روزانه ۱۵ درصد مردان و ۱.۵ درصد زنان ایلام سیگار می‌کشند

سرپرست پیشگیری و مبارزه با بیماری مرکز بهداشت استان ايلام گفت: با وجود آگاهی مصرف‌کنندگان موادمخدر مخصوصا سیگار از عوارض آن بر روی سلامتی انسان، روزانه بیش از 15 درصد مردان و 1.5 درصد زنان استان سیگار مصرف می‌کنند.
دکتر اسد احسان‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: در مورد مصرف دخانیات که شایع‌ترین نوع آن سیگار است و در طول تاریخ نیز مورد استفاده بشر قرار گرفته است، آمار نشان می دهد که در دنیای امروزبه دلیل روند ماشینی شدن زندگی، مصرف دخانیات به راحتی بیشتر و دسترسی بهتر انجام می‌گیرد.
احسان‌زاده با اشاره به تأثیر دخانیات بر سلامت انسان و انواع بیماری‌هایي که به دنبال دارد، خاطرنشان کرد: دخانیات به شدت سلامت انسان را تهدید می‌کند؛ چرا که امروز نسبت به گذشته و بخصوص در بین نوجوانان مصرف آن بسیار بیشتر شده است.
وی با بیان این‌که در سال 2020 یعنی طی 8 سال آینده بیماری‌های ناشی از مصرف دخانیات بیش از 4 برابر افزایش پیدا می‌کند، تصریح کرد: آمار جهانی هم اکنون بیانگر این واقعیت است که 2.6 درصد از جمعیت جهان دخانیات مصرف می‌کنند که با این رویه مصرف آن در طی 8 سال آینده به 9 درصد افزایش پیدا خواهد کرد.
سرپرست پیشگیری و مبارزه با بیماری مرکز بهداشت استان با اشاره به این‌که بر اساس تحقیقات و بررسی‌هاي انجام شده گرایش جامعه امروزی به سوی مصرف دخانیات افزایش پیدا کرده است، عنوان کرد: در استان ایلام بنا بر تحقیقات انجام شده و طبق بررسی‌هایي که توسط دانشگاه علوم پزشکی استان انجام شد روزانه بیش از 15 درصد مردان و 1.5 درصد زنان سیگار مصرف می‌کنند.
احسان‌زاده با بیان این‌که طبق تحقیقات انجام شده میانگین سن شروع مصرف سیگار در استان 22 سال است، اضافه کرد: روزانه به طور میانگین هر مصرف کننده سیگار در استان 24 نخ سیگار مصرف می‌کند كه این آمار برای استانی مانند ایلام، خطرناک است.
این کارشناس بهداشت با اشاره به عوارض مصرف دخانیات خاطرنشان کرد: مصرف دخانیات علاوه بر داشتن عوارضی مانند بوی بد دهان، خرابی دندان‌ها، زدودن لطافت و شادابی از چهره و ضایعات پوستی به تضعیف حس لامسه منجر شده و تاثیر منفی بر روی عملکرد تنفسی می‌گذارد.
وی کم شدن درخشندگی چشم و افزایش ضربان قلب را از دیگر عوارض مصرف سیگار عنوان کرد و گفت: این ماده دخانی بیش از 10 نوع ماده سرطان‌زا را وارد بدن می‌کند که این موضوع می‌تواند زنگ خطری مهم برای افراد سیگاری باشد.
احسان‌زاده به تأثیرروانی این ماده اشاره کرد و گفت: سیگار یک وابستگی شدید در فرد ایجاد کرده و حالت روحی و روانی او را به هم می‌ریزد، خانواده‌ها باید علاوه بر تبیین آثار کوتاه مدت مصرف سیگار بر سلامت آنها، آثار بلندمدت را نیز بر روی فرزندان خود تشریح کنند تا نوجوانان مبتلا، آگاهانه مصرف سیگار را کنار بگذارند چون ترک آن در سنین بالاتر مشکل است.
احسان‌زاده با اشاره به این‌که قانون‌گذار می‌تواند نقش بی‌بدیلی در کنترل مصرف موادمخدر داشته باشد، تصریح کرد: قانون‌گذار باید حمایت بیشتری برای پیشگیری، آموزش و پوشش رسانه‌ای در بحث دخانیات، به دلیل افزایش روزافزون آن بخصوص در بین نوجوانان داشته باشد.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 4روز