گرانی در جامعه بیداد می کند / ایلام ۳۰ هزار بیکار دارد

دکتر احمد شوهانی در سال 1351 در شهر مرزی مهران واقع در جنوب استان ایلام تولد یافت و در همان دوران کودکی بعلت وقوع جنگ تحمیلی و تصرف شهر مهران، بهمراه همشهری هایش به شهر ایلام مهاجرت کردند .
 دکتر احمد شوهانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس است،وی با سعه صدر دعوت همکاران ما را در سرپرستی روزنامه قدس و سایت خبری - تحلیلی قدس آنلاین در استان ایلام، اجابت می کند و به صورت حضوری و بیش از یک ساعت، به سؤلات گوناگون خبرنگاران قدس پاسخ می دهد،که در ذیل می آید:
نظرتان درباره گرانی های اخیر و فشار مضاعف آن به اقشار کم درآمد و مستضعف چیست؟ و مجلسیان در این باره چه راهکاری خواهند داشت؟ 
قطعاً مجلس به عنوان قانونگذار و مرجع نظارتی در بحث گرانی ها ورود پیدا خواهد کرد، دولتمردان قصد دارند گرانی ها را انکار کنند، اما گرانی یک واقعیت است و روز بروز در جامعه بیشتر نمود پیدا می کند و در اقلام اساسی همچون مرغ، تخم مرغ، لبنیات و ... گرانی بیداد می کند به نحوی که قیمت مرغ به صورت تصاعدی افزایش یافت و گرانی در همه حوزه ها گریبان گیر مردم شدکه دولت بایستی پا به عرصه گذاشته و با حمایت از حقوق مصرف کننده و تولید کننده با گرانی ها مقابله کند. 
مجلس نیز به نوبه خود به جد پیگیر گرانی هاست و تعدادی از وزیران درگیر مسائل اقتصادی و تولیدی بایستی در مجلس حاضر شده و در این باره به نمایندگان توضیح دهند. آنچه در خصوص گرانی ها بسیار نگران کننده است فشار مضاعفی است که به اقشار کم درآمد وارد می شود و در ایلام که میزان تورم نسبت به سایر نقاط کشور بالاتر است، دولت بایستی از کسانی همچون کارمندان و کارگران که حقوق ثابتی دارند حمایت نماید چرا که متأسفانه در سال جاری علی رغم افزایش تورم، حقوق برخی کارمندان با کاهش مواجه شده و فشار مضاعفی به اقشار ضعیف و کم درآمد وارد کرده است و از لحاظ روحی - روانی نیز خانواده ها را تحت فشار شدید قرار داده که این قضیه برای همگان غیر قابل قبول است.
نظر مجلس در خصوص اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها و آثار آن چیست؟ آیا مجلس در کل موافق اجرای فاز دوم هدفمندی است یا خیر؟
بحث هدفمندی یارانه ها استراتژی و سیاست درستی است و در کلیات کاملاً صحیح است و چون در سراسر دنیا اقتصاد دولتی، اقتصادی شکست خورده است و امروزه دنیا در مسیر خصوصی سازی پیش می رود و ما نیز بایستی همسو با جامعه جهانی حرکت کنیم و آنچه که موجی از نگرانی در جامعه پدید آورده و مردم را آزرده است بحث اجراست و دولت در حال حاضر از نظر نظارتی ضعیف عمل می کند، هر چند که دولتمردان قول داده اند که نظارت دقیق داشته باشند و با گرانی ها مبارزه کنند، اما متأسفانه این اتفاق رخ نداده و با ورود حجم زیادی از نقدینگی به بازار و مشکلات ناشی از تحریم های خارجی و ضعف اجرایی دولت، آثار مثبت هدفمندی یارانه ها کمرنگ شده و گرانیهای سرسام آوری را سبب شده است. 
