خشکسالی زندگی را در روستاهای آبدانان خشکاند/ روند فزونی افزایش مهاجرت

خشکسالی باعث بی رونق شدن زندگی در روستاهای شهرستان آبدانان شده به طوری که هم اکنون مهاجرت از روستاهای شهرستان افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار مهر، توسعه همه جانبه یک منطقه بستگی به وجود و ایجاد زیرساخت های توسعه و استفاده از ذخایر و معادن خدادادی آن منطقه و همچنین شرایط مناسب محیطی و جوی دارد.

منطقه ای روند توسعه و آبادانی را طی می کند که این عوامل به موازات یکدیگر پیشرفت داشته باشند و هر کدام مکمل دیگری باشد. روستا به عنوان یک مرکز تولید در بخش کشاورزی و دامداری همیشه مورد توجه بوده است و در کشورهای توسعه یافته همیشه این مراکز تولیدی را تقویت کرده اند چرا که هر منطقه ای که پتانسیل کشاورزی و دامداری را داشته باشد، به عنوان یک منطقه تولیدی و درآمدزا برای کشور تلقی می شود.

استان ایلام به عنوان کم جمعیت ترین استان کشور و از مستعدترین استان های کشور در بخش کشاورزی و دامداری است. روستاهای این استان نیز سالانه تولیدات زیادی در بخش های مختلف همچون صنایع دستی،‌ کشاورزی و دامداری به جامعه هدف داشته اند.

اما در سالهای اخیر برخی عوامل طبیعی و محیطی باعث مهاجرت روستاییان مناطق جنوبی شهرستان آبدانان به دیگر شهرها شده است به طوریکه تا کنون سه روستای این منطقه خالی از سکنه شده اند.

سه روستا کاملاً خالی از سکنه شده و بیش از 100 خانوار دیگر مهاجرت کردند

روستاهای "چرمل" و "علی آباد" بخش کلات مورموری آبدانان که از مناطق گرمسیری جنوب استان ایلام محسوب می شوند به طور کامل تخلیه شده اند و در روستای " چپ و راست" از 18 خانوار، تنها یک خانوار آن باقی مانده است و در روستاهای دیگر همچون "آبطاف بالا و پایین"، "لرغه" و "تپه حمام" نیز درصد مهاجرت رو به افزایش است.

دهیار روستای هلیوه آبدانان گفت: در هشت سال گذشته 50 خانوار این روستای 600 نفری به استان های خوزستان و لرستان مهاجرت کردند.

اسداله زینی وند افزود: مشکلاتی همچون خشکسالی های پیاپی چند سال اخیر، افت ولتاژ برق این مناطق گرمسیری، گرمای بالای 50 درجه روستاهای بخش کلات مورموری جنوب استان ایلام، نبود امکانات بهداشتی و درمانی مناسب و فاصله زیاد این روستاها با مراکز درمانی شهری و روستایی، نبود جاده مناسب دسترسی به مرکز شهرستان، عدم پوشش خدمات تلفن همراه و شبکه های تلویزیونی صدا و سیما از مهم ترین مشکلاتی است که عامل مهاجرت روستائیان مناطق جنوبی استان ایلام شده است.

وی افزود: در روستای هلیوه با 10 هزار هکتار زمین کشاورزی، سالانه بیش از 30 هزار تن گندم و جو به صورت دیم در 10 سال قبل از بروز خشکسالی برداشت می شد اما اکنون خشکسالی مناطق جنوبی استان در چند سال گذشته طوری بوده است که هیچ گونه برداشتی از زمین های کشاورزی نداشته ایم و تاکنون تعداد 50 خانوار روستای هلیوه آبدانان به دلایل خشکسالی و نبود زیرساخت های لازم به شهرهای دیگر مهاجرت کرده اند.

پیش از این زمانی که از کنار سیلوی خرید و ذخیره گندم بخش کلات مورموری رد می شدیم، انبوهی از گندم طلایی خودنمایی می کرد که دیدن این منظره آدمی را به وجد می آورد اما دیگر خبری از آن گندم طلایی روح بخش و فرح بخش نیست و حتی یک کیلو هم از زمین های کشاورزی این مناطق برداشت نشده است.

آبدانان در یکی دو سال گذشته کمترین میزان تولید گندم را در بین دیگر شهرستان های استان داشته است و خشکسالی این شهرستان، 100 درصد اعلام شده است.

همچنین خشکسالی باعث خشک شدن رودخانه های فصلی روستاهای مناطق جنوبی استان در بخش کلات مورموری آبدانان شده است.

