گزیده نشریات / مرد گفتار درمانی و تله ناکارآمدی‌ها (پیک ایلام)

به عمل کار برآيد به سخنراني نيست
 به خرد کار برآيد به پريشاني نيست
زبان صرفاً وسیله ای ساده برای انتقال آنچه در ذهن گوینده می گذرد نیست بلکه همچون موجودی زنده دارای پیوندی عمیق با دیگر ارکان حیات اجتماعی است. برخی متفکران زبان را آئینه تمام نمای زندگی و زمانه می دانند. به سخنی روشنتر با نگاه به زبان و گفتار یک دوره تاریخی می توان به بسیاری از مشخصه های آن دوره تفطن پیدا نمود. دوره های فترت و انحطاط اجتماعی و اقتصادی شاهد انحطاط و قطع ارتباط زبان با زندگی اجتماعی می باشد. ادبیات دوره قاجار نمونه اعلای این گسستگی بین زبان و زندگی است. نثر مغلق و پیچیده این دوران ارتباطی با واقعیات تاریخی و اجتماعی ندارد. در حالی که کشور شکست های متعدد را متحمل شده است مورخین رسمی فتحعلی شاه را شاهنشاه می دانند و به هزار لقب و عنوان مزین میکنند. این مقدمه نسبتاً طولانی را به این دلیل نوشتم که سخنان استاندار ایلام ناخودآگاه من را به به یاد این گسستگی و قطع ارتباط زبان و واقعیتهای زندگی می اندازد.
شاید روزهایی که استاندار ایلام سربلند و مفتخر از برگزاری برنامه های بزرگ فرهنگی برای تعمیق بینش دینی مردم استان سخن می گفت، وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم را از نخبگان استعلام نکرده بود. وقتی بر انجام برنامه های فرهنگی نخ نما برای عامه مردم تاکید می شد ، پرداخت تسهیلات بنگاه های زودبازده ، آنچنان فشاری به بانکهای عامل  و مردم استان وارد آورده بود که مدیران بانک ها از پذیرفتن طرح های توجیهی کارشناسی نشده توسط کار و امور اجتماعی و صنایع و معادن ، رویگردان بودند، طرح های عمرانی پیشرفت کندی داشتند، ایجاد زیر ساخت های استان با مشکل مواجه بود ، از سفرهای استانی دولت به نفع طرح های بزرگ صنعتی و زیرساختی استفاده نشده بود ، نرخ بیکاری بالا بود و جوانان در رنج و تعب به سر می بردند.در این اوضاع عجیب ، مقوله فرهنگ مهمترین دلمشغولی جناب اعلایی در آغاز دوره استانداری بود.در آن روزها او مکرر نوع نگاه مدیران به مقوله های اقتصادی و کاری ، وضعیت فرهنگی ، برنامه های در دست اقدام دستگاه های اجرایی در زمینه های مختلف را با ملایمت به نقد می کشید اما حتی یک سطر برنامه برای اداره استان در ابعاد مختلف نداشت. برنامه های فرهنگی استاندار کلید خورده بود ، شب آفتابی و نسیم رحمت با انتقادات سنگین نخبگان و حتی مردم روبرو شد.آنها معتقد بودنداین برنامه ها مشکلی از مشکلات فرهنگی استان حل نمی کندو فقط هزینه است آنهم در برهه ای که مشکلات معیشتی مردم زیاد است .
 اعلایی از زمان آغاز به کار خود اعتقاد داشت مهر و محبت و عواطف بسیط را باید بیش از پیش در جامعه گسترش دهیم اما هیچ برنامه عملی در این زمینه ارائه نکرد و تنها به مصاحبه و سخنرانی بسنده می کرد. جمع بندی های توصیه گونه او در بیشتر جلسات استانداری، مدیران استان را با وجود سکوتشان، به این باور رسانده بود که استاندار جز همین سخنان کلی در خصوص» بایدها و نبایدها « و توصیه های اخلاقی و گریز به آیات و روایات ، از نظر عملی و مدیریتی چیزی در چنته ندارد، به همین خاطر آنها راه خود را می رفتند و این رویه وضعیت اقتصادی و اجتماعی استان را بیش از پیش دچار رکود کرده بود.
