شنبه 30 شهریور 1398

انتقاد یک استاد دانشگاه از عدم بکارگیری زنان ایلامی در سطوح مدیریت

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد ایلام گفت: نگاه به مدیریت در استان ایلام نیازمند تغییر است؛ چرا که هم‌اینک حتی یک مدیرکل یا در برخی مراکز دولتی دیگر حتی معاون زن هم نداریم.

دکتر "سارا فلاحی" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، افزود: با توجه به عقبه تاریخی در حال حاضر نوعی نگرانی و بلکه نوعی نگاه ثابت تحت عنوان «برتری طلبی» در جنس مرد در بین برخي تصمیم‌گیرندگان در استان وجود دارد که باعث شده مدیریت کلان در اختیار زنان در استان قرار نگیرد.

وی با بیان این‌که براساس متن قرآن آن‌گاه که از قهرمانی‌های موسی(ع) گفته شده در مقابل از آسیه به عنوان نمونه زن تاریخ بشر نیز یاد شده است، گفت: متأسفانه در اندک فرصتی که در عرصه مدیریت در اختیار زنان گذاشته می‌شود، اغلب قلم و کاغذ به دست مترصد می‌شوند تا ببینند این"خانم مسوول" در کجا دچار اشتباه می‌شود تا از او بهانه‌ بگيرند.

فلاحی اظهار کرد: با گذشت 30 و اندی سال از انقلاب اسلامی در ایران که فرصت بروز بسیار مناسبی را برای زنان مملکت فراهم آورده، متأسفانه در استان ایلام هنوز اين تفكر در بین جامعه نسبت به زن شکل نگرفته است.

وی با بیان این‌که پندار جامعه امروزی در استان به گونه‌ای است که اگر زن به مدیریت برسد گویا حادثه‌ای غیرمترقبه شکل گرفته است، افزود: جای زن تنها در مطبخ نیست، زن فقط در مقوله مادری تعریف نمی‌شود، آشپزی و مادری برای زنان یک امتیاز است نه عامل در تبیین یک تفاوت جنسیتی که در طول تاریخ از آن به عنوان یک اهرم در مهار اندیشه‌های زن مورد استفاده قرار گرفته است.

این عضوهیأت علمی دانشگاه آزاد ایلام با اشاره به نمونه‌هایی از انحصارنگری مدیریت‌ها در طول تاریخ جهان غرب و شرق تأکید کرد: اما در مکتب اسلام هرجا مطالعه شود می‌بینیم زن در سطوح مختلف مدیریتي حضور داشته است، حتی در جنگ‌های حضرت علی(ع) در کنار ایشان زنانی حضور داشتند که عامل پیروزی بودند، پیامبر(ص) هم بر دستان دو نفر بوسه زده است یکی حضرت فاطمه(س) و دومی کارگر.

فلاحی گفت: بعد از پیروزی انقلاب هرچند شاهد تفكرات سازنده و مثبتی به سمت مدیریت و باور زنان بوجود آمد، اما متأسفانه در سطح ملی با گذشت 30 سال و اندی سال از تاریخ این انقلاب تنها یک وزیر زن منتصب شده است، حال آن‌که در سطح استان هم اینک حتی یک مدیرکل زن هم در تابلوی مدیریت‌ها دیده نمی‌شود.

وی که در بین زنان نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی بیشترین آراء را به خود اختصاص داد، به روند مدیریت حتی در مراکز آکادمیک استان اشاره کرد و گفت: در برخی مراکز آموزش عالی که از سطح بالای آگاهی‌ها برخوردار است، حتی در سطح یك معاون، یک زن برگزیده نشده است.

فلاحی با اشاره به این‌که متاسفانه هم اینک چینش متون درسی نسبت به زن سنتی است، گفت: بینش به زن باید بیش از آن چه که در حال حاضر نشان می‌دهد، دچار تغییر شود، به عبارتی باید از نقطه‌ای این نگاه در استان کلید بخورد و باور کنیم که خیلی راحت می‌شود یک زن به مدیر کلی برسد.

فلاحی تاکید کرد: نمودار تجربه و مطالعات ما نشان می‌دهد هم‌اینک روند مدیریت در استان ایلام با برخي ادعاهای مطرح تناسب ندارد.

وی گفت: باید به این باور رسید که مدیریت یک مفهوم یا یک مقوله جنسیتی نیست و شرایط فعلی فرصتی است كه بايد اجازه داد بانوان استان هم براساس تخصص، تعهد و توانایی‌های خود وارد فضای مدیریت شوند

نظرات ارسال نظر