واحد اول سد و نیروگاه برق آبی سیمره دهه فجر وارد مدار می شود

مدیر اجرایی سد سیمره گفت: واحد اول سد و نیروگاه برق آبی سیمره در بخش بدره استان ایلام در دهه مبارک فجر امسال به بهره برداری می رسد.

آرش فرشیدفر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: طرح ملی سد و نیروگاه سیمره به ‌عنوان بزرگترین طرح عمرانی استان ایلام بیش از 93 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی ادامه داد: سد سیمره سدی بتونی دو قوسی به ارتفاع 180 متر از پی بوده و یک نیروگاه با سه واحد به ظرفیت هر واحد 160 مگاوات دارد.

این مسئول تصریح کرد: اهداف اصلی اجرای این طرح آبی، تولید انرژی برق آبی، کنترل سیلاب‌ها و جریانات سطحی و رسوب‌گیری مخزن سد بزرگ کرخه است.

فرشیدفر با اشاره به اینکه طرح سد و نیروگاه سیمره سالانه ظرفیت 850 میلیون کیلووات انرژی برق را دارد، اضافه کرد: با اجرای نیروگاه این طرح ضعف ولتاژ شبکه برق استان‌های غرب کشور به طور کامل برطرف می شود.

وی افزود: واحد اول سد و نیروگاه برق آبی سیمره در بخش بدره در دهه مبارک فجر امسال به بهره برداری می رسد.

معاون اجرایی سد و نیروگاه سیمره گفت: با بهره برداری از واحد اول این واحد نیروگاهی 160 مگاوات برق در ساعت وارد شبکه سراسری می شود.

وی میزان آب دریاچه این سد را 500 میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: تاکنون برای اجرای این طرح 450 میلیارد تومان هزینه شده است.

این مسئول عنوان کرد: سد سیمره با گنجایش حدود سه میلیارد متر مکعب ذخیره آب بر روی رودخانه سیمره در40 کیلومتری شمال غربی دره شهر در حال ساخت است.

عملیات اجرایی طرح سد و نیروگاه با بدنه بتنی دو قوسی 180 متر ارتفاع و 202 متر طول تاج در سال 76 آغاز شده است.

سد بتنی سیمره بزرگترین پروژه عمرانی استان ایلام که جز 10 سد بزرگ کشور محسوب می شود در تاریخ 29 اردیبهشت سال 90 ماه آبگیری برای مخزن 2.8 میلیارد متر مکعبی آن آغاز شد و بنا به گزارشات حداقل دو سال نیز برای پر شدن مخزن و رسیدن به شرایط مناسب زمان نیاز دارد.

معاون اجرایی سد سیمره اظهار داشت: در کنار سد و نیروگاه سیمره، اجرای طرح نیروگاه تلمبه ذخیره ای ایلام نیز با ظرفیت یک هزار مگاوات شامل یک مخزن در بالادست و سدی خاکی به ارتفاع 75 متر و مخزنی به حجم  پنج میلیون متر مکعب نیز  در حال ساخت است.

فرشید فر عنوان کرد: بند تنظیمی سیمره در 8 کیلومتری پایین دست این طرح ساخته خواهد شد و مطالعات مرحله اول ساخت بند تنظیمی سیمره از نوع خاکی با هسته رسی و به ارتفاع 23 متر به پایان رسیده است.

 طبق گفته معاون اجرایی سد و نیروگاه سیمره با توجه به آبگیری سد سیمره برنامه فشرده‌ای برای تملک اراضی روستاهای اطراف سد اجرا شده است.

آبگیری سد سیمره علاوه بر رونق منطقه باعث تبدیل سد به یکی از زیستگاه‌های مهم پرندگان مهاجر در استان ایلام تبدیل کرده است.

دریاچه سد سیمره به طول 10 کیلومتر، از حیث جغرافیایی زیستگاه بسیار مناسبی برای زمستان گذرانی پرندگان مهاجر در این استان شده است.

پرندگان مهاجر به این سد، بیشتر از گونه‌های حواصیل خاکستری، ماهی خورک ابلق، چنگر، باکلان، اگرت سفید و اردک سرسبز هستند.

 این پرندگان با شروع فصل سرما مهاجرت خود را از مناطق سردسیری روسیه و آسیای میانه آغاز می‌کنند و از نیمه آبان ماه تا پایان فصل سرما در محدوده دریاچه سد سیمره زمستان گذرانی می‌کنند.

سد سیمره در فاصله تقریبی 700 کیلومتری جنوب غربی تهران، حد فاصل دو استان ایلام و لرستان و 40 کیلومتری شمال غربی شهرستان دره شهر بر روی رودخانه سیمره در حال احداث است. 

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 6روز