اگر فاز دوم هدفمندی به روال فاز اول بخواهد اجرا شود، خوشایند نخواهد بود و اگر در مسیر درستی هدایت شود که به اقشار متوسط و ضعیف جامعه فشاری وارد نشود، برای مجلس نیز قابل قبول است و بایستی دولت مکانیسم مناسبی برای اجرا تنظیم کرده و به اجرا درآورد و نظارت خود را تشدید کند. اما در کل اصل قضیه هدفمندی یارانه ها قابل قبول است و مهم نحوه اجرا و نظارت است که به فراموشی سپرده شده است.
نظرتان در مورد مسکن مهر و مشکلات آن چیست؟ 
مسکن مهر بعنوان پروژه زیربنایی برای خانه دار کردن اقشار ضعیف جامعه سیاستی کاملاً درست بود اما در اجرای آن مشکلاتی بوجود آمد و در بعضی شهرستانهای استان مشکلات خیلی جدی است، مثلاً در دهلران مردم سهم آورده خود را پرداخت نکرده اند و پیمانکار برای ادامه طرح با مشکلات عدیده ای روبروست که ما می توانستیم آن انرژی را در شهرستان به مرکز استان که متقاضیان زیادی هم دارد انتقال دهیم، آنچه قابل رؤیت است این است که مطالعه کافی در این زمینه صورت نگرفته و پیمانکاران در شهرستان دهلران بدلیل عدم آورده در مضیقه هستند. 
در مرکز استان مسکن مهر آماده شده اما باز هم برخی پیمانکاران وظایف خود را به نحو احسن انجام نداده و یا برخی ادارات متولی ایجاد زیرساخت هایی همچون خدمات شهری، گذربندی، آب، برق، گاز و ... به وظایف خود بخوبی عمل نکرده اند که این واقعیت را بیان میکند که مسئولان باز در فاز اجرا و نظارت در طرح کلان مسکن مهر موفق نبوده و عملاً امور را رها کرده اند.
مشکل دیگر در مسکن مهر، در مورد کسانی است که سالها قبل از اجرای پروژه مسکن مهر، از طریق ادارات خود اقدام به تشکیل تعاونی مسکن کرده و در آن زمان پس از استعلام برای اعضاء و دریافت حداقل سهم آورده از آنها، ساخت و ساز را آغاز نموده اند و بعلت نبود تسهیلات کافی و منابع لازم و ضعف بنیه مالی اعضاء، آن پروژه ها با رکود کاری و پیشرفت فیزیکی مواجه شده و عملیات اجرایی آنها متوقف شده است و بعدها اعضاء به سختی و با فروش طلاجات و اثاثیه منزل حداقل سرپناهی را در این مدت (حداقل ده سال) دست و پا نموده اند که پس از آغاز پروژه مسکن مهر، با عنایت مسئولان مسکن و بمنظور ادامه عملیات اجرایی آن پروژه های راکد، صرفاً تسهیلات مسکن مهر به این تعاونی ها اختصاص یافته که اکنون علی رغم تکمیل بودن این گونه پروژه ها، متولیان امر از اعضاء استعلام های جدید می طلبند که نارضایتی شدید اعضاء ذیحق و در انتظار مانده را بدنبال داشته است که با توجه به اخذ استعلام برای اعضاء اینگونه تعاونی ها در گذشته ، استعلام های جدید چندان منصفانه و کارشناسی نیست و متولیان امر بویژه مسئولان راه و شهرسازی لازم است از این گونه افراد حمایت همه جانبه داشته باشند تا از نارضایتی این گونه کارمندان که از قشار آسیب پذیر جامعه اند، کاسته شود.
نظرتان را در خصوص مسئله مهم بیکاری در استان بویژه بیکاری فارغ التحصیلان را بیان فرمائید.
