ایلام؛ زیستگاه متنوع حیات وحش در کشور/ افزایش شکار در منطقه

استان ایلام با داشتن گونه های مختلف جانوری از مهمترین زیستگاه های حیات وحش در کشور است و در سالهای اخیر معضلی به نام شکار در استان افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار مهر، استان ایلام با وسعت 20 هزار کیلومتر مربع در غرب کشور قرار دارد و وجود کوهستانها در مناطق شمالی و داشتن دشت های وسیع در مناطق جنوبی باعث شده تا این استان به یکی از ذخایر حیات وحش کشور تبدیل شود به گونه ای که در استان ایلام 32 گونه پستاندار و 183 گونه پرنده وجود دارد.

گونه های مختلف پستانداران حمایت و حفاظت شده در محیط زیست ایلام شامل پلنگ، قوچ و میش، آهو، سیاه گوش، خرس قهوه ای، روباه شنی و خفاش هستند.

همچنین گونه های غیر حمایت شده پستانداران حیات وحش ایلام شامل کل و بز، سمور و سنجاب، گرگ و شغال، روباه معمولی ، کفتار، گورکن، گراز و خرگوش و تشی هستند.

گونه های پرندگان حمایت شده نیز شامل قو، لک لک دراج، غاز پیشانی سفید و خروس کولی هستند و گونه های غیرحمایت شده را پرندگانی از قبیل کبک، بلدرچین، باقرقره، کبوتر، فاخته، قمری، درنا، حواصیل، ارگبه، سنقر، جغد و چکاوک تشکیل می دهند.

در این بین قوچ ومیش، کل و بز و انواع پرندگان شکاری به دلیل شکار بی رویه از جمله حیواناتی هستند که نسل آنها در معرض انقراض و تهدید قرار دارد.

مشکلات و موانع بخش محیط طبیعی استان را می توان به چند بخش شامل مشکل عدم ارزیابی زیست محیطی دقیق منابع برای استفاده پایدار، شکارهای غیرمجاز، بیکاری بالا و کمبود درآمد مناسب که سبب استفاده بیش از حد از منابع طبیعی می‌شود، تقسیم کرد.

کمبود شدید پرسنل محیط بان با توجه به وسعت استان، کمبود تجهیزات و امکانات حفاظتی و عدم استفاده از سیستم‌های سخت افزای و نرم افزاری بخش محیط طبیعی از نارسایی های موجود در بخش محیط زیست برای حفاظت و حمایت از گونه‌های جانوری و آثار طبیعی ملی در استان است.

در حال حاضر در زیستگاههای شمالی و ارتفاعات پوشیده از جنگل استان ایلام، گونه های حیات وحش کل و بز، خرس و پلنگ و در زیستگاه های جنوبی و نواحی دشتی و تپه ماهورها حیواناتی نظیر قوچ، میش و آهو زیست می کنند.

منطقه حفاظت شده مانشت و قلارنگ و دو منطقه شکار ممنوع کولک و بینا، چکر و جنگلهای کبیرکوه و دینارکوه و آثار طبیعی شهرستان دهلران و تالابهای چکر و سیاب درویش، دریاچه دوقلوسیاه گاو و رودخانه سیمره از نظر زیستی در این استان حائز اهمیت هستند.

حدود 13 درصد از عرصه های طبیعی استان به نوعی تحت حفاظت و مدیریت سازمان محیط زیست استان است که از این میزان حدود 126 هزار هکتار از مناطق فوق به صورت شکار ممنوع، 33 هزار هکتار به عنوان حفاظت شده و هزار و 400 هکتار به عنوان آثار طبیعی ملی تحت مدیریت و حفاظت محیط زیست ایلام است.

موضوع شکار غیرمجاز یکی از مشکلاتی است که باعث شده طبیعت بکر و غنی از حیات وحش ایلام با خطر انقراض برخی گونه ها مواجه شود.

معاون منابع طبیعی استان ایلام در این ارتباط اظهار داشت: استان ایلام با وسعت حدود 20 هزار کیلومتر مربع در غرب کشور جای دارد و به دلیل وجود حدود 87 درصد عرصه های طبیعی و زیبایی بکر و طبیعی به عروس زاگرس مشهور است.

عبدالرضا ابدالی افزود:‌ به نظر می رسد اطلاع رسانی مناسب به مردم و فرهنگ سازی در این زمینه بتواند علاقه ناشی از شکار را به علاقه حفاظت از محیط زیست و حیات وحش تبدیل کند.

این مسئول تصریح کرد: یکی از دلایلی که باعث می شود برخی از افراد اقدام به شکار کنند و حیات وحش را با خطر روبرو کنند، عدم آشنایی این افراد با اهمیت حیات وحش و ضرورت حفاظت از آن است.

وی سازماندهی شکار در مناطق حفاظت شده، افزایش اعتبارات عمرانی، معرفی قابلیت‌ها و پتانسیلهای ارزشمند طبیعی به عنوان آثار طبیعی ملی و افزایش سطح آگاهی مردم را از دیگر اقدامات مناسب برای حفاظت از این زیستگاهها و آثار طبیعی ملی استان برشمرد.

وی ادامه داد:‌ علاوه بر کارهای فرهنگی می توان با احداث باغ وحش در ایلام، مردم و مخصوصا طبقات سنی پایین تر را با زیبایی های طبیعی آشنا کرد و از این رهگذر، اهمیت حیات وحش و ضرورت حفاظت و نگهداری از این سرمایه خدادادی را به نسل های آینده منتقل کرد.

این مسئول تصریح کرد: حفاظت از حیات وحش، یکی از برنامه های مهمی است که می تواند در نجات گونه های مختلف از خطر انقراض موثر باشد اما در این میان اجرای برنامه های فرهنگی و به عبارت بهتر فرهنگ سازی در این زمینه بهترین فضا را برای حفظ ذخایر طبیعی فراهم می کند.

به نظر می رسد یکی از دلایل افزایش شکار غیرمجار، ورود اسلحه های غیرمجاز به استان است که این اسلحه ها بیشتر از مناطق جنوبی استان ایلام مخصوصا شهرستان مرزی دهلران وارد می شوند.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و 8روز