ریزگردها سلامت کارگران ایلامی را تهدید می‌کنند

ك فعال كارگري در ایلام اعلام کرد: پدیده ریز گردها بر سلامت کارگرانی که در شرایط سخت وزیان آور کار می‌کنند آثار غير قابل جبراني بر جاي گذاشته است.

علی غیاثی با اعلام اینکه تحقيقاتي كه از تاثيرات پدیده ریزگرد‌ها بر قرنیه چشم، قلب و ریه كارگران مشاغل سخت و زيان‌آور انجام شده نگران كننده است، به ایلنا گفت: در شرایطی که سلامت کارگران هر لحظه با وجود پديده گرد و غبار در بسياري از استان‌ها از جمله استان ايلام تهدید می‌شود، تاكنون اقدام جدی و قابل ملاحظه‌اي از سوي مسئولان قابل مشاهده نیست.

دبير اجرايي خانه كارگر ايلام افزود: طبق نتايج تحقبقاتي كه در اين خصوص انجام گرفته است آلودگی‌هایی که با وجود گرد و غبارها در ایلام بوجود آمده بر شیوع و شدت بیماری‌های تنفسی به خصوص آسم و آلرژی مردم از جمله کارگران افزوده است.

این فعال کارگری با اشاره به اینکه هزینه‌های بهداشتی و درمانی کارگران با وجود ریزگرد‌ها افزایش یافته است تصریح کرد: بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی عروقی، امراض انسدادی مزمن ریه، آسم و آلرژی، افسردگی و اضطراب همچنین سوانح جاده‌ای گریبانگیر مردم ایلام شده است.

دبیر اجرایی خانه کارگر ايلام با اشاره به اینکه فعالیت نیروی کار در محیط‌های ناسالم اینچنینی علاوه بر مشکلات جسمي باعث مشکلات روحي رواني نیز شده است، متذکر شد: آلودگی‌ شدید و دائمی هوای شهر ایلام باعث شده است نیروی کار در معرض مخاطرات جدی و آسیب‌های غير قابل جبران قرار بگیرند.

غیاثی افزود: سر درد، دل پیچه، سرگیجه، خارش چشم، التهاب گلو و سوزش و درد سینه از دیگر عوارضي است که با ورود ریزگرد‌ها به کشور در بین مردم ايلام دیده می‌شود و موجب مراجعه مکرر آنان به مراکز درمانی و افزایش هزینه‌های درمان آنان شده است.

اين فعال كارگري اضافه کرد: در بخش کشاورزی نیز پدیده ریزگرد‌ها موجب خسارت به بخشهای مختلف زراعی، باغی، دامی، جنگلی و مرتع استان شده و در بخش زنبور داری خسارات زیادی به تولید کنندگان عسل وارد کرده است.

او با بيان اینکه نیروهای متخصص منطقه به دلیل بروز گرد و غبار اقدام به ترک منطقه کرده‌اند، بیان کرد: پدیده گرد و غبار باعث بروز مهاجرت معکوس سرمایه و نیروی کار از استان ایلام شده و هم اکنون اکثر واحد‌های تولیدی استان ایلام علاوه بر مشکلاتی که به واسطه تحریم‌ها و اجراي فاز اول هدفمندي يارانه‌ها متحمل شده‌اند ناچارند عوارض پدیده ریزگرد‌ها و مشکلات بوجود آمده آن را نیز تحمل کنند.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -4روز