معضلات زیستی در دهلران/ بوی بد میعانات گازی تانکرها

بوی بد میعانات گازی که توسط تانکرهای حمل فرآوردهای نفتی از پالایشگاه گاز ایلام به استانهای جنوبی انتقال داده می شود زندگی را برای مردم شهرستانهای جنوب استان ایلام با وجود گرما و گرد و غبار سخت کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، چندین سال است که مردم استان ایلام به خصوص مردم حوزه جنوبی آن نتوانسته اند آسمان آبی این دیار را از زیر ریز گردها مشاهده کنند.

ایلام که در سالهای نه چندان دور آسمانش آبی و چهره مردمش شاداب بود این روزها روزگار دیگری دارد و دیدن چهره آدمهای خاکی و ماشینهای آغشته به خاک برای مردمان این دیار بسیار عادی شده است و کسی را به شگفتی وا نمی دارد.

اما این پایان قصه تلخ محیط زیست این استان نیست چرا که در دو سال اخیر محیط زیست این استان پذیرای بوی بد میعانات گازی تانکرهای حمل فر آوردهای نفتی از پالایشگاه گاز ایلام به استانهای جنوبی است.

همین عامل باعث شده زندگی دوچندان برای مردم شهرستانهای دهلران و مهران سختر شود چرا که آلودگی هوا اصلی ترین، مهمترین و بی تردید چالش بر انگیز ترین رخداد زیست محیطی سالهای اخیر مردم این شهرستانها است و تاکنون مسئولان هیچ گونه اقدام مثمر ثمری برای حل این مشکلات انجام نداده اند.

کسانی که سلامت مردم را به خطر بیندازند به مراجعه قضایی معرفی می کنیم

غلامحسین کاظمی، مدیرکل محیط زیست استان ایلام درخصوص میعانات گازی گفت: این گاز از تنگه بیجار به پالایشگاه ایلام انتقال می یابد که بسیار ترش و آلوده است و "مرکاپتان" آن بسیار بالاست وهمین باعث شده بوی بد آن در فضا پخش شود ومحیط زیست را آلوده کند.

وی گفت: با توجه این که میعانات از طریق تانکر به خارج استان ارسال می شوند و بوی آن در مسیر باعث آزار مردم شهرستانهای مهران ، دهلران و....شده است و ما هم به عنوان حافظ محیط زیست بارها این مشکل را به مسئولان شرکت پخش فرآوردهای نفتی انتقال دادیم که اگر تانکرهای حمل میعانات نشتی یا مشکل فنی دارند کنار بگذارند و از تانکرهای استاندارد برای حمل نقل آنها استفاده کنند.

این مسئول اظهار داشت: هرچند مسئولان شرکت پخش فرآوردهای نفتی به رانندگان تذکرات لازم را داده اند ولی متاسفانه بوی بد گاز همچنان باعث آزار و اذیت مردم می شود.

مدیرکل محیط زیست استان ایلام گفت: در راستای حل این مشکل جلسات متعددی با مدیر عامل پالایشگاه گاز و شرکت پخش فرآوردهای نفتی و معاون سیاسی امنیتی استانداری ایلام داشتیم که آنها را ملزم به حل مشکل کردیم و مشکلات زیست محیطی را به سازمان مرکزی انتقال دادیم.

کاظمی افزود: باتوجه به اینکه پتروشیمی ایلام راه اندازی نشده است و این میعانات خوراک پتروشیمی است، اگر هرچه سریع تر مشکل پتروشیمی ایلام حل شود و واحد الفین آن را ه اندازی شود مشکل این میعانات حل می شود.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا امکانات محیط زیست ایلام در خصوص آلایندگی این میعانات و در صد ppm گاز مرکاپتان بررسی شده است و خطرات آن برای انسان و محیط زیست در چه حد است، گفت: گاز مرکاپتان مضرات چندانی ندارد و فقط بوی بد آن وقتی استشمام می شود آزار دهنده است و زیاد سلامت انسان را به خطر نمی اندازد و ما هم در این راستا آزمایشاتی انجام دادیم که آنها موجود است.

