«مین‌»ها تا پایان امسال از استان ایلام می‌روند؟

 استاندار ایلام گفت: در جریان جنگ تحمیلی،ارتش صدام مساحت قابل توجهی از مناطق اشغالی در این استان را مین‌گذاری کرده بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محمود عباس زاده‌مشکینی که در نشستی با برخی مسئولان استان ایلام در مورد ضرورت برپایی جشن پایان عملیات مین‌زدایی در ایلام سخن می‌گفت،اظهار کرد: طبق استانداردهای بین‌المللی، برای مین‌زدایی این مساحت از استان ایلام به 200 سال زمان نیاز داشتیم و براساس پیش‌بینی‌های قبلی نیز باید عملیات پاکسازی تا سال 1410 ادامه پیدا می‌کرد اما با تصمیم‌گیری‌های این دولت، پاکسازی‌ها برمبنای یک برنامه پنج ساله محقق شد.

عباس‌زاده ‌مشکینی اضافه کرد:از جمله اساسی‌ترین موانع در جذب سرمایه به استان ایلام و توسعه آن که در دو دهه اخیر خودنمایی می‌کرد،وجود مین و مواد منفجره در مساحتی از زمین‌های ایلام بود.

وی با اشاره به برپایی جشن‌های پایان عملیات مین‌زدایی استان ایلام از انواع مواد منفجره، مین و آلودگی‌های جنگی در سال جاری اظهارکرد:با پایان این پروژه زیرساختی، آینده روشنی در ایلام پیش رو خواهیم داشت.

عباس‌زاده مشکینی پاکسازی مناطق آلوده به مین در استان ایلام را عملی جهادی دانست و گفت: از دولت،وزارت دفاع و رزمندگانی که با اخلاص در این عمل جهادی شرکت کردند و با فکر و جان عاشقانه در این مسیر گام نهادند، باید تقدیر وتشکر کرد.

در حال حاضر تنها 700 هکتار زمین‌ آلوده به مین در استان ایلام باقی مانده است.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 11ماه و -13روز