دوشنبه 5 اسفند 1398

شهر باستانی سیمره جزو اولین آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران است

 سرپرست میراث فرهنگی استان ایلام گفت: شهر باستانی سیمره جزو اولین آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران است.
علی قاسم پور در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سیمره شهری باستانی در ضلع غربی و جنوب غربی دره‌شهر است و قدمت آن به اواخر دوره ساسانی و قرون اولیه اسلامی می‌رسد.
وی افزود: این شهر باستانی بزرگ‌ترین محوطه تاریخی در سطح استان ایلام با مساحتی بالغ بر 200 هکتار است.
قاسم پور اظهار داشت: شهر باستانی سیمره جزو اولین آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران است و در سال 1310 شمسی با شماره 6 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
وی ادامه داد: این شهر تاریخی بر اثر وقوع زلزله در سال 334 هجری قمری تخریب و خالی از سکنه شده است و تاکنون 9 فصل کاوش باستانشناسی در این محوطه تاریخی صورت گرفته است.
این مسئول، طبیعت زیبای منطقه در فصل زمستان و بهار و گچبریهای به دست آمده در کاوشهای صورت گرفته در این شهر تاریخی را از جمله ویژگیهای منحصر به فرد آن ذکر کرد.
وی گفت: خانه اربابی، بنای مسجد، اماکن حاشیه سیل بند و اماکن مسکونی حاشیه نشین شهر از جمله مکانهایی هستند که در این اثر تاریخی کاوش شده اند.
وی عنوان کرد: کار حفاظت از نخستین مسجد ‏دوران اسلامی در استان ایلام که در مرکز شهر تاریخی سیمره واقع در حومه شهرستان دره شهر ساخته ‏شده است با هدف نگهداری بیشتر از آن آغاز شده است.
این مسئول افزود: گذشته این مسجد که پس از11 بار ‏کاوش در محوطه شهر تاریخی سیمره شناسایی و بخش‌هایی از آن از دل خاک بیرون کشیده شده است به ‏نخستین دوره اسلامی و آخرین برهه از تاریخ ساسانیان یعنی نزدیک به 1400 سال قبل تعلق دارد.‏
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام بیان داشت: با وجود تحقق11 ‏فصل کاوش در سطح ملی و استانی بر روی شهر تاریخی سیمره مطالعات کارشناسی شده ما نشان از ‏ضرورت ادامه این کاوش‌ها دارد.‏
قاسم پور گفت: بسیاری از فضاهای جغرافیایی شهر سیمره هنوز در دل خاک باقی مانده است، بنابراین لازم ‏است کاوش‌ها برای تعیین محوطه و مشخص کردن بیشتر هویت و ماهیت تاریخی این اثر بسیار فاخر استان ‏ایلام از سرگرفته شود.‏
وی از حضور هشت پرونده از این استان در پنجمین اجلاس شورای ثبت کشور خبر داد و گفت: پرونده پنج اثر تاریخی و سه اثر معنوی از استان ایلام در این اجلاس بررسی می‌شود.
وی با اشاره به پرونده آثار تاریخی ارائه شده، افزود: بنای "چک دوست علی" در شهرستان دهلران، "محوطه رمرمه" در شهرستان مهران، "تپه چغاسبز" در شهرستان دره‌شهر، "نقش برجسته حیدرآباد" در شهرستان ایلام و "غار مروس" در شهرستان شیروان چرداول پنج اثر تاریخی استان هستند که برای ثبت در فهرست میراث ملی ارائه شده‌اند.
قاسم پور یادآور شد: نمدمالی، مراسم موسیقی آئینی "أل په رکه" و آئین‌های همیاری‌های کشاورزی سه اثر معنوی در انتظار ثبت از استان ایلام هستند.
نظرات ارسال نظر