخشوده با اشاره به اینکه گفت و گو با طبیعت در ادبیات فارسی و کردی زیاد دیده می شود، گفت: معروف ترین شعری که در زبان کردی در رابطه با طبیعت سروده شده مربوط به شاعر بزرگ ایلامی یعنی عباسی آرام است و بسیاری از کردی سرایان نیز از طبیعت سخن گفته اند، اما "شه لم" از جهات مختلفی با این آثار تفاوت دارد.

وی اضافه کرد: تصویرسازی های جدید و ترکیبات مانوس شه لم را از دیگر آثار کردی متمایز می کند.

بخشوده در ادامه افزود: شه لم شامل 1062 بیت و در قالب مثنوی سروده شده است، جرقه اولیه این مثنوی هم به سالهایی که دکتر خالصی در انگلیس بودند- یعنی اواسط دهه50- برمی گردد و مجموعه ی حاضر سروده های چهار دهه گذشته ی ایرج خالصی است.

وی اظهار داشت: نگاه خالصی به طبیعت شبیه سبک خراسانی است و می توان تصویرسازی را بارزترین خصوصیت "شه لم" دانست، همچنین اتفاقات شاعرانه به خوبی رخ می دهد و همه این تصاویر زنده و بومی است.

وی با بیان اینکه لغات اصیل کردی که اکنون به بوته ی فراموشی سپرده شده است در مثنوی شه لم دوباره احیا شده است، تصریح کرد: شاعر بدون اصرار بر لغات اصیل کردی با پرداختی مناسب آنها را زنده کرده و این مسئله نوعی یادآوری لغت شناسانه برای ما کردی زبان هاست.

بخشوده بیان داشت: شه لم فقط یک مجموعه ی شاعرانه نیست بلکه بسیاری از مباحث مبتنی بر جامعه شناختی را در ابیاتش پیاده کرده و مخاطب با انواع آداب و رسوم مردم ایلام در این دفتر بزرگ شعری آشنا می شود.

وی در پایان اشاره کرد: شه لم فقط یک مجموعه شعری نیست و خصوصیات یک رمان را دارد، از این رو در این دفتر با عناصری همچون دیالوگ، گره افکنی و تعلیق، روایت و حوادث متعدد تاریخی و اجتماعی مواجه می شویم.

نظرات ارسال نظر
  • محمد رضادر تاریخ ۶ بهمن ۱۳۹۱

    شلم هاتمه هم ودیارت/تادنو بینم صفای وهارت/شلم گوش بیه و زاری دلم/بنور و وهار بی گیا و گلم/وهار دلم شلم پاییزه/کموتر بخت هم لانه ویزه/هر شو لانگه ها بان په له/کی هم لانه دو ورد هرمله/تقدیم به دوست داران منظومه شلم اثر جناب دکتر خالصی

    پاسخ به این نظر