ایلامی‌ها نان کم می‌خرند یا کم می‌خورند؟

در ذائقه مردم ایلام هیچ ماده غذایی جای نان را نمی‌گیرد، یعنی اگر تمام مواد مغذی بر سر سفره ایلامی‌ها باشد، اما باز جای این برکت خداوندی بر سر سفره خالی باشد، انگارغذایی نیست و ترجیح می‌دهند حتما قضای این خوردن را بجا آورند؛ زیرا نان را نعمتی می‌دانند که هیچ جایگزینی برای آن نیست؛ از اين رو صف‌های شلوغ برخي نانوایی‌ها با هیچ جای دیگری قابل مقایسه نیست.
در یکی از نانوایی‌هایی که همیشه شلوغ بود، یکی از نانواها به خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، گفت: قبل از آزاد شدن قیمت نان برخی افراد را می‌شناختم که بیش از حد متعارف نان می‌گرفتند، که یک بار از یکی از آنها پرسیدم این همه نان را برای کجا می‌خواهید؟ در جوابم گفت که مستخدم شرکتی است و باید هر روز برای وعده ناهارشان نان بگیرد، اما با هدفمندی یارانه‌ها میزان نانی که از ما می‌گرفت خیلی کم شد، گفتم شاید بیکار شده یا وعده غذایی شرکتی که در آن کار می‌کند قطع شده است. کنجکاوانه از او پرسیدم چه خبر او جواب داد: دیگر نان گرفتن فایده‌ای ندارد و در گوشی مطلبی را گفت که کاش نمی‌گفت.
وي ادامه داد: مطلب این بود "آن وقت نان خشک بازارش بهتر بود، اما امروز نان تازه گران‌تر از قیمتی است که نان خشکی‌ها از ما می‌خرند".
این اظهارات نانوا خبرنگار ایسنا را وادار کرد تا با یکی از کسانی که داد و فریاد ظهرگاهی‌شان با کوچه‌های شهرمان الفتی دیرینه دارد وارد صحبت شود، نوجوانی با فرغون کهنه که یک گونی و ترازویی مستعمل روی آن قرارداده است با صدای "نون خشکی" به راه رفتن ادامه می‌دهد، هرچند حاضر به صحبت کردن نیست، اما به اصرار چند دقیقه‌ای جسته و گریخته اظهار می‌کند: قبلا با هر صدایم برخی خانواده‌ها حداقل 10 کیلوگرم نان براي فروش مي‌آوردند و بازار این کار رونقی خاص داشت، اما امروزه دیگر بازار ما رونقی ندارد.
در این ایام شاهد افزایش تعداد نانوایی‌های سطح شهر با کیفیت نسبتا بهتري نیز بوده‌ایم که این را می‌توان از صحبت‌های مردم استنباط کرد. یکی از اهالی شهر ایلام گفت: قبل از اجرای هدفمندی یارانه‌ها می‌توان گفت کیفیت نان ایلام بسیار پایین بود، اما امروز با افزایش نانوایی‌ها این کیفیت در حدی بالاتر از متوسط است که شاید این کیفیت مدیون افزایش تعداد نانوایی‌های سطح استان باشد.
مهندس علی مهدوی، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: عمده‌ترین مشکل اقتصادی ما دوگانگی قیمت‌ها بود که دستاورد این دوگانگی عدم تخصیص کارآمد منابع، افزایش بی‌رویه مصرف، اتلاف منابع، افزایش قاچاق کالا، بروز فساد و ایجاد رانت بود که با هدفمندسازی یارانه‌ها این موارد کمرنگ و یا به کلی برچیده شده است.
وی با بیان اینکه هدفمندسازی یارانه‌ها نتایج خوبی در زمینه گندم، آرد و نان داشته است، افزود: قبل از هدفمندسازی یارانه‌ها ضایعات و اتلاف زیادی را در زنجیره تأمین گندم، آرد ونان شاهد بودیم که با اجرای این طرح از این اتلاف بی‌مورد جلوگیری شده است.
مهدوی خاطرنشان کرد: در کنار ضایعات عمده اجزای زنجیره تأمین از گروه کشاورزان تا تولیدکننده وهمچنین نانوایی‌ها، همدیگر را متهم به ناکارآمدی و ضعف می‌کردند و در نهایت مصرف کننده نهایی یعنی مردم محکوم به خرید محصول بی‌کیفیت بودند.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با اشاره به مهمترین دستاورد در هدفمندسازی یارانه‌ها در حوزه گندم، آرد و نان مبني بر اعتمادسازی و درگیری بخش خصوصی به ویژه در امر خرید گندم بوده است، تصریح کرد: حاصل آن کاهش سرانه مصرف گندم از 144 کیلوگرم به 100 کیلوگرم در استان، افزایش کیفیت محصول نان، کاهش هزینه تمام شده افزایش رقابت همراه با افزایش کیفیت، کاهش صف‌های طویل و در نتیجه رضایتمندی مصرف‌كنندگان بوده است.
صادق پژوهان، رییس اتحادیه نانوایان ایلام در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: نان در استان جزء سبد غذایی مهم خانواده‌ها محسوب می‌شود؛ لذا آزاد شدن آن موجب ضربه زدن بخصوص به خانواده‌های کم درآمد و ضعیف می‌شود.
وی با بیان اینکه بیش از 15 نوع نان در استان پخت می‌شود، افزود: استان ایلام یکی از استان‌هایي است که از تنوع نان بالایی برخوردار است، به همین دلیل است که آزاد شدن نرخ نان تاثیر بیشتری روی آن می‌گذارد.
پژوهان با اشاره به اینکه بیش از 560 نانوایی در سطح استان فعال هستند، خاطر نشان کرد: بیش از 10 نانوایی کشیک در ایام نوروز به مسافران و گردشگران نوروزی خدمات دهی کرده‌اند و هیچگونه مشکلی در زمینه فراهم کردن نان در این ایام برای مسافران و گردشگران نداشته ایم.
وی تعداد نانوایی‌های غیربومی را 12 باب عنوان و خاطرنشان کرد: این نانواها به نان استان تنوعی بیشتر بخشیده و مردم از آنها استقبال می‌کنند؛ بعلاوه می‌توان به نانوایی‌های نان ساجی که برخی بانوان ایلامی نسبت به طبخ آنها اقدام می‌کنند دارای مجوز هستند اشاره كرد.
پژوهان در کل تاثیر قانون هدفمندی را مثبت ارزیابی و ابراز امیدواری کرد این طرح به کیفیت بهتر نان در ایلام بینجامد.
نظرات ارسال نظر
  • dhgfhhدر تاریخ ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۱

    نان قوت لايموت ما ايلاميهاست چون ارزونه

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و 8روز