ایلام تا دو سال آینده باید به فکر قبرستان جدید باشد

آرامستان "بهشت رضا(ع)" در شهر ایلام حداکثر تا دو سال آینده گنجایش دفن دارد، بعد از آن باید به فکر قبرستان جدیدی بود، جایی که گذر همه به آنجا خواهد افتاد، فقیر وغنی، زن و مرد، پیر وجوان، خرد وکلان، دانا و نادان "سرزمین خاموشان".
به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، آرامش و سکوت عمیقی بر آنجا حاکم است که هر از گاهی با ناله و شیون کسانی که عزیز از دست رفته‌شان را مشایعت می‌کنند به هم می‌خورد، اصلی‌ترین چیزی که اینجا فکر را به خود جلب می‌کند، فکر مرگ است "همراه همیشگی زندگی".
امری اسرارآمیز حاوی ندانسته‌ها و نگفته‌های بسیار، اما اینجا چیزهای دیگری هم برای پرسیدن و دانستن وجود دارد که دیگر با معنای وجودی و متافیزیکی مرگ کاری ندارد، مسایلی کاملا این جهانی و اداری؛ به همین منظور به سراغ متولی آرامستان بهشت رضا(ع) شهر ایلام رفتم، در بین مسیر رفتن این سوال برای خودم مطرح شد که بعد از مرگم در کدام قطعه این قبرستان مرا دفن می‌کنند؟ در همین گیر و دار با خود فکر می‌کردم و جاهایی مختلف دیگر از جمله جوار امامزاده علی صالح (ع) را که مردم علاوه بر این قبرستان در آنجا نیز مردگان خود را دفن می کنند در ذهن مرور می‌کردم، کاملا در فکر مرگ و قبرم فرو رفته بودم که راننده تاکسی گفت: رسیدیم بفرمایید.
ای کاش پیاده نمی‌شدم، ای کاش اصلا نمی‌آمدم، صحنه‌ای تکان دهنده دیدم که به یاد گزارش"چمر" افتادم، زنان و مردان روبروی هم درحال شیون بودند، جوانی را در سانحه تصادفی از دست داده بودند، در حیاط غسالخانه منتظر گرفتن جنازه بودند، از کنار این صحنه گذشتم و به سراغ مسول آرامستان رفتم که دفتر کارش در داخل قبرستان بود.
حیدر سبزه، مسوول آرامستان بهشت رضا (ع) شهر ایلام در گفت وگو با ایسنا، ضمن بیان اینکه دیدن این صحنه‌ها برای ما عادی شده؛ چرا که روزانه بارها و بارها این صحنه‌ها را می‌بینیم، اظهار کرد: ماهانه بین 28 تا 30 نفر در این قبرستان دفن می‌شود.
وی با بیان اینکه قبرستان بهشت رضا(ع) ایلام در31 قطعه تقسیم‌بندی شده است، افزود:ساخت این قبرستان در سال 72 بوده که قبل از آن، مردم برای دفن مردگان خود به صالح‌آباد می‌رفتند، ولی با شکل‌گیری این قبرستان، رفتن به قبرستان‌های دیگر کمتر شده است.
سبزه، قطعه‌های قدیمی را 20 تا 25 قبری و قطعه‌های جدید را 700 قبری اعلام و عنوان کرد: قیمت هر قطعه قبر در این آرامستان 156 هزار تومان است.
مسوول آرامستان بهشت رضا(ع) شهر ایلام همچنین با اشاره به اینکه سال گذشته 285 نفر در این آرامستان به خاک سپرده شدند، تصریح کرد: در طول سال گذشته همچنین 88 بچه فوت شده نیز در آرامستان بهشت رضا (ع) شهر ایلام دفن شده است.
وی در تشریح پیش فروش قبر در این آرامستان اضافه کرد:طی سال گذشته 20 قبر پیش فروش شد که در سال جاری هنوز موردی ثبت نشده است.
سبزه با بیان اینکه برای غسل هر فرد بزرگسال 26 هزار تومان هزینه دریافت می‌شود، بیان کرد: بابت کفن کردن این افراد همچنین 30 هزار تومان دریافت می‌کنیم.
مسول آرامستان بهشت رضا(ع) شهر ایلام کل مساحت این آرامستان را 60 هکتار دانست و گفت: مشکل زمین در این قبرستان به گونه‌ای است که حداکثر تا دو سال آینده فقط می‌توانیم دفن کنیم، که این در حالیست که روند مرگ و میر لحظه به لحظه در حال افزایش است.
وی با اشاره به اینکه غسل، کفن و قبر بچه در این قبرستان 40 هزار تومان هزینه دارد، خاطر نشان کرد: بعضی از خانواده‌های ایلامی که قبلا در جوار امامزاده علی صالح(ع) زمین خریداری کرده‌اند هنوز مردگان خود را فقط در آن قطعه به خاک می‌سپارند.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و 4روز