اندر احوالات بازار روز ایلام

سال 1367 جابجایی‌اش را شروع کردند و از دل شهر ایلام، همانجا که امروزه بنام خیابان "طالقانی" معروف است کندند وبه منطقه‌ای در حاشیه شهر بردند،"بازار روز ایلام" با 300 باب مغازه اینک بیش از 500 نفر "تحصیل‌کرده، جامانده از تحصیل، پیر، جوان و...را مشغول کرده است، اما معلوم نیست با وجود همه پیگیری‌های به عمل آمده، چرا تا این لحظه فکری برای ساماندهی اوضاع این بازار قدیمی نشده است.
"علی حیات‌نیا"، مدرس دانشگاه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: بازار روز ایلام که به "دکه‌ها" شناخته شده است، در حال حاضر یک مرکز تجاری حائز اهمیت در استان ایلام است.
وی اظهار کرد: به طور میانگین سالهاست در این بازارچه بیش از 500 نفر مشغول کار با شاخص‌های تعریف شده هستند که بر اهمیت اجتماعی آن نیز افزوده است.
این مدرس دانشگاه اضافه کرد: بر اساس شاخص‌های اقتصادی، بازار روز ایلام از نوع بازار سنتی قابل تفسیر است که در تمام دنیا بویژه در شهرهای مهم کشور، به عنوان یک نماد نیز محسوب می‌شود.
وی قیمت اجناس و کالاهای عرضه شده در بازار روز ایلام را مناسب و پایین دانست و گفت: بررسی‌ها از تعادلی بودن نرخ اجناس بازار مذکور حکایت می‌کند، البته کیفیت اجناس و کالاهای مصرفی بازارچه نیز قابل رقابت با سایر مراکز تجاری است.
حیات‌نیا اظهارکرد: به طور معمول مصرف‌کنندگان با قدرت خرید پایین و متوسط نشان داده‌اند که این بازار را بیش از هر مرکز فروش دیگری در ایلام ترجیح می‌دهند؛ چرا که اجناس داخل آن، هم با کیفت است هم مناسب وضع مالی آنها.
وی با دعوت از تصمیم‌گیران و مدیریت شهری در ایلام برای توجه بیشتر به بازار روز ایلام گفت: از نگاه اقتصادی بازار روز ایلام در مکان مناسبی قرار دارد.
کارشناس ارشد معماری در ایلام نیز به خبرنگار "ایسنا" گفت: این بازارچه در سال 1367 از مرکزشهر ایلام یعنی از خیابان "طالقانی" به انتهای بلوار امام حسین (ع) منتقل شد.
"کریم کولبندی" اظهار کرد: از نگاه معماری شهری، محل فعلی بازار روز ایلام بسیار مناسب است؛ زیرا در علت‌یابی انتقال آن به بلوار امام حسین (ع ) تمرکززدایی شده است و افزون بر این نما و تکاپویی به منطقه جدید بخشیده است.
وی درعین حال با انتقاد از بی‌توجهی به نمای بازار روز ایلام گفت: بازار روز ایلام بر مبنای یک ساخت و ساز کاملا سنتی ساخته شده است، اما برای نماسازی آن بویژه در احداث طاق و دیواره‌های بیرونی‌اش باید اقدام کرد.
کولبندی هزینه نماکاری بازار روز ایلام را ناچیز خواند و گفت: این در حالیست که برآیند اجتماعی و نمادهای معماری شهری این بازار بزرگ، بسیار حائز اهمیت است.
درباره اهمیت اجتماعی بازار روز ایلام کارشناس ارشد جامعه‌شناسی به "ایسنا" گفت: روزانه هر صبح وعصر شاهد تردد ده‌ها خانواده به داخل بازار روز ایلام هستیم و این نشان می‌دهد که این فضا مورد توجه مردم بویژه اهالی شهر ایلام قرار دارد.
"طاهره عبادینی" افزود: هر خانواده در طول شبانه‌روز تا ساعاتی نیاز دارند بدون وقت کشی با هم باشند، بنابراین چه بهتر اینکه این دورهم بودن خانواده‌ها،هر از چند گاهی در بازار باشد؛ زیرا به قول امروزی‌ها هم فال است وهم تماشا.
اما یکی از مغازه‌داران بازار روز ایلام نیز با اشاره به اهمیت این سامانه اقتصادی گفت: سال‌هاست به دنبال نماکاری و بهسازی این بازارچه هستیم، اما با طرح موضوعاتی مانند هزینه زیاد و وجود معارض روبرویمان می‌کنند.
"محمد صیدی" اضافه کرد: در این بازار بیش از500 نفر مشغول به کارند و روزانه ده‌ها و صدها مصرف‌کننده نیازهای خود را ازهمین جا تأمین می‌کنند.
وی تأکید کرد: حاضریم بخشی از هزینه‌های بهسازی و نماکاری بازار روز ایلام را پرداخت کنیم وحتی در آنجا هم کار کنیم تا سریع‌تر به فرجام برسد.
صیدی با اشاره به اینکه معیشت خانواده 5 نفره وی از مغازه کفش فروشی تأمین می‌شود، اظهار کرد: روزانه ده‌ها مشتری از دور و نزدیک‌ترین روستاها نیز به این بازارچه رفت وآمد می‌کنند که نشانگر توجه اغلب جامعه مصرف کننده استان به چنین بازاری است.
عضو شورای بازار روز ایلام نیز گفت: مدت‌هاست برای بهسازی بازار روز ایلام با دستگاه‌های ذیربط مکاتبه و رایزنی کرده‌ایم که نتیجه‌ای عایدمان نشده است.
احمد عبدی اظهار کرد: وجود معارض از جمله مهمترین عوامل عدم تصمیم‌گیری جهت نماکاری و بهسازی این محوطه تجاری است. نماکاری و سقف‌بندی بازارچه علاوه بر این مرکز تجاری برای منطقه اطراف آن نیز حائز اهمیت خواهد بود.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و 8روز