دامنگیر شدن "زالو درمانی" در ایلام نگران‌کننده است

درشرایطی که مدیر پژوهش جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام نسبت به دامنگیر شدن "زالو درمانی" در برخی مراکز درمانی خصوصی در ایلام ابراز نگرانی می‌کند، رییس اداره نظارت دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام می‌گوید: براساس شرح حال وظایف خود کسانی که بدون تخصص و مجوز وارد این گونه فعالیتها می‌شوند، به مراجع ذی‌ربط معرفی خواهند شد.

مهندس "حیدر مفتاحی‌زاده"، مدیر پژوهش جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام در گفت‌وگوبا خبرنگار ایسنا اظهار کرد: به عنوان مرکز پژوهشی جهاد دانشگاهی ایلام از توسعه طب سنتی در استان ایلام حمایت می‌کنیم، اما این رویه نباید بدون حساب و کتاب دامنگیر شود.

وی با ابراز نگرانی از دامنگیر شدن "زالو درمانی" در ایلام بدون توجه به تخصص‌های نهفته در آن، تاکید کرد: برخی مراکز درمانی خصوصی در نقاطی از مرکز استان اقدام به معالجه افراد از طریق زالو می‌کنند که بررسی‌ها نشان داده که این معالجات غیرتخصصی و غیرعلمی است.

مهندس مفتاحی‌زاده گفت: در شرایطی که نخستین گروه از دانشجویان مقطع فوق تخصص طب سنتی هنوز سرگرم تحصیل‌ هستند، با این حال چگونه است که برخی افراد اقدام به از راه‌اندازی کلینیک فوق تخصص می‌کنند؟.

وی اظهار کرد: شنیده‌ها حاکی است که فرد معالج در این گونه کلینیکها از یک زالو برای درمان بیش از یک بیمار استفاده می‌کنند که در نهایت این گونه معالجات ممکن است از نگاه تخصصی ناقل بیماری به حساب آید.

مدیر پژوهش جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام همچنین گفت: به موجب سوگندنامه‌ای که فارغ‌التحصیلان مراکز دانشگاهی یاد می‌کنند یک بیمار در واقع محرم فرد معالج است، ولی افرادی که تحت عنوان فوق تخصص در کلینیکهای مذکور در ایلام فعالیت می‌کنند حتی با رشته نباتات هم بیگانه هستند.

در همین حال رییس اداره نظارت دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام به خبرنگار ایسنا با تایید فعالیت این گونه مراکز درمانی تحت عنوان فوق تخصص گفت: براساس شرح حال وظایف خود کسانی که بدون تخصص و مجوز وارد این گونه فعالیتها می‌شوند، به مراجع ذیربط معرفی می‌شوند.

دکتر "پوررحیم"، تاکید کرد: زالو درمانی نیازمند تخصص است، چرا که استفاده از این شیوه درمانی به صورت غیر تخصصی پیامدهای منفی بلکه بعضا خطرناکی دارند.

وی گفت: ممکن است در این شیوه درمانی جریان انتقال ویروس ایدز و هپاتیت از فردی به فردی دیگر نیز رخ دهد.

در همین حال مدیرکل تعزیرات حکومتی استان ایلام نیز به خبرنگار ایسنا، گفت: فعالیت این گونه مراکز درمانی که بدون مجوز انجام‌ پذیرد، متوقف می‌شود.

"فرشید زرگوش" تاکید کرد: از روز سه شنبه گشت مشترک دانشگاه علوم پزشکی و تعزیرات حکومتی با هدف نظارت بر مراکز درمانی که تحت عنوان طب سنتی از جمله فوق تخصصی فعالیت می‌کنند، راه‌اندازی شد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و 8روز