ایلام از لحاظ بروز بیماری سالک در رتبه نخست کشور قرار دارد

رییس مركز بهداشت ایلام گفت: این استان از حیث بروز بیماری سالك در رده نخست كشور قرار دارد و باید برای مبارزه با این بیماری اقدام های موثری انجام شود.
    1391/05/15 - 10:32

به گزارش ایرنا، 'جواد نوراللهی' روز یكشنبه در نشست شورای سلامت شهرستان مهران افزود: بر پایه آمارها؛ در هر 100 هزار نفر 155 نفر در استان ایلام به بیماری سالك مبتلا هستند.

وی ادامه داد: ایلام از لحاظ موارد ابتلا، ششمین استان كشور است كه كودكان، دانش آموزان و نظامیان بیشترین افراد مبتلا به این بیماری را تشكیل می دهند.

رییس مركز بهداشت ایلام اضافه كرد: نزدیك 900 نفر در سال 89 و 891 نفر در سال 90 در استان به سالك مبتلا شدند كه شهرستان های دهلران و مهران به ترتیب با 401 و 269 نفر بیشترین كانون مناطق آلوده این بیماری را به خود اختصاص داده اند.

نوراللهی با بیان اینكه مرز مهران به لحاظ راهبردی از اهمیت زیادی برای مبارزه با این بیماری برخوردار است، افزود: با توجه به تردد زایران عتبات عالیات و اقامت مسافران، این شهر مرزی نیازمند توجه بیشتر در زمینه جلوگیری از شیوع سالك است.

او گفت: مبارزه با ناقلان (پشه) و مخازن بیماری (جونده ها) اهمیت زیادی در كنترل بیماری سالك دارد كه تحقق این مهم نیازمند مشاركت بین بخشی دستگاه های اجرایی و همكاری مردم است.

وی آموزش عمومی برای حفاظت های فردی، سم پاشی كانون های آلوده، توزیع قلم های ضد گزش به صورت رایگان، بیماریابی فعال و درمان آن را از جمله اقدام های انجام شده برای مقابله با بیماری سالك عنوان كرد.

فرماندار مهران نیز در این نشست گفت: با توجه به مرزی بودن شهرستان و تردد مسافران داخلی و خارجی باید همه مسوولان همكاری و تلاش خود را برای مبارزه با بیماری سالك انجام دهند.

'ولی الله حیاتی' اظهار داشت: دو مرحله كار سم پاشی منازل مسكونی شهروندان مهرانی امسال برای مقابله با بیماری سالك انجام شده اما این روند باید بیشتر شود.

او افزود: دهیاران و شهرداری ها باید در زمینه دفع زباله، نظافت معابر و كانال های آبی روستاها و شهرها نهایت تلاش و توجه داشته باشند.

سالك نوعی بیماری پوستی است كه در اثر نیش پشه بر روی نقاطی مانند صورت كه پوشانده نمی شود، ایجاد می شود.

كانون های نوع سالك جلدی در كشور اغلب مناطق شهری تهران، مشهد، شیراز، نیشابور و كرمان است.

همچنین نقاطی از استان اصفهان، جنوب فارس، خراسان، مازندران، خوزستان، ایلام، بوشهر و هرمزگان را می توان به عنوان مراكز سالك روستایی كشور نام برد.

این بیماری در كشور بیشتر از نوع روستایی است و بالاترین میزان شیوع بیماری در میانه های فصل پاییز تا اواسط زمستان است.

عامل بیماری سالك انگل تك یاخته ای از جنس 'لیشمانیا' است كه انواع مختلفی دارد. کارگاه آموزشی پزشک خانواده صبح امروز در ایلام برپا شد.
خبرگزاری فارس: کارگاه آموزشی پزشک خانواده در ایلام برپا شد


به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، این کارگاه یک روزه با شرکت مسئولین مراکز، پزشکان عمومی شاغل در مراکز، کارشناسان و کاردان‌های مامایی، کاردان‌های بهداشت خانواده، کاردان‌ها و کارشناسان بهداشت محیط و کاردان‌های مبارزه با بیماری‌ها به صورت مجزا برپا شد.

مسئول واحد گسترش مرکز بهداشت شهرستان ایلام در حاشیه برپایی این کارگاه آموزشی به خبرنگاران گفت: این کارگاه‌ها با هدف رفع مشکلات احتمالی در اجرای این طرح و آشنایی افراد با وظایف و عملکردهای محوله برپا شده است.

بشری ویسی افزود: استقبال مسئولان و کارشناسان امر در این کارگاه‌ها مطلوب بوده و دانشگاه علوم پزشکی در این راستا تلاش می‌کند.

وی ادامه داد: اکنون مقدمات اجرای طرح پزشک خانواده در شهرستان ایلام فراهم شده و این طرح به زودی عملیاتی و اجرایی می‌شود.

این مسئول اضافه کرد: بنا به اظهار نظر مسئولان امر کار سرشماری این طرح نیز در شهرستان ایلام به زودی به اتمام می‌رسد و طرح وارد مرحله اجرا می‌شود.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و -15روز