موضوع بیکاری نه تنها در ایلام بلکه در کل ایران واقعیت جدی جامعه است، مطالباتی که مردم از نمایندگان دارند بیشتر در بحث اشتغال است، متأسفانه خیل عظیمی از فارغ التحصیلان دانشگاهی در مقاطع مختلف حتی با مدرک کارشناسی ارشد و دکتری، در حال حاضر در کشور بیکارند که مجلس قطعاً در این خصوص توجه جدی دارد و دولت نیز باید در این زمینه جدی تر از قبل تلاش کند.
اخیراً یکی از مسئولین استانی در جلسه رسمی بیان کرده که وظیفه دولت ایجاد شغل نیست که این امر قابل قبول نیست و قانون اساسی تأکید دارد که وظیفه دولت اشتغال زایی است، دولت باید راهکار داشته باشد، مجلس بعنوان دستگاه قانونگذار و نظارتی از دولت می خواهد که در مورد اشتغال جوانان حرکت رو به جلویی داشته باشد. 
راهکارتان برای ایجاد اشتغال در استان چیست؟
در استان ایلام بر اساس آمار مسئولین که به نظر می رسد بسیار بیشتر از این مقدار باشد اعلام شده 30 هزار بیکار وجود دارد. 
ایجاد اشتغال در 2 حوزه دولتی و خصوصی می تواند صورت بگیرد، در حوزه دولتی به نظر می رسد که بعد از جنگ با توجه به سیاست های موجود، دولت نمی تواند همه جوانان را جذب بازار کار کند و در حال حاضر بخش خصوصی در استان بخشی بی رمق و ناتوان است و در کل، بخش مرده ای است. 
در سال جاری دولت در نظر دارد با توسعه بخش کشاورزی ایجاد اشتغال کند و اعتبارات مناسبی جذب شده و این اعتبارات نامحدود است و می تواند کشاورزی را در ایلام رونق دهد.
یک تفکر غلط در استان وجود دارد که بخش صنعت هزینه بر است که در واقع این چنین نیست و همانطور که ما در حوزه کشاورزی می توانیم شغل ایجاد کنیم در بخش صنعت نیز همین توانایی را داریم، استان ما از 13 درصد ذخایر نفت و گاز کشور برخوردار است و می توان این قابلیت را بوجود آورد که با بهره برداری از این ذخایر در تمام مناطق استان از جمله دهلران، مهران، گنجوان، بانکول و ...، از این پتانسیل بی نظیر به نحو شایسته استفاده کرد و به دغدغه اصلی مردم ایلام که بیکاری است، پایان داد. 
نفت و گاز دو کالای استراتژیک هستند که قابلیت سرمایه گذاری داخلی و خارجی را دارند و باید تفکر مسئولان کشور و استان در این زمینه تغییر یابد، تا ضمن بهره برداری از این قابلیت ها، علاوه بر افزایش پرستیژ استان، با احداث پالایشگاه ها و مجتمع های پتروشیمی، زمینه اشتغال پایدار را فراهم سازیم.
سهم استان از ذخایر عظیم نفت و گاز موجود در این دیار به چه میزان است و چه راهکارهایی در این زمینه دارید؟
بر اساس قانون خصوصی سازی دولت برای استان های محروم این تفاوت را قائل شده است که اگر بخش خصوصی نتوانست سرمایه گذاری کند دولت می تواند امر سرمایه گذاری را دنبال نماید لذا از لحاظ قانونی منعی برای ورود دولت به بحث سرمایه گذاری در مناطق محروم وجود ندارد و اگر ما خواستیم پالایشگاه بسازیم و بخش خصوصی نتوانست تأمین هزینه کند، دولت در مرحله بعد می تواند خود وارد عمل شود و امر سرمایه گذاری را دنبال کند. 
دولت در راستای توجه به مناطق محروم و توسعه نیافته ای که بخش خصوصی رغبتی برای سرمایه گذاری ندارد، اجرای فاز دوم پالایشگاه گاز ایلام و ایجاد پالایشگاه در مهران را که از مصوبات سفرهای استانی دولت است در دستو کار قرار گرفته که لازم است پیگیری و اجرایی شوند.
