راه؛ نیاز جدی ایلام برای توسعه/ افزایش سرمایه گذاری نیازمند زیرساخت

یکی از مهمترین نیازهای استان ایلام به خصوص برای جذب سرمایه گذاری در مناطق مختلف، راه های ارتباطی مناسب است که این مهم برای توسعه استان می تواند نقش مهم ایفا کند.
به گزارش خبرنگار مهر، ایلام کنونی یکی از مهمترین مناطق وابسته به تمدن کهن و باستانی ایلام بوده و در واقع نام فعلی ایلام به نوعی برگرفته از تمدن ایلام باستان است.
مردم این استان از گذشته تابه حال با توجه به موقعیت های جغرافیایی، اقلیمی و فرهنگی از نظر سخت کوشی، کار و تلاش و اعتقادات زبانزد هستند.
از آن جایی که استان ایلام در غربی ترین نقطه کشور قرار گرفته و دارای 420 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق است، مردم آن از سالیان گذشته چه در همراهی با دولت ها و چه بدون نیاز به کمک دولت و حکومت مرکزی از آب و خاک ایران جانانه دفاع کرده اند که اوج آن دفاع و استقامت مثال زدنی این مردم در دوران باشکوه دفاع مقدس است.
علاوه بر این خصلت ها مردم این استان در مهمان نوازی، کمک به یکدیگر و همنوعان خود و تلاش همگانی در رفع مشکلات خود کارنامه درخشانی به جای گذاشته اند.
مردم این استان 100 درصد شیعه مذهب و عاشق اهل بیت عصمت و طهارت هستند و به این دلیل مسیر مطمئنی برای سفر به کشور عراق و عتبات عالیات است و سالانه میلیون ها نفر از طریق مرز مهران به زیارت عتبات مقدسه مشرف می شوند.
درحالی که یکی از شاخص های پیشرفت توسعه راههاست، استان ایلام در این زمینه با مشکلاتی روبروست.
ایلام استانی است که حتی یک کیلومتر آزادراه و اتوبان ندارد و این در شرایطی است که این استان به عنوان کریدور ارتباطی با سایر کشورهای واقع در غرب ایران می تواند نقشی اساسی ایفا کند.
با سرنگونی رژیم بعثی و افزایش ارتباطات با کشور عراق، انتظار می رفت تحول بزرگی در راههای استان ایلام ایجاد شود اما در سالهای اخیر با وجود افزایش ترانزیت با کشور عراق، مشکلات بخش راه این استان همچنان پابرجاست.
درحالیکه سالانه دو میلیون زائر از راههای استان ایلام تردد می کنند و تانکرهای نفت کش متعدد، ترانزیت سوخت از طریق مرز مهران به کشور عراق را برعهده دارند اما جاده ها با استانداردهای جهانی فاصله زیادی دارند.
سرمایه گذاری اندکی در زمینه توسعه راههای استان صورت گرفته است درحالیکه توسعه راه ها به خصوص در مرز بین المللی مهران ضروری است.
نبود جاده های مناسب در استان ایلام درحال حاضر باعث فرار سرمایه ها از استان شده است و بخش خصوصی نیز حاضر به سرمایه گذاری در این زمینه نیست.
آغاز اجرای طرح تونل کبیرکوه هم امید های جدیدی برای مردم مناطق جنوبی استان ایجاد کرده است.
حذف 20 کیلومتر گردنه بسیار خطرناک و برف گیر کبیر کوه بین شهرستان های آبدانان و دره شه، حذف 300 فقره پیچ گردنه و کاهش مسافت شهرستان آبدانان - دره شهر به کمتر از 18 کیلومتر و حذف گردنه سخت گذر هزار و 100 متری آبدانان - دره شهر - ایلام از مزایای احداث این تونل عظیم است.
این طرح با اعتباری افزون بر 850 میلیارد ریال درحال اجراست.
در صورت اجرای برنامه های مناسب و شناسایی و رفع مناطق حادثه خیز استان ایلام، علاوه بر کاهش تلفات جاده ای، نقش ترانزیتی استان ایلام با کشورهای همسایه افزایش می یابد و زمینه ایجاد زیربناهای توسعه استان فراهم می شود.
مدیرکل سابق اداره راه و ترابری استان ایلام گفت: از سال 84 تاکنون 268 کیلومتر راه اصلی در استان ایلام ساخته شده است.
رضا سلیمانی با بیان این خبر افزود: قبل از انقلاب به راههای استان ایلام توجهی نشده بود و در طول هشت سال دفاع مقدس هم به علت جنگ تحمیلی امکان توسعه راهها فراهم نبود.
سلیمانی افزود: این دوعامل باعث شد تا کیفیت راه های استان نسبت به دیگر مناطق کشور در سطح پایینی قرار بگیرد.
وی ادامه داد: همچنین در این مدت 296 کیلومتر راه روستایی آسفالته و 10 کیلومتر بزرگراه احداث شده است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر  133 پروژه راهسازی در استان در حال اجراست، اظهار داشت: در ابتدای دولت نهم تعداد پروژه ها 100 پروژه بوده است و میزان اعتبارات در این مدت از 35 میلیارد تومان به 90 میلیارد تومان رسیده است.
سلیمانی رفع و حذف 40 نقطه پرحادثه و پروژه های مهم و اثرگذاری مانند بهسازی و اصلاح باند فرودگاه ایلام و افزیش پروازها، احداث راه ایلام - حمیل، ایلام - ایوان و مهران - پایانه مرزی را از مهمترین پروژه های اجرا شده در سالهای اخیر عنوان کرد.
وی اضافه کرد: طرح های خوبی برای ایجاد تحول در بخش راه استان در دست اجراست که 31 کیلومتر طرح های بزرگراهی از آن جمله است.
مدیرکل سابق اداره راه و ترابری استان ایلام عنوان کرد: مسیر ایلام به سمت کرمانشاه هم از طریق راههای ایوان و هم سرابله چهار خطه می شود و یک خط جاده مهران به سمت مرز تکمیل شده است و خط دوم آن در صورت تامین اعتبار تا پایان امسال کامل می شود.
سلیمانی اظهار داشت: با توجه به اینکه مرز مهران بین المللی است، بهسازی وضع آن در دستور کار قرار دارد و نیاز است که یک بزرگراه در مسیر ایلام - مهران ایجاد شود.
طول راه های استان ایلام در مقایسه با سایر استانها وضع مناسبی دارد اما سایر عوامل باید اصلاح شود که وزارت راه در این زمینه چند برنامه در دستور کار دارد که ارتقای درجه جاده هایی که ترافیک در آن ها سنگین است از جمله این برنامه هاست.
اگر جاده های فرعی به اصلی تبدیل و پس از آن چندخطه شود، مسافت بین استان ایلام و کرمانشاه کوتاهتر می شود تا بهتر و آسانتر بتوان از خدمات و تجهیزات استان همجوار استفاده کرد.
با محقق شدن مصوبه دولت مبنی بر اختصاص 150 میلیارد تومان به استان ایلام، می توان مشکلات بخش راه و ترابری را در استان کاهش داد.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و 8روز