چهار‌شنبه 7 خرداد 1399

قابل توجه مدیران عدالت‌ورز/ ای کاش گرد و غبار به تهران برسد!

این روزها احساس می‌شود که باید به تهرانی‌ها و البته به مسؤولان و مدیران ساکن تهران به عنوان یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان نکته‌ای را گوشزد کرد و آن اینکه دیگر تهران به عنوان آلوده‌ترین شهر ایران از نظر آب و هوایی مطرح نیست، چراکه مطمئنا بعضی روزها که البته تعداد آنها هم کم نیست، هوای نیمی از ایران به مراتب از هوای تهران آلوده‌تر است؛ هرچند کسی توجهی نمی‌کند.
اگر یک روز به یکی از شهرهای خاک گرفته غرب کشور بروید، خیلی خوب متوجه می‌شوید که آلودگی هوا یعنی چه.

با اطمینان می‌توان گفت که آلودگی هوای تهران به گرد پای آلودگی‌های این روزها و این سال‌های شهرهای غربی نمی‌رسد؛ هنوز برای تهرانی‌ها اتفاق نیفتاده که به خاطر آلودگی هوا نتوانند 300- 200 متری خود را به درستی ببینند یا اینکه در اثر ورود آلودگی به حلق، گرفتار سرفه‌های طولانی و شدید شوند، اما متأسفانه این علائم، گرفتاری عادی این روزهای مردمان ساکن استانهای غربی است.

گرد و غبار شدید در اهواز
 
در سال‌های گذشته شاهد بوده‌ایم که مسؤولین مملکتی که البته ساکن غرب کشور هم نیستند، هر چند وقت یکبار (فرقی نمی‌کند چند ما یکبار یا چند روز یکبار یا حتی هر چند ساعت یکبار) اظهارنظری در مورد آلودگی ناشی از ورود ریزگردهای بسیار مضر عربی در شهرهای غربی کشور می‌کنند و همین.
 
گرد و غبار در سنندج
جالب آنکه همین مسؤولین محترم این روزها به شدت مدعی حرکت کشور در مسیر توسعه هستند و از پیشرفت مملکت در عرصه‌های مختلف علوم تجربی اعم از رباتیک و نانوتکنولوژی و حوزه بهداشت و سلامت و غیره سخن می‌گویند، اما چند سال است که نتوانسته‌اند کوچک‌ترین گامی در جهت حل یک مشکل عمده که نیمی از جمعیت کشور را درگیر کرده است، بردارند؛ بگذریم از اینکه شعار عدالت ورزی از جمله مهمترین شعارهای مطرح شده از سوی مسؤولان است و این انتظار به وجود آمده که مدیران محترم باید لااقل به همان اندازه که به موضوع آلودگی هوای تهران توجه دارند، موضوع آلودگیهای مرگ آور ناشی از ورود ریزگردهای عربی به کشور را نیز جدی بگیرند.

نمی‌توان پذیرفت که چون منبع تولید گردوغبارهای کشنده این سال‌ها در خارج از کشور است، پس کاری از دست مسؤولین ما برنمی‌آید؛ این روزها تنها و تنها این احساس در میان مردمان غرب‌نشین ایران به وجود آمده است که چون این معضل گریبانگیر پایتخت‌نشینان نشده است، (هرچند یکی دو باری حاشیه‌های ضعیف آن به تهران هم رسیده و البته واکنش‌های جالب تهرانی‌ها را هم به دنبال داشته) بنابراین مسؤولین محترم مدعی عدالت‌ورزی و حرکت به سمت توسعه پایدار برخلاف حوزه‌های دیگر که از کاهش اعتماد عمومی نسبت به عملکردشان در آن حوزه ها احساس خطر می‌کنند، خطری را از این جهت متوجه کشور نمی‌بینند.
 
گرد و غبار در ایلام
 
از آرزوهای این روزهای مردمان محروم غرب کشور این است که کاش این گرد و غبار بیش از گذشته به تهران هم برسد، نه برای اینکه زحمت زندگی در تهران برای مردم تلاش‌گر آن بیش از پیش شود، که شاید مدیران پایتخت‌نشین کمی بیشتر به فکر عملی کردن شعار عدالت‌ورزی خود بیفتند.
نظرات ارسال نظر
 • rashidyدر تاریخ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۱

  : کاري که هشت سال جنگ تحميلي نتوانست با مردم جنگ زده ايلام کند، آلودگي هوا کرد و هم اکنون مردم زيادي در حال مهاجرت از ايلام هستندمهمترین تاثیری مخربی که این گرد و غبارها دارد، بیماری‌های تنفسی و ریوی است که جان مردم ما را به خطر انداخته می‌اندازداین بحران دیگر برای مسئولان عادی شده و نسبت به آن بی‌تفاوت شده‌اند.

  پاسخ به این نظر
 • سجاددر تاریخ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۱

  این پاداش 8سال آوارگی و بیچارگی ماست.. این مزد مرزنشینیه..

  پاسخ به این نظر
 • خفه شده در گردو خاکدر تاریخ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۱

  تشکر از ایلام امروز.بالاخره یکی گزارشی از گرد و خاک تهیه نمود.ما داریم خفه ميشم تو گردوخاک بخدا اگه یک صدم گردوخاک ایلام به تهران برسه تعطیل میشه ایلام بدبخترین شهر در غرب کشوره امروز کرمانشاه تعطیل بود اما ایلام نه مگه گردو خاک کرمانشاه از ایلام بیشتره؟ کمک کنین

  پاسخ به این نظر
 • علی کرمیدر تاریخ ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۱

  با درود دیروز عصر کانال تهران را نگاه می کردم همش درباره ی ورود گردوخاک به پایتخت و هراس از این آلودگی داشتند ... انگار نه انگار ایلام و چندین استان دیگر بیشتر روزهای سال میزبان این مهمان عربی هستند !!! همه از جلسه ی و اقدام فوری می گفتند و ... متاسفم برای آن چه در این کشور از آن به عدالت یاد می شود ...

  پاسخ به این نظر
 • کارمند در تاریخ ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۱

  قرار شده فوق العاده بدی آب و هوا در ایلام مثل سایر استانها پرداخت شود . مسئولین باید الان دست به کار شوند و این فوق العاده بدی آب و هوا را برای استان ایلام بطور قطعی برقرار کنند. (البته اگر مسئول دلسوزی داشته باشیم)

  پاسخ به این نظر
 • nosratدر تاریخ ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۱

  ضمن تشکر از مطلب بیان شده باید بعه عرض مردم محترم رسانده شود که ما فقط موقع مرزبانی و دفع خطر هموطن محسوب می شویم و غیور و...ودر شرایط عادی ما نفت وگاز و..را برای عزیزان پایتخت نشین استخراج و خودمان...تازه با اجازه بزرگترها قرار است حق بدی آب وهوا نیز از حکم کارگزینی کارمندان ایلامی حذف شود(به خدا ما ضد انقلاب نیستیم)

  پاسخ به این نظر