دولت همچنین مصوب کرده 8 طرح بزرگ صنعتی در استان احداث شود که 4 طرح آن دولتی و 4 طرح دیگر خصوصی – دولتی هستند (49 درصد دولتی و 51 درصد خصوصی) که قطعاً ایجاد اشتغال خواهند داشت.
در حوزه مشترک نفتی با کشور عراق، در دیداری که با وزیر نفت داشتیم، ایشان قول داده که تکلیف حوزه های مشترک نفتی با این کشور را حل کند، بالاخص در حوزه نفتی آذر و چنگوله که عراق 5 دکل نفتی نصب کرده و ما تنها یک دکل، مقرر شده که تا پایان آبان ماه تعداد دکل های ما نیز به 5 دکل افزایش یابد.
در حال حاضر روزانه 160 هزار بشکه نفت از منابع نفتی دهلران صادر می شود که اگر منابع نفتی مهران را هم اضافه کنیم این مقدار تا 2 برابر افزایش خواهد یافت. 
اگر ما خواهان اشتغال در حوزه نفت و گاز استان ایلام هستیم، لازم است درست تصمیم بگیریم تا بتوانیم در حوزه نفت و گاز بالاخص در نوار مرزی این مهم را با بهره گیری از این پتانسیل عظیم خدادادی محقق سازیم.
راهکارتان برای توسعه مرز بین المللی مهران چیست؟
در استفاده از قابلیت های مرزی در مقایسه با مرزهای دیگر همچون خسروی، خوزستان، کردستان و ... بسیار ضعیف عمل کرده ایم و بصورت بسیار ضعیف صادرات چند نوع کالا در مرز انجام می گیرد و واقعاً در این مقوله بسیار عقب هستیم و زیبنده استان ما نیست.
در این مرز لازم است که واردات متنوع نیز انجام گیرد، بازارچه باید ایجاد شود و تجارت چمدانی نیز در این مرز بین المللی رونق گیرد تا علاوه بر توسعه اقتصادی و رفع بیکاری در استان، زمینه حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی و گردشگران و مسافران به این مرز فراهم گردد، اگر ما این گونه حرکت کنیم، می توانیم با معضل بیکاری به صورت ریشه ای و پایدار مقابله نماییم.
از سدهای رها شده استان چه خبر ؟
در حوزه سد سازی، چندین سد همچون سدهای سازه بن و چناره درشیروان چرداول، سد جزمان در هلیلان سد چنگوله در مهران و ... در حد کلنگ زنی باقی مانده اند که برخی از این سدها 16 سال پیش کلنگ زنی شده اند و مشکلات بسیاری برای مردم ایجاد کرده اند، چرا که مردم حاشیه آنها در حوزه سد قرار گرفته و به آنها خدمات لازم ارائه نمی شود و تکلیف آنها مشخص نیست که اگر هر کدام از این سدها به بهره برداری برسند، می توانند هزاران شغل مستقیم و ده ها هزار شغل غیر مستقیم ایجاد کنند. 
می دانید که ساخت یک سد می تواند هزاران شغل در حوزه کشاورزی ایجاد کند چرا که الان ما زمین مستعد داریم اما آب کافی در اختیار کشاورز قرار ندارد و مسئولان اگر می خواهند شغل ایجاد کنند بایستی فکر اساسی داشته باشند و ریشه ای اقدام کنند، متأسفانه با این تفکر و اراده سست و تدبیرهای غیر کارشناسی که در استان وجود دارد، به نظر نمی رسد ما در این مقوله هم بتوانیم حرکت رو به رشدی داشته باشیم.
