"چای عباس" ایلامی‌ها حاجت می‌دهد

سال‌هاست زنان در جامعه ایلام نسل بعد از نسل به حرمت ابوالفضل‌العباس(ع) و به پاس بزرگواری‌های او آیین "چای عباس" را در خانه‌ها برپا می‌کنن و این رسم را از مادران خود به ارث برده‌اند و آن را پاس می‌دارند.
با ورود به فضای محرم آهسته آهسته آیین‌های سنتی در ایلام توسط مردم مخصوصا جامعه زنان در این شهر یکی پس از دیگری برگزار می‌شود.
در این میان تبلور آیین معروف به "چای عباس" از همه بیشتر است و نمودش در بسیاری از محله‌های شهرمان ایلام ملموس‌ است.
یکی از بانوان شهر ایلام که همه ساله آیین "چای عباس" را در محله خود واقع درمیدان شهید کشوری برپا می‌کند، گفت: سال‌هاست به حرمت ابوالفضل‌العباس(ع) و به پاس بزرگواری‌های ایشان آیین "چای عباس" را در خانه‌ام برپا می‌کنم.
"زهرا عبداللهیان‌زاده" در گفتو‌گوبا ایسنا، اظهار کرد: امسال در تلاشم تا این مراسم که کاملا زنانه است را با ابهت‌تر از گذشته برپا کنم، چرا که سال گذشته به دلیل مشکلاتی نتوانستم آن طوری که باید آیین "چای عباس" را برگزار کنم.
یکی دیگر از زنان شهر ایلام نیز گفت: در مراسم مذکور زنان و دختران که هریک آرزو یا مراد دلی دارند با حضور در این آیین خواسته خود را با خداوند درمیان می‌گذارند.
عاطفه اکبری درباره چگونگی برگزاری آیین "چای عباس" به ایسنا، اظهار کرد: در این مراسم پس از حضور زنان در خانه، یکی از مداحان اهل بیت(ع) به نوحه‌سرایی می‌پردازد و پیش از او نیز روحانی در مورد حضرت ابوالفضل(ع) و شخصیت او سخنرانی می‌کند.
وی تاکید کرد: در این میان آن‌چه حائز اهمیت‌دارتر بوده، دعایی است که حاضران از صمیم دل به درگاه خداوند کرده و به خدا متوسل می‌شوند.
یکی ازشرکت‌کنندگان در آیین "چای عباس" نیز گفت: از آنجا که در چند سال قبل به خاطر شرکتم در این مراسم به مراد دلم رسیدم، نذر کرده‌ام همه ساله در این آیین شرکت کنم.
طاهره عباسی در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: فضای جاری در مراسم چای عباس آن قدر لذت بخش، زیبا و پرمعناست که هیچگاه در بقیه روزهای سال این چنین طراوتی معنوی پیدا نمی‌شود.
در این رابطه یک جامعه‌شناس ارشد در دانشگاه‌های ایلام گفت: در این مراسم که پیشینه‌اش به جامعه ایلامیان مقیم بغداد برمی‌گردد، حاضران دور وبر هم گرد می‌آیند و مراسم سوگواری زنانه برگزار می‌کنند.
محمد اکرمی به ایسنا، گفت: برگزارکنندگان این مراسم چیزی بیش از استکانی چای شیرین و مقداری "کعک" نوعی کیک شبیه به نان سوخاری توزیع نمی‌کنند و در واقع با این کار خود بر فضای سادگی مراسم می‌افزیند.
وی با تاکید بر ریشه کردی وایرانی بودن آیین "چای عباس" تاکید کرد: ابتدا این مراسم توسط ایلامیان(کردهای فیلی) مقیم شهرهای عراق مخصوصا بغداد برپا می‌شد و بعدها به علت اهمیت آن به سایر جوامع سرایت پیدا کرد.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 8روز