عکاسی هنری نوپا در ایلام/ عکاسان نیازمند حمایت

مسئول واحد عکس حوزه هنری ایلام گفت: عکاسی در ایلام هنری نوپا است که نیازمند حمایت نهادهای فرهنگی دارد.

سیروس لطیفیان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: عکاسی مستند بازتابی از نوع زندگی اجتماعی است و در برخی موارد می‌تواند نکاتی را به بیننده انتقال دهد که اگر در قالب‌های دیگر بیان شود به امکانات و وقت بیشتری نیاز دارد، بنابراین عکس مستند اجتماعی به بیان مشکلات جامعه می‌پردازد و اصلاح در امور اجتماعی را تسریع می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا عکاسی در ایلام منحصر به طبیعت است، گفت: سوال خیلی خوبی را مطرح کردید این امر چند دلیل می تواند داشته باشد و اول اینکه ارتباط ما ایلامی ها با طبیعت ارتباط محکمی است و این علاقه می تواند یکی از دلایل مهم باشد.

وی بیان داشت: عکاسی مستند اجتماعی در ایلام مشکلات خاص خود را دارد، از جمله مسائل امنیتی، تعصبات قومی، راحت نبودن مردم با عکاسان وعدم آموزش عکاسان در برخورد با سوژه های اجتماعی که این موارد موجب می شود تا عکاس به سمت طبیعت رهنمون شود.

این هنرمند ایلامی در خصوص وضعیت عکس در استان بیان داشت: عکاسی در استان به دلیل نوپا بودن به صورت پراکنده و بی هدف دنبال می شود.

وی ادامه داد: این امر ناشی از آموزش ضعیف و بدون برنامه است، اما با این همه خوشبختانه ما شاهد نگاه های نو و عکاسان خوش ذوق در استان هستیم که نیازمند حمایت نهادهای فرهنگی استان هستند.

لطیفیان بیان داشت: وظیفه نهادهای فرهنگی شناسایی این استعدادها و فراهم نمودن امکانات آموزشی و مدرسین کاربلد و
خبره است تا این هنر در استان رنگ و بوی با طراواتی به خود بگیرد.

وی افزود: در استان ایلام هنوز به عکاسی به عنوان یک هنر تاثیرگذار و یک زبان بین المللی نگاه نشده است و به قول شما بیشتر به عکاسی در طبیعت پرداخت شده که آن هم صورتی ضعیف دارد.

این عکاس ایلامی در مورد در برنامه های آینده فعالیت خود گفت: من تشنه یادگیری بیشتر در هر زمینه از علوم انسانی هستم به ویژه در زمینه  عکاسی که بیشتر وقت زندگی ام را صرف عکاسی کرده ام و به امید خدا آن را دنبال خواهم کرد.

وی تصریح کرد: مهمترین هدف من در عکاسی ایجاد تشکل هایی سالم و هدفمند برای عکاسی است، تا بتوانم از طریق آموزش صحیح و کشف استعدادهای استان آنها را به جامعه ی هنری معرفی کنم.

لطیفیان بیان داشت: مهمترین شاخصه یک عکس خوب مفهوم نهفته در آن و همچنین قدرت تاثیرگذاری آن بر مخاطب نیز مهم است.

وی ادامه داد: یک عکاس خوب هم باید قبل از همه چیز یک انسان مردمی باشد چراکه عکاسی امروزه بیشتر جنبه مفهومی به خود گرفته و می تواند این مفهوم شامل هر ژانری باشد.

این هنرمند یادآور شد: عکسی که بار مفهومی خود را در ساده ترین زبان و حداقل زمان ممکن بیان کند از تاثیرگذاری بیشتری برخوردار است.

این عکاس ایلامی بیان داشت: برنامه های آموزشی خانه عکاسان حوزه هنری استان ایلام می تواند در هر ماه بسته به استقبال کنندگان در سراسر استان برگزار شود.

وی عنوان کرد: دوره‌های آموزشی در حوزه‌های هنری شهرستان‌های دورافتاده پیشرفت خوبی داشته است و مردم به این حوزه اعتماد کرده‌اند که باید در راه پاسخگویی به این اعتماد، فعالیت‌های این نهاد در حمایت از این قشر هنرمندان افزایش یابد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -6روز