نان داغ، قیمت داغ

در پی افزایش قیمت تضمینی خرید گندم به 420 تومان در سال جاری، گمانه زنی هایی درباره افزایش دوباره قیمت نان مطرح شد و با توجه به اینكه گندم 460 تومان خریداری می شود به همین سبب قیمت نان نیز 20 درصد افزایش یافت.
 
هنوز سپیده نزده نانوایی ها آرد را خمیر می كنند و می گذارند تا ورز بیاید تنور را روشن می كنند تا نان سفره صبحانه ایرانی را آماده كنند و تا 9 صبح می پزند و پس از صرف صبحانه ای مختصر در زیر نگاه منتظرانی كه لحظه ای چشم از صبحانه خوردن كارگران برنمی دارند كار را از نو آغاز می كنند تا ساعتی از ظهر گذشته، یك خواب نیمروزی و دوباره تا غروب آفتاب می پزند و می پزند..
نانوایی صمونی واقع در میدان سعدی یكی از بزرگترین مشكلات خود را تهیه آرد با كیفیت عنوان می كند و می گوید: اگرچه نرخ های مصوب افزایش قیمت نان از بیستم خرداد اعمال شد، اما از سوی دیگر خرید آرد با قیمت گران تر اتفاق افتاد.
وی گفت: تا پیش از این كیسه ای آرد 40 كیلویی را 180 هزار ریال خریداری می كردیم ولی اكنون 220 هزار ریال می خریم و بعضی وقت ها آنقدر بی كیفیت است كه به تنور نرفته بیات می شود.
این شاطر نانوایی با اشاره به پایین آمدن فروش خود بیان كرد: كیفیت پایین آرد، صمون نامرغوب تولید می كند و به همین سبب اكنون روزانه به سختی هشت كیسه آرد پخت می شود.
او گفت: نان همواره بركت تمام سفره ها بوده است اما در صورت روند افزایش قیمت آن، بركت سفره از بین می رود و مردم از گشنگی می میرند.
*** افزایش قیمت نان كشوری است و قیمت های مصوب جدید در استان ایلام كمترین میزان نسبت به دیگر استان های كشور است
مدیر شركت غله و خدمات بازرگانی استان ایلام در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: دولت هر سال به منظور حمایت از كشاورزان نرخ خرید تضمینی گندم را افزایش می دهد و قیمت جدید گندم از سه هزار و 600 ریال به حداكثر چهار هزار و 500 ریال رسیده است.
'حمزه منصوری' با اشاره به افزایش 20 درصدی قیمت نان استان در سال جاری افزود: نرخ مصوب هر چانه بربری 500 گرمی از دو هزار و 750 ریال به سه هزار و 250 ریال رسیده است.
او ادامه داد: بر این پایه، قیمت هر قرص نان سنگك چهار هزار ریال، تافتون دو هزار و 500 ریال، صمون یك هزار و 250 ریال و ساجی سه هزار ریال تعیین شده است.
وی تاكید كرد: این افزایش قیمت در دیگر استان ها نیز اتفاق افتاده است و در استان ایلام كمترین افزایش قیمت نان اعمال و مصوب شده است.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -5روز