در خصوص مجموعه مدیریت استان و عملکرد توسعه ای آنان چه نظری دارید؟ 
ما باید به این قضیه نسبی نگاه کنیم ما بعنوان نماینده در حوزه اجرا زیاد دخالت نداریم و در حوزه نظارت و قانون گذاری موظف هستیم وظایفمان را به نحو احسن انجام دهیم، ما نیز مثل مردم از عملکرد برخی مدیران راضی نیستیم و این احساس را داریم که در استان نیاز به تغییر و تحول مدیریتی است و مدیرانی که در استان عملکرد ضعیفی داشته اند بایستی جای خود را به مدیران توانمند بدهند و به مسئولان ارشد این دستگاه ها در مرکز نیز ابلاغ شده که تغییر و تحول مدیریتی در برخی دستگاه ها ضروری و طبیعی است تا استان روند توسعه خود را به درستی طی کند و مدیرانی که نتوانسته اند کارنامه موفقی داشته باشند، باید جای خود را به مدیران پر انرژی، جوان، متعهد و متخصص بدهند.
نظرتان در مورد اجرای اصل 44 قانون اساسی در مناطق محروم و توسعه نیافته چیست؟ 
بعضی موضوعات را عملاً نمی توان در ایلام اجرایی کرد، نکته اول اینکه وضعیت استان های فقیر و محروم همچون ایلام با استان های مرفه متفاوت است، دولت باید با ایجاد زیرساخت مناسب و در شرایط یکسان، این استان ها را رها کند و بعد دنبال تحقق اصل 44 بیافتد. 
مردم ایلام انتظار دارند که همانطور که در طول جنگ تحمیلی وظایف خود را بخوبی انجام داده اند و معدود زیرساختهایی هم که داشته اند در اثر جنگ تحمیلی از بین رفته است، مجدداً احیا شوند و دولت بایستی حمایت کند و زیر ساخت ها ساخته شوند، آنوقت است که با حمایت دولت، بخش خصوصی به امر سرمایه گذاری در این استان توسعه نیافته، رغبت پیدا خواهد کرد. 
نکته دوم در مورد اجرای اصل 44 قانون اساسی در مناطق محروم این است که در این باره راهکارهایی برای مناطق محروم اندیشیده شده است و سیاست دولت در این خصوص نباید مطلق باشد و لازم است که نگاه خاصی به مناطق محروم داشته باشد، بنابراین دست دولت برای سرمایه گذاری در بخش خصوصی کاملاً بسته نیست و اگر در این مناطق پروژه کلانی برای سرمایه گذاری با همکاری بخش خصوصی مدنظر بود و بخش خصوصی نتواست و تمایل نداشت سرمایه گذاری کند، منع قانونی ندارد که دولت بیاید و سرمایه گذاری کند. 
بر اساس دستور العمل های قانونی، دولت می تواند در مناطق محروم همچون ایلام سرمایه گذاری کند و ما هم بعنوان نمایندگان استان های محروم همچون ایلام، در نشست های خصوصی و تخصصی از دولت می خواهیم که کمک کند، چرا که استان ایلام استانی ضعیف است و زیر ساخت های مناسب و آنچنانی برای رغبت بخش خصوصی به امر سرمایه گذاری در این استان وجود ندارد.
با توجه به عمق مشکلات استان، نظرتان در مورد بخشنامه اخیر استاندار ایلام مبنی بر تعطیلی ادارات در پنج شنبه ها چیست؟ 
بسیاری از افراد شاغل در بخش های دولتی و خصوصی تمایل فراوانی دارند که اکثر اوقات سال در تعطیلات بسر برند، فارغ از اینکه بدانند هر دقیقه و ثانیه تعطیلی در هر کجای کشور به روند توسعه آن منطقه آسیب خواهد زد و آسیب های اقتصادی ناشی از تعطیلات گوناگون قطعاً سرسام آورتر خواهد بود که لازم است با بستر سازی و فرهنگ سازی مناسب و حرکت های جهاد گونه و شبانه روزی، آهنگ کار و تلاش را در این استان توسعه نیافته به صدا در آوریم و به بهانه های واهی مردم را از خدمات محروم نکنیم و به تعطیلات نیفزاییم.
این تجربه که در ایلام اتفاق افتاده، در برخی از استان های توسعه یافته چندین سال است که تجربه شده و شروع بکار کارکنان از 30/7 صبح تا 45/15 عصر ادامه دارد و به منظور بازدهی بیشتر و بهره وری بهتر، خدمات مناسبی به کارمندان ارائه می شود و دقایقی را در ظهر به صرف نهار و استراحت می پردازند، اگر این تجربه در ایلام اتفاق می افتاد، می توانست بهتر باشد تا اینکه کارمندان با چشمانی خواب آلود ساعت 30/6 به محل کار بروند و در کل باید صبر کرد و دید که عاقبت این طرح که به نظر می رسد چندان کارشناسی نبوده است، به کجا ختم می شود.
آیا استاندار می تواند مجوز تعطیلی و تقلیل روزهای کاری را صادر کند ؟ 
به هر حال بخشی از وظایف به استانداران محول شده است، در خصوص استان ایلام نیز می تواند چنین تصمیم هایی اخذ شود، البته استانداران باید طوری تصمیم گیری نمایند که آسیبی به آن استان وارد نشود بالاخص به مردم، بدون شک، یک کارمند در ساعت 30/6 صبح ارباب رجوع نخواهد داشت و کسبه وبازاریان مجبور به آغاز فعالیت نخواهند بود، پس با این روند باید صبر کرد که ببینیم چطور نظارت و اجرایی می شود و آیا کارمندان ساعت 30/6 به محل کار خود می روند یا نه؟ این طرح مشکلات فراوانی برای کارمندان زن که فرزندان شیرخوار دارند و کارکنان روزمزد ادارات ایجاد خواهد کرد، این طرح با آزمایش و خطا اجرایی شده است که اگر موفق نشود، قطعاً بر چیده خواهد شد.
در پایان جنابعالی که از جنس رسانه هستید، فعالیت رسانه های استان از جمله روزنامه قدس را چگونه ارزیابی می کنید؟ 
رسانه ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی، قشری زحمت کش، پر تلاش و خستگی ناپذیرند که سرما و گرما و زمستان و تابستان ندارند و با بیشترین زحمت و کمترین درآمد، واقعیات جامعه را انعکاس می دهند، بنده که سالها افتخار داشته ام در خدمت رسانه های استان باشم، بخوبی می دانم و لمس کرده ام که رسانه ها، پلی امین بین مردم و مسئولین هستند و واقعیت های جامعه و خواسته های بحق مردم را بدرستی به مسئولین انعکاس می دهند و پیام و خدمات مسئولین را به مردم می رسانند. 
رسانه ها باید با شجاعت و بدون محافظه کاری و سوء نیت، واقعیات جامعه را بیان کنند و در گزارشات خود واقعیت ها، منافع ملی و مردمی را مدنظر داشته باشند.
خوشبختانه متولیان امر در سرپرستی روزنامه قدس در استان ایلام، با نظم، انضباط و وجدان کاری، فعالیت مستمر خود را با جدیت در این دیار ، به خوبی آغاز کرده و تا حصول نتیجه مناسب، کارها را پیگیری می کنند و بسیار فعال و تأثیرگذار مسائل استان را رصد و بصورت علمی و کارشناسی آن را دنبال می نمایند و کاملأ پیداست که تنها خدمت به مردم و رضایت جامعه را رسالت اصلی خود می دانند که جای بسی تقدیر و تشکر دارد.
نظرات ارسال نظر
  • رضادر تاریخ ۱۱ تير ۱۳۹۱

    بازهم تغییرمدیریت !!!!ماهم میدانیم کاربرای استان نمی توانید انجام دهید جزاینکه مدیران را تغییربدید واعضا ستاد خودت جایگزین کنید !خسته نباشید!!

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -4روز