اتلاف بیش از ۱۰۰۰ قلاده سگ ولگرد در ایلام

رییس مرکز بهداشت شهرستان ایلام گفت: کمیته اتلاف سگ‌های ولگرد استان، سال پيش، بیش از 1007 قلاده سگ ولگرد را در مرکز شهر و روستاها جمع‌آوری و تلف كرد.
دکتر"علی‌محمد کرم‌پور"، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اعلام این خبر اظهار کرد: در 6 ماه نخست سال پيش در روستاها و مرکز شهر 245 قلاده و در 6 ماهه دوم سال، بیش از 761 قلاده سگ تلف شدند که مجموع در سال 90 بیش از 1007 قلاده را کمیته جمع‌آوری و اتلاف سگ‌های ولگرد استان تلف كرد.
وی با بیان اینکه در سال 89 در مراکز شهری بیش از 902 قلاده سگ اتلاف شدند، افزود: این آمار در روستاها بیش از 123 قلاده بود که در جایگاه‌های مشخص و بدون ایجاد آلودگی زیست‌محیطی دفن شدند.
رییس مرکز بهداشت شهرستان ایلام با اشاره به اتلاف سگ‌ها در سال‌های 88 در روستاها و مرکز شهر ایلام خاطر نشان کرد: در مرکز شهر ایلام، شهرک صنعتی و حوزه چوار بیش از 157 قلاده و در روستاهای دهستان میشخاص و سرتاف بیش از45 قلاده تلف شد که جمعاً 202 قلاده بود.
كرم‌پور با بیان اینکه در 3 ماهه نخست امسال با رایزنی‌های کمیته اتلاف سگ‌های ولگرد استان تصميماتي اتخاذ و اقداماتي انجام شد، گفت: امسال بیش از 226 قلاده سگ اتلاف و در جایگاه مشخص با نظارت کامل مرکز بهداشت دفن شدند.
وي با اشاره به دستگاه‌های متولی این امر خاطر نشان کرد: این اتلاف‌ در مرکز شهر، شهرک صنعتی شامل بخش مرکزی استان با همکاری نیروی انتظامی، شهرداری و مرکز بهداشت انجام شد اما در حوزه روستاها شامل بخش چوار دهستان میشخاص و سرتاف با همکاری بخشداری‌ها، دهیاری‌ها و مراکز بهداشتی آن مکان انجام شده است و همچنان ادامه دارد.
رییس مرکز بهداشت شهرستان ایلام با اشاره به نوع دفن لاشه‌های سگ‌های ولگرد ادامه داد: با ایجاد چاله‌اي در زمین که به لحاظ زیست محیطی و بهداشتي مشکلي به بار نمي‌آورد و با ایجاد یک لایه آهک در بخش تحتاني و فوقاني لاشه سپس کاملا با خاک پوشانده می‌شود.
كرم‌پور ادامه داد: کمیته برنامه اتلاف سگ‌های ولگرد هر 3 ماه یکبار با همکاری دستگاه‌های مربوطه برگزار و در اين كميته تصمیمات گرفته مي‌شود.
وي در رابطه با بیماری‌هاي منتقل‌شونده از سگ‌های ولگرد به انسان گفت: "هاري" مهم‌ترین بیماری سگ‌های ولگرد است که با گزیدن و یا چنگ زدن به انسان منتقل می‌شود این بیماری مشترک بین انسان و حیوان است چنانچه در صورت ابتلاء انساني سریعاً به مراکز بهداشتی مراجعه نشود با مرگ حتمي شخص همراه است.
رییس مرکز بهداشت شهرستان ایلام با بیان اینکه درمان سگ گزیدگی در 5 نوبت و تمام درمان آن به صورت رایگان انجام و هیچ هزینه‌ای برای بیمار ندارد در ادامه توصیه کرد: نباید محل گزش و يا چنگ زدن سگ پوشانده شود چون سبب تقویت، رشد و تكثير ویروس "هاری" در زخم می‌شود.
كرم‌پور افزود: بیشترین حیوان گزیدگی‌ها در استان مربوط به سگ گزیدگی است که نیازمند درمان زير نظر پزشک مربوطه دارد.
وي با اشاره به صدمات سگ‌های ولگرد خاطر نشان کرد: صدمه به بهداشت و روان عمومی و انتقال ویروس "هاری" از مشکلات سگ‌های ولگرد است.
رییس مرکز بهداشت استان تاکید کرد: روند اتلاف سگ‌های ولگرد که سبب بروز مشکلاتی برای مردم شده است هم‌چنان با همکاری دستگاه‌های مربوطه ادامه دارد.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 16سال و 15ماه و -12روز