ملاقات‌های قبیله‌ای در بیمارستان‌های ایلام!

حضور فامیلی و قبیله‌ای ملاقات‌کنندگان بیماران در بیمارستان‌های ایلام کار را از روال عادی خارج کرده است! اين در حاليست كه هجوم برخی از ملاقات‌کنندگان خارج از ساعت ملاقات بیمارستان که معمولا از ساعت 14 تا 16 هر روز است، علاوه بر مشکلاتی که برای پرسنل بیمارستان پیش می‌آورد، موجب بی‌نظمی و تخریب اموال بیمارستان نيز می‌شود!
اکبر جلالی، بیمار بخش جراحی مردان یکی از بیمارستان‌های ایلام به ایسنا، گفت:متأسفانه برخی از افراد در ساعات غیرمعمول ملاقات و آن هم در شب برای سرکشی از بیماران خود به بیمارستان مراجعه می‌کنند، به طوري كه ساعات استراحت شبانه بیماران در بیمارستان‌های ایلام به محافل شب‌نشینی تبدیل شده است، شاید من بیمار با دیدن خویشان و اقوامم خوشحال شوم ولی در حقیقت اسباب مزاحمت سایر هم اتاقی‌هایم را فراهم کرده‌ام.
امیر احمدی، دیگر بیمار یکی از بیمارستان‌های شهر ایلام هم در اين مورد گفت:چرا حراست بیمارستان‌ها اجازه ورود به افراد را در ساعات غیرملاقات می‌دهند؟
این بیمار با ابراز گلایه از مسوولان بیمارستان تصریح کرد: برخی از بیماران نیازمند استراحت مطلق هستند که این آرامش حتی در شب هم برای آنها فراهم نمی‌شود.
وی با اشاره به اینکه گاهي اوقات دیده می‌شود حتی در بعضی از مواقع به صورت قبیله‌ای پشت در اتاق عمل منتظر بیرون آمدن دکتر و با خبر شدن از وضعیت بیمار خود هستند، خاطرنشان کرد: ملاقات و نحوه انجام گرفتن آن نیازمند فرهنگ‌سازی در استان است.
یکی از محافظان فیزیکی يك بیمارستان در ایلام نیز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ضمن بیان اینکه بحث ملاقات در بیمارستان‌های ایلام حکایتی جذاب و جالب است، گفت: به طور کلی ملاقات در بیمارستان‌های ایلام، تعطیلی و حتی استراحتی کوتاه ندارد.
وي با بیان اینکه برخی از ملاقات‌کنندگان بخش مراقبت‌های ویژه می‌خواهند هر طوری شده وارد بخش شوند، عنوان کرد: متأسفانه فشارها در این بخش از بیمارستان‌های ایلام، در برخی از موارد به درگیری کشیده می‌شود که گاهی به تخریب اموال هم می‌انجامد.
وی با اشاره به اینکه پایان ساعت ملاقات در بیمارستان‌های ایلام حکایت خاص خود را دارد، عنوان کرد: مأموران حفاظت فیزیکی بیمارستان‌ها در ساعات پایانی ملاقات، با هزار خواهش و تمنا از ملاقات‌کنندگان می‌خواهند اتاق را ترک کنند.
وي با بيان اينكه جریان بیرون آمدن ملاقات‌کنندگان در پایان وقت ملاقات بسیار عذاب‌آور است، تصریح کرد: در بعضی از مواقع باید همراهان و ملاقات‌کنندگان را قسم دهیم تا بیمار را تنها بگذارند!
ح. کریمیان یکی از محافظان فیزیکی دیگر بیمارستان شهر ایلام با بیان اینکه ورود خودروهای شخصی به محوطه بیمارستان‌ها به نوبه خود به یک معضل تبدیل شده است، افزود: در مواردی دیده شده که خودرو همراه بیمار با مسدود کردن مسیر آمبولانس‌ها در خدمات‌رسانی به بیماران اورژانسی خلل ایجاد کرده‌اند.
وی اظهار کرد: بحث ملاقات‌های خارج از ساعات و شبانه برای ما به عادتی تبدیل شده که حتی در بعضی از موارد برخی‌ها با آمدن از روستاهای دور افتاده و قسم دادن محافظ فیزیکی مجبور می‌شویم به آنها اجازه ورود بدهیم.
این محافظ فیزیکی در بیمارستان همچنین با اشاره به اینکه در ساعات اولیه صبح که پزشکان برای ویزیت بیماران به بیمارستان‌ها می‌آیند، همراهان بیماران را به محوطه بیمارستان هدایت می‌کنیم که متأسفانه در این هنگام با مراجعه برخی از ملاقات‌کنندگان برای دیدن بیمارشان بعد از ویزیت، کارت همراه بیمار را از او می‌گیرند تا با این ترفند به ملاقات بروند، ابراز کرد: در ایلام حتی دیده می‌شود همراهان بیماران تصادفی و یا آنهایی که بدحال هستند ، شبانه در حیاط بیمارستان با زدن چادر می‌خوابند!
وی با اشاره به اینکه در مواردی که بیماری در آستانه فوت است، محیط بیمارستان به قبرستان و محفل عزاداری تبدیل می‌شود، گفت: در مواردی ما دیده‌ایم حتی فاتحه‌خوانی در حیاط بیمارستان نیز صورت گرفته است. 
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و 8روز