 اشتباهات استاندار در آغاز کار در انتصاب معاونان و مدیران استانداری بر کسی پوشیده نیست. اشتباهاتی که استان ایلام را آشفته تر و سرگردان تر کرد و پس از مدتی آن مدیران یکی پس از دیگری کنار گذاشته شدند برخی هم ماندند اما روی انتصاب های جدید هم دقت کافی صورت نگرفت که حاصل آن پیچیده تر شدن اوضاع مدیریتی و تداوم ناکارآمدی ها در بخش اجرایی و خدمات رسانی به مردم بود.برخی از مدیران و مشاوران منصوب شده استاندار طرح های غیرکارشناسی و عجیبی در سر داشتند به عنوان مثال مشاور وقت استاندار در امور اشتغال و سرمایه گذاری ، طرح مرکز جامع اشتغال و سرمایه  گذاری را دنبال می کرد به این معنی که  نمایندگان دستگاه های اجرایی مرتبط  با اشتغال و سرمایه گذاری و همچنین بخش خصوصی در یک سالن ( که محل آن سالن امتحانات مدیریت دولتی سابق تعیین شده بود) گرد هم آیند ، هر کس قصد سرمایه گذاری و یا ایجاد اشتغال داشت با مراجعه به این مرکز بتواند مجوز طرح خود را بگیرد ! بدیهی است  طرح این مرکز از همان ابتدا محتوم به شکست است چرا که سالهاست با وجود سخت گیری های مسئولان و کارشناسان و دواندن متقاضیان ، نتیجه چندانی حاصل نشده، مرکزی با حضور چند کارشناس چگونه از پس کار برمی آید. این طرح بحمدالله ناکام ماند.
در این زمان حیاتی ترین مسئله برای رکود پیش آمده ، سرمایه گذاری بود که با ازکار افتادن آن، مصوبات سفرهای استانی دولت و دیگر سند های بالا دستی برنامه توسعه به تاریخ خواهند افتاد.پس از روی کار آمدن جناب اعلایی ، نشانه ها حکایت از کم کاری در جذب سرمایه گذار داشت و این به این معنی بود که استان دچار ایست قلبی شده است و عملا این اتفاق افتاده بود .وی پس از گذر از یک دوره تکرار مکررات و سفر به شهرستان ها و روستاها متوجه فشارهای اقتصادی و نابرابری اجتماعی شد و همزمان با اجرای طرح هدفمندی یارانه ها که او تنها در مقام اجرا کننده آن بود ، این مشکلات اقتصادی را ناشی از عدم توزیع عادلانه منابع مالی دانست که باید با اجرای طرح هدفمند شدن یارانه ، اصلاح می شدند. ، اما این اتفاق هم نیفتاد چون تحلیل استاندار غیر عمیق و کارشناسی نشده بود.
 جناب اعلایی در این مدت با وجود همه سخنان فرهنگی، در این حوزه نیز کارنامه ناموفقی دارد. در این چند سال از چاپ کتاب هیچ حمایتی نشده است، حتی یک کتابفروشی هم به جمع کتابفروشی های استان اضافه نشده ، حوزه تئاتر و نمایش با بی اعتنایی مواجه بوده، هیچ برنامه ای برای حمایت از بخش خصوصی سرمایه گذار در بخش فرهنگی به خصوص ساخت سینما دیده نشده است، نهادها و دستگاه های فرهنگی از سوی ایشان حمایت نشده اند و از ایشان ناراضی هستند، نخبگان تاثیر گذار برای تولید آثار فرهنگی بی اعتنا مانده اند و در زمینه گسترش فرهنگ دفاع مقدس نیز اقدانم عملی در خوری از سوی ایشان انجام نشده است.
حوزه های پژوهشی و علمی هم وضعیتی بهتر از از دیگر حوزه های یاد شده ندارد . با وجود اینکه مسئولیت پژوهش از دانشگاه سلب شده و به معاونت پشتیبانی و منابع انسانی استانداری سپرده شده است، این حوزه نیز رها شده تلقی می شود.بنیاد ملی نخبگان که امیدهای زیادی به آن بسته شده ، حمایت نمی شودو از تلاش های پژوهشی جدید برخی نهادها هیچ حمایتی حتی در حد حمایتهای معنوی صورت نگرفته است و می توان گفت این حوزه قفل شده است. واقیت این است که مسئول ارشد استان با گفتار درمانی سعی در پوشش ضعف ها دارد.  با قاطعیت می توان گفت گفتارهایی که با زندگی و زمانه ارتباطندارند یا شعر هستند یا سخنانی فاقد معنا.
* علي مزامير
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و 7روز