این مسئول عنوان کرد: برای برای برسی ppm آن نیاز به آزمایشات بیشتری است واز لحاظ ضوابطی که ما داریم مسئولان امر باید نکات ایمنی حمل و نقل را رعایت کنند.

کاظمی در خصوص این پرسش که اگر میعانات گازی برابر استانداردهای که محیط زیست دارد آلودگی آنها بیشتر باشد چه اقدامی در این خصو ص انجام می دهید، گفت: در خصوص این مشکل باید مشکلات پالایشگاه گاز را هم در نظر بگیریم که به گفته آنها دارای مخازن محدودی هستند و باید میعانات گازی منتقل شوند و ما باید به سمت استاندارد کردن تا نکر های حمل میعانات بریم تا بوی بد آنها در محیط زیست پخش نشود.

روزانه بیش از 40 تانکر میعانات گازی را جابه جا می کنند

بهرامی مدیر کل پخش فراوردهای نفتی استان ایلام در خصوص این سئوال که تانکرهای که میعانات گازی را جابه جا می کنند استانداردهای لازم را دارند، گفت: تمام ناوگان حمل نقل شرکت پخش فراورداهابی نفتی استان ایلام جز جوان ترین ناوگان حمل نقل کشور و همه مخازن آنها استاندارد هستند.

وی گفت: ممکن است قسمتهایی از آنها مستهلک شده باشد که این قسمتها را واحدهای بازرسی خود شرکت های حمل نقل کنترل می کنند.

مدیر کل پخش فراوردهای نفتی استان ایلام اظهار داشت: تا زمانی که پتروشیمی ایلام راه اندازی نشود بوی گاز در استان استنشاق می شود چون این فرآورده جز مواد اولیه پتروشیمی است.

وی در پایان اظهار داشت: به طور میانگین روزانه 40 تانکر میعانات گازی را از پالایشگاه ایلام جابه جا می کنند و تا زمانی که واحد الفین پتروشیمی ایلام راه اندازی نشود در طول 365 روز سال این روند ادامه دارد.

مردم دهلران در گرما، گرد و غبار و بوی گاز استشمام می کنند

اصغر اسماعیلی شهروند دهلرانی گفت: چندین سال است که گرد غبار زندگی و نفس کشیدن را برای ما سخت کرده و در دو سال اخیر هم بوی بد میعانات گازی که از ایلام حمل و از مسیر دهلران تردد می کنند نفس کشیدن را دو چندان برایمان سخت کرده چرا که بو بد آن به حدی است که سر دردهای شدیدی می گیرم و نفسم هم به راحتی بالا نمی آید و تا کنون چندین با هم مسموم شده ام و مسئولین در این راستا هیچ گونه اقدامی انجام نداده اند.

محمد تیموری شهروند دیگر اظهار داشت: چندین چند سال است که ما خاک استشمام می کنیم که در دو سال اخیر بوی بد گاز به آن اضافه شده است مگر ما چه گناهی کرده یم گرما 50 درجه از یک طرف گرد خاک و بوی بد گاز از طرفی دیگر رمق زندگی که حق طبیعی ما است را گرفته؟

وی گفت: چرا باید مادر پیر من ازشدت بوی بد این گازها مسوم شود؟ چرا اکسیژن پاک که حق طبیعی هر انسان است از آن گرفته می شود؟

این شهروند اظهار داشت: امیدوارم مسئولین برای حل این مشکل تلاش کنند تا بیش از بیش ما دچار مشکلات تنفس نشویم.

نظرات ارسال نظر
  • nosratدر تاریخ ۱۵ مرداد ۱۳۹۱

    فریاد را برای آن کشند که فریادرسی رسد گر فریاد رسی نیست فریاد کشیدن را چه سود(همه مردم مسیر حمل این میعانات از چوار تا جنوب دارند از این بوی تعفن کلافه می شوند)راستی در تمام دنیا با این مشکلات چگونه برخورد می کنند

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 14سال و 20ماه و -14روز