مشکلات تعدادی از خانوارهای دهلرانی/ انتظار برای یک ریسه برق!

در حالی که امروز کمتر خانواری پیدا می شود که از نعمت برق برخوردار نباشد، ولی در عین حال تعدادی از خانوارهای شهر دهلران از وجود این نعمت به دلیل مشکلات متعدد بی بهره مانده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، مردم دهلران از مراجعه هر روز به اداره برق، شهرداری، فرمانداری و...خسته شده اند، دوست ندارند آفتاب غروب کند و دوباره سیاهی شب و کابوس های شبانه آغاز شود.

آفتاب چراغ بزرگ روشنایی و امید آن هاست و گاهی هم ماه مهربان، لامپ خانه شان می شود، وای اگر تابستان نامهربانی کند و در ظهر سوزان دهلران بی برق و بی کولر چه می شود.

نبود یک ریسه برق مساوی است با دنیایی از استرس و تاریکی، این قسمتی از زندگی خانوارهایی است که در شهر دهلران از نعمت برق محرومند.

در اینجا دختری دانش آموز را می شناسم که دوان دوان از مدرسه به خانه بر می گردد، تا مشق هایش را بنویسد، او می گوید قبل از غروب خورشید تکالیفم باید تمام شود وگرنه نور فانوس نفتی، چشم هایم را کم سوتر می کند.

فوزیه رحمانی دختر 18ساله دیگری است که به علت مشکلات عدیده مالی و مهم تر از آن به خاطر نداشتن برق، سال سوم دبیرستانش را تمام نکرده و ترک تحصیل کرده است.

او با بغضی در گلو می گوید احساس می کنم چشمانم از دید کافی برخوردار نیستند و از بی برقی گلایه ها دارد.

او می گوید پدرم کارگر است و از لحاظ مالی در وضعیت چندان مناسبی نیستیم و ادامه می دهد شب که می شود دلم می گیرد و ترسی عجیب مارا در بر می گیرد و از مسئولان می خواهم فکری برای روشنایی خانه های ما بکنند!

رحیمی مردی 43 ساله دیگر شهروندی است که مدت 5ماه بدون داشتن برق زندگی می کند.

وی می گوید تاکنون مراجعات پی در پی اش به اداره برق، برای دریافت انشعاب برق راه به جایی نبرده است، چراکه شهرداری معتقد است که ساخت و سازی که من انجام داده ام در فضای سبز بوده است و متعلق به شهر داری است.

این شهروند در ادامه گفت من این زمین را از مشاور املاک خریداری کردم که اگر خلاف یا غیر قانونی بوده مسئولان باید با افراد سود جو بر خورد کنند من چه گناهی کرده ام.

وی گفت: با نامه که از شورای شهر گرفتم مشکل انشعاب آب شربم حل شده است.

این شهروند اظهار داشت: آرزو دارم که یک ریسه برق ازبرق هایی که به شرق وغرب کشور می دهند به من هم بدهند تا شب چراغ خانه ما هم روشن شود ، تا کودکانم از ترس تاریکی تا صبح نلرزند.

وی گفت: مسئولان بارها از وضعیت پیش آمده دیدن کردند و بسیار هم قول حل مشکل را دادند اما در حد حرف باقی مانده است.

خانمی 45 ساله که مادر 4 دانش آموز است می گوید از بس که در انتظار یک ریسه برق که نور زیستن به خانه هایمان می آورد مانده ایم، خسته شده ایم. فرزندانم تکالیف درسی خود را شبها در کنار فانوس نفتی انجام می دهند که بسیار سخت است واز مسئولان می خواهم به ماهم برق بدهند و گرچه ساخت و ساز ما در این مکان غیرمجاز بوده اما افرادی بوده اند که با شرایط ما از نعمت برق برخوردار شده اند.

مشکل اهالی ساخت و ساز غیرمجاز است

تقی بسطامی مدیر سابق اداره برق شهرستان دهلران در این خصوص گفت: نحوه واگذاری انشعاب برق در رویه اداری به این شکل است که متقاضی با در دست داشتن پروانه ساخت یا پایان کار و یا نامه از شهرداری که در جریان ساخت ساز هستند و بر اساس ماده 2800 آیین نامه مقاوم سازی را رعایت کرده باشند به این اداره مراجعه کنند، ما مشکل برقشان را حل می کنیم.

وی بیان داشت: گر افرادی به صورت غیرمجاز اقدام به ساخت و ساز در حاشیه شهر یا نقاطی از شهر که ساخت و ساز ممنوع باشد، کنند بدون تردید ما به آنها انشعاب برق واگذار نمی کنیم.

بسطامی افزود: البته هستند افرادی که به طور غیرمجاز اقدام به ساخت و ساز غیرمجاز کرده اند و با در دست داشتن نامه از شهرداری یا شورای شهر به آنها انشعاب برق داده ایم ولی از آنجایی که بخشنامه و مواد قانونی به ما ابلاغ شده ما تنها به افرادی که دارای پروانه ساخت هستند، انشعاب واگذار می کنیم.

وی در پاسخ به این سئوال که چرا برخی از افرادی که اقدام به ساخت و ساز غیرمجاز کرده اند برق واگذار کرده اید و بعضی واگذار نشده است، گفت: طی جلسه ای که سال گذشته با دستگاههای ذیربط انجام شد مقرر شد به افرادی که مشکل چندانی ندارند، انشعاب برق واگذار شود البته این انشعاب منوط به تعهدی است که اگر دستگاه اداری مانند شهرداری، مسکن شهرسازی شکایتی شد اداره برق حق بس گرفتن برق از این خانه هارا داشته باشد.

بسطامی تصریح کرد: تاکنون بیش از 40 تا 50 خانواده در شهر بدون برق هستند که شناسایی شده اند که به بیش از 60 خانوار براساس نامه شهرداری یا شورای شهر به خانوارهای دیگر واگذار شده است.

مدیر سابق برق شهرستان دهلران گفت: اگر افرادی که مشکل برق دارند بتوانند مشکل خود را با شهرداری و مسکن شهرسازی حل کنند ما هم بر اساس مستندات قانونی در کوتاه ترین زمان ممکن نسبت به برق دار شدن آنها اقدام خواهیم کرد.

بسطامی اظهار داشت: کسانی که این مشکل را دارند دو قشرند یا از افرادی هستند که در حال بساز و بفروش هستند و می خواهند سودجویی کنند که اینجاست باید طبق قانون مجازات کرد و یا دسته اقشار کم درآمد و ضعیف جامعه محسوب می شوند که باید برای آنها چاره اندیشید چرا که به دلیل نداشتن درآمد کافی، توان پرداخت اجاره خانه ندارند و همین باعث شده مشکل برق و ساخت و ساز غیرمجاز داشته باشند.

گرچه ساخت و ساز غیرمجاز نبود برق را برای این خانوارها از لحاظ قانونی توجیه می کند اما حاشیه نشینی و ساخت و ساز غیرمجاز معضلی است که ناشی از مشکلات اقتصادی برخی خانوارهاست و این مشکل باید از سوی مسئولان به نحوی رفع شود تا دیگر شاهد  حاشیه نشینی خانوارهای محروم و کم درآمد نباشیم یا حاشیه نشینها نیز با تدابیری از حقوق انسانی خود برخوردار شوند.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و 7روز