رئیس شورای روستای سیاهگل نیز از مهاجران این شهرستان است

عضو شورای روستای سیاهگل آبدانان گفت: از بین 80 خانوار این روستا، تاکنون بالای 20 خانوار مهاجرت کرده اند که رئیس شورای روستای سیاهگل نیز یکی از مهاجران این روستا است و خشکسالی باعث شده امسال هیچ گونه برداشت محصولات کشاورزی نداشته باشیم و برخی روستاییان برای فرار از چنین وضعیتی، دام های خود را زیر قیمت فروختند.

عباس لرستانی افزود: افت ولتاژ و شبکه فرسوده برق که اول انقلاب راه اندازی شده، طرح ناتمام هادی روستایی و کمبود امکانات خانه بهداشت بر خشکسالی های اخیر افزون شده و روستائیان را به مهاجرت سوق می دهد.

وی اظهار داشت: با توجه به دارا بودن چشمه های آب مناسب روستای سیاهگل و استفاده از عقبه سد کرخه می تواند بخش کشاورزی این مناطق را تقویت و از مهاجرت روستائیان جلوگیری کند.

داریوش دارابی عضو شورای روستای آب انار گفت: روستای آب انار شامل 273 خانوار بوده که در چند سال گذشته تعداد 27 خانوار این روستا مهاجرت کرده اند.

وی افزود: زندگی روزمره مردم این روستا بر پایه کشاورزی و دامداری است و به جز آن کسب و کاری وجود ندارد و مشکلات موجود باعث افزایش میزان مهاجرت این روستاییان شده است.

دارابی یکی از مشکلات اساسی این روستا را کمبود آب شرب دانست و گفت: معمولاً آب آشامیدنی این روستا تا ساعت 13 جوابگو است و از ساعت 13 تا صبح روز بعد آب قطع است.

این عضو شورا تصریح کرد: در یکی دوسال اخیر هیچ گونه برداشتی از مزارع کشاورزی و روستای آب انار صورت نگرفته است و سرمایه بخش کشاورزی مردم نیز ضایع شده است.

وی یادآور شد: رودخانه کوشک که 18 آبادی این منطقه را پوشش می دهد، دیگر جواب نمی دهد و عامل قطعی روزانه آب شرب این روستا است که برای حفر چاه در این منطقه اقداماتی انجام شده و هنوز به نتیجه نرسیده است.

دارابی راهکار مناسب جلوگیری از مهاجرت روستاییان بخش جنوبی استان را استفاده از منابع آبی عقبه سد کرخه، بخشودگی کامل بدهی کشاورزان و دامداران دانست و افزود: استفاده از عقبه سد کرخه می تواند بهترین راهکار رونق کشاورزی این مناطق شود و بانکهای استان باید با کشاورزان تعامل داشته باشند چرا که وام های کشاورزی با درصد سود بالا تمدید می شود که عملاً کشاورزان بدهکارتر می شوند و فقط بدهی آنان به عقب می افتد و جبران نمی شود.

با بروز خشکسالی شدید، نان مردم آجر شد

در سالهای قبل از خشکسالی، بسیاری از خانوارهای این روستاها از درآمد کافی برخوردار بودند و اوضاع مالی مناسبی داشتند به طوریکه به دیگران کمک کرده و موجب رونق شهرستان می شدند و دیگران را به کشاورزی در این مناطق تشویق و ترغیب می کردند اما خشکسالی های اخیر مشکلات زیادی را به وجود آورد بطوریکه سرمایه زندگی آنان کاملاً از بین رفته است.

سرمایه دارانی که در گذشته به نیازمندان کمک می کردند، اکنون خود نیازمند شدند و بسیاری از آنان پشت درب های بهزیستی و کمیته امداد منتظرند تا شاید از آنان حمایت شود. بسیاری از آنان مجبور به مهاجرت به دیگر شهرها برای کارگری شده اند، آنانی که تا دیروز، خود کارگر داشته اند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبدانان گفت:‌ پدیده خشکسالی در سال زراعی گذشته به حدی شدید و کم سابقه بود که تمام محصول زمین های مستعد آبدانان نابود شد.

عباس پیری افزود: 28 هزار هکتار محصول جو، گندم و کلزای این شهرستان در سال زراعی گذشته به طور کاملاً 100 درصد نابود شد و هیچ برداشت و تحویل گندمی در منطقه وجود ندارد.

وی افزود: با کارشناسی کارشناسان بخش کشاورزی، میزان خسارت خشکسالی در شهرستان آبدانان در سال جاری به صورت کامل  در نظر گرفته شده است.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -4روز