تابستان آمد، بچه های آبدانان در حسرت شهر بازی!

 بچه های شهرستان آبدانان مانند سالهای قبل در ایام تابستان از وجود شهربازی بی بهره هستند و در حسرت امکانات مانده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، با آمدن تابستان پدر و مادرها که از دغدغه کیف و کفش، درس و مدرسه بچه ها فارغ شده اند دنبال آنند که با کلاسهای گوناگون وقت بچه های خود را به نحو خوبی پرکنند.

اما با همه این ها بچه ها که ذاتا شادی و سرور و بازی را دوست دارند احتیاج به مکانی دارند که بازی کنند و چه مکانی بهتر از پارک ها و بوستان ها که هم سرسبز است و هم پر است از وسایل اسباب بازی.

هنگام عصر که پدر و مادرها قدم زنان دست بچه های خود را می گیرند و تا لحظاتی را در فضای پارک با بچه ها بازی کنند که بچه ها پر ازنشاط و شادی شوند و هم خود بعد از چندین ساعت کار و زحمت استراحتی کنند و سر ذوق آیند.

همه این گفته های بالا در شهر آبدانان کم رونق و حتی به دور از دسترس خانواده های آبدانانی است چون آبدانان با داشتن چند پارک کوچک و محله ای از هیچ گونه امکانات تفریحی و وسایل بازی بهره ای ندارد و اگر هم باشد، چندین وسایل ابتدایی است که جوابگوی جمعیت که آبدانان نیست که هیچ، از کیفیت چندانی نیز برخوردار نیستند.

شهر آبدانان شهری وسیع و طولانی است که در حاشیه آن چندین شهرک مسکونی وجود دارد که بیشتر آنها از وجود پارک و فضای سبز محرومند و این خود باعث می شود که بچه های دبستانی در کوچه و پس کوچه های شهر به بازی بپردزند و در خاک بازی کنند که باعث آلودگی و بیماری بچه ها در فصل تابستان می شود.

سبحان جوشن یکی از کودکان آبدانانی با زبان شیرین کودکی می گوید: منزلمان در شهرک کارکنان است که هیچگونه فضای سبزی ندارد و چند صندلی در آن گذاشته اند و هیچ خبری از شهر بازی و وسایل تفریحی نیست.

وی ادامه می دهد: وقتی در کوچه و خیابان بازی می کنیم که با محدودیت مکان و با اعتراض مواجه می شویم و فصل تابستان را با اندوه و حسرت فراوان به پایان می رسانیم.

یکی از والدین بچه های آبدانانی در این باره می گوید: خانه ما در مرکز شهر بوده که فاقد فضای سبز است و مکانی برای تفریح بچه ها وجود ندارد و این خود باعث سرخوردگی بچه ها در کودکی و عقده ای شدن آنها در بعدها خواهد شد.

حبیب میرزایی یکی دیگر از شهروندان آبدانانی می گوید : بعضی مواقع که بچه ام ایراد شهر بازی و پارک می گیرد مجبور می شویم که به پارک سراب در انتهای شهر برویم که آن هم فاقد وسایل شهر بازی است. یک سرسره فرسوده و چند الاکلنگ آهنی دارد که با هزار ترفند و کلک باید بچه ها را قانع کنیم اما او هنوز راضی نشده و حسرت بازی در دل دارد.

روح اله حسینی متولی فضای سبز شهرداری آبدانان می گوید: شعر آبدانان دارای دو پارک شهر و سراب و سه پارک محله ای کوچک است که سرانه فضای سبز در کشور به ازا هر نفر 12 متر است ولی در مورد شهربازی و وسایل بازی در پارک ها می گوید : پارک ها دارای وسایل ابتدایی کمی است که در واقع شهر فاقد شهر بازی است و این وسایل فقط موجب سرگرمی جزئی بچه هاست.

در پایان می طلبد که شهرداری با توجه در پیش بودن تابستان در مورد شهر بازی و و تجهیز پارک ها به وسایل شهر بازی اقداماتی سریع ، اصولی و مناسب بیندیشد که کودکان و نوجوانان آبدانانی حداقل سه ماه تابستان را فارغ از درس و مدرسه به خوبی و خوشی به پایان برسانند.

-----

ایرج کرمی

نظرات ارسال نظر
  • سيما در تاریخ ۱۳ خرداد ۱۳۹۱

    ماشاءالله ، ايلام كه ظاهرا" مركز استانه كه هيچش هم به مركز استان نميخوره يه شهر بازي يا يه پارك درست و حسابي داره چه رسد به آبدانان ، حال دارين به خدا

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 15سال و 15ماه و 6روز