ممنوعیت برداشت عسل از کندوهای صخره‌ای و درختی ایلام

معاون محیط زیست استان ايلام گفت: برداشت از کندوهای صخره‌ای و درختی در حیات وحش استان ایلام ممنوع و در صورت مشاهده سازمان محیط زیست در چارچوب آیین‌نامه‌های مرتبط با حفاظت از حیات وحش با عامل برخورد خواهد کرد.
"غلامرضا ابدالی" در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: کندوهای صخره‌ای و درختی بخشی از حیات‌وحش است، به همین خاطر برداشت از عسل آنها طبق آیین‌نامه‌های مرتبط با حفاظت محیط زیست منع قانونی دارد، اصولا برداشت برخی افراد از اینگونه کندوها غیراصولی و به صورت زیانبار انجام می‌شود.
وی درباره آمار کندوهای صخره‌‌ای و درختی که در سطح کوهستان‌ها و مراتع استان ایلام وجود دارد، گفت: با توجه به توپوگرافی مناطق حفاظت شده و گستردگی دامنه این گونه کندوها، امکان آمارگیری دقیق از آنها وجود ندارد، با این حال محیط بانان ما موظف شده‌اند تا همواره مراقب کندوها باشند.
ابدالی با بیان اینکه متأسفانه براثر برداشت غیراصولی عسل توسط تعدادی افراد غیرکارشناس در سال‌های گذشته تلف شدن زنبور با توان تولیدی صد درصد خالص شده است، تأکید کرد: همواره حفظ این گونه کندوها جزء اولویت‌های کاری محیط بانان ماست.
همچنين مدیر امور طیور جهادکشاورزی استان ایلام درباره امکان شبیه‌سازی کندوهای صخره‌ای در شرایط غیرطبیعی گفت:هر چند این کار سخت است و تا این لحظه امکانش تجربه نشده است، اما طبیعت استان ایلام چنین شبیه‌سازی‌هایی را ممکن ساخته است.
"عبداله شوهانی" در گفت وگو با خبرنگار ایسنا افزود: اگر این امکان فراهم شود ومزارع تولید عسل طبیعی از نوع صخره‌ای یا درختی مشابه آنچه در کوهستان‌ها و مراتع ما نمود دارد، شاهد باشیم بی‌تردید عسل طبیعی‌تری استحصال خواهد شد.
وی درعین حال گفت: در شرایط فعلی در تلاش هستیم تا در مزارع تولید عسل به جای استفاده از کندوهای چوبی که از طول عمر کمتری برخوردارند از کندوهایی با جنس "فایبرگلاس" استفاده کنیم و چنانچه زنبورداری رغبت به این کار نشان دهد می‌تواند تقاضای خود را به مدیریت امور طیور جهادکشاورزی ارائه کند.
مدیر امور طیور جهادکشاورزی استان ایلام همچنین گفت: در سال 90 نسبت به سال قبل از آن با 10 درصد افزایش برداشت عسل مواجه بودیم که علت اصلی آن کاهش بروز گرد وغبار بود.
وی با بیان اینکه هم اینک 53هزار کلنی در سطح مزارع استان وجود دارد، تأکید کرد: در سال 90 بیش از 440 تن عسل برداشت شد که نسبت به سال قبل از آن 10 درصد افزایش داشت.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 13روز