نخستین سوگواره عاشورایی شعر کردی در ایلام برگزار می‌شود

مدير حوزه هنری ايلام با بيان اينكه نخستين سوگواره عاشورايی شعر كردی با عنوان «شين» در شهر ايلام برگزار می‌شود، گفت: در اين سوگواره كه در آستانه اربعين حسينی برگزار می‌شود، هنرمندان و شاعران شعر آيينی كردی استان شركت دارند.
محمدعلی قاسمی، مدير حوزه هنری ايلام در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) شعبه ايلام، ضمن اعلام اين خبر افزود: اين سوگواره به همت كانون ادبی حوزه هنری ايلام از فردا، 12 دی‌ماه در محل سرسرای نشست‌های شعر برگزار خواهد شد.
مدير حوزه هنری ايلام هدف از برگزاری اين برنامه را گرامیداشت شهدای كربلا و اربعين حسينی و تقويت بيشتر فعاليت‌های كانون‌های ادبی استان عنوان كرد.
وی اظهار كرد: تازه‌ترين سروده‌های آيينی به گويش كردی در اين سوگواره از سوی شاعران مطرحی چون نعمت‌الله داووديان، قدرت‌الله ملكی، ظاهر سارايی و حبيب‌الله بخشوده خوانده خواهد شد.
قاسمی افزود: استان ايلام پس از پيروزی انقلاب اسلامی بويژه در 2 دهه پيش با پرورش شاعران نامداری چون ظاهر سارايی، بهروز سپيدنامه، محمدرضا رستم‌پور، شقايق و زنبق سليمان‌نژاد، جليل صفر بيگی، سامان بختياری، حبيب‌الله بخشوده و استاد عبدالجبار كاكايی يكی از قطب‌های مهم شعر نو كشور است.
وی تصريح كرد: يكی از نيازهای امروز جامعه ما توجه به حوزه شعر، نوحه و مديحه‌سرايی است تا بتوان مفاهيم بلند دينی و مذهبی را به مستمع و مخاطب، هر چه بهتر منتقل كرد.
مدير حوزه هنری ايلام يادآور شد: يكی از جلوه‌های شكوهمند در تاريخ اسلام به‌ويژه تاريخ تشيع بيان ارزش‌ها و عظمت شخصيت امامان معصوم و اهل بيت(ع) در قالب سروده و شعر بوده است.
وی با تشريح نمونه هايی از اشعار سروده شده در اين زمينه، عنوان كرد: در سروده های عاشورايی علاوه بر بيان مظلوميت اهل بيت و فضيلت و ابعاد شخصيتی ائمه(ع)، شعرای فعال در اين حوزه در قالب سروده اقدام به «دشمن كوبی» می كردند.
اين شاعر ايلامی با اشاره به فعاليت شعرای فعال در زمينه شعر آئينی در دو جبهه تولی و تبری، بيان كرد: يكی از علت‌های تأثيرگذاری فعاليت اين شعرا فعاليت توأم در هر دو اين عرصه‌ها بوده است.
قاسمی با بيان اينكه بعد از بعثت پيامبر گرامی اسلام رفته رفته حوزه شعر آئينی رشد چشمگيری داشته است، عنوان كرد: آثار ارزشمندی در قالب غديريه‌ها، مداحی‌ها، مرثيه‌ها، قصايد و حتی هجويه‌ها به جا مانده است.
وی يادآور شد: با توجه به تأثيرگذاری سروده‌های آئينی می‌توان سهم بسيار مهم و قابل توجهی را در زمينه تبيين مكتب اهل بيت(ع) به ويژه اهداف و فلسفه قيام عاشورا برای حوزه شعر قائل بود.
مدير حوزه هنری ايلام ادامه داد: اين تأثيرگذاری تا حدی است كه می‌توان گفت شعر پا به پای خطابه و در برخی از موارد جلوتر از خطابه پيش رفته است كه اين امر تأثير جدی در زمينه تبيين مسائل دينی داشته است.
وی با تأكيد بر اينكه شعرای فعال در زمينه سروده‌های آئينی تلاش وافر و جدی در اين زمينه داشته‌اند، افزود: شاعر می‌تواند با شعر معنوی خودش جان و روح مستمع را سيراب كند.
قاسمی با تأكيد بر ضرورت توجه شعرا به كلام و سيره معصومين(ع)، خاطرنشان كرد: پيشوايان دينی و ائمه اطهار(ع) نيز با تشويق و ترغيب شعرا در حوزه شعر آئينی قدم‌های بسيار بلندی را در اين زمينه برداشتند.
وی در پايان با اشاره به خلأهايی كه در زمينه اشعار آئينی بويژه در زمينه شعر عاشورايی وجود دارد، ابراز اميدواری كرد كه با استمرار برگزاری كنگره‌های مختلف در اين حوزه خلأ موجود در اين بخش جبران شود